Pozytywne emocje
Robert Beatty jest autorem serii o przygodach nastoletniej dziewczynki o imieniu Serafina. Twórca literatury dla dzieci od początku zdawał sobie sprawę, że poza pomysłem najważniejsza jest kampania marketingowa. I tak oto niezdecydowani potencjalni czytelnicy mogli zanurzyć się w literacki świat Beatty’ego, oglądając trailer[1]. Śmiało rzekłabym, że jest to dobry pomysł, ale nie róbcie tego, kiedy jesteście w trakcie lektury, chyba że lubicie, jak ktoś sugeruje Wam potencjalne zakończenie historii. Według mnie najlepszy moment na obejrzenie trailera to czas po lekturze.
Disney Hyperion
Omawiany pierwszy tom serii wpisuje się w koncepcję disneyowskich bajek. Obserwując sukces inicjującej powieści Serafina i Czarny Płaszcz, grupa wydawnicza Disney Publishing Worldwide (notabene zależna od The Walt Disney Company) zdecydowała się podpisać z Beatty’m umowę na kolejne dwie powieści z serii. Począwszy od 2015 roku, zostały wydane cztery tomy: Serafina i Czarny Płaszcz (2015), Serafina i zmiennokształtny kostur (2016), Serafina i rozdzielone serce (2017) oraz Serafina i Siedem Gwiazd (2019). Każdy z nich koncentruje się na przygodach tytułowej bohaterki. Ale uwaga! Historia rozwija się bardzo dynamicznie, więc nie polecam czytać opisów wydawniczych kolejnych serii, jeśli nie zakończyliście lektury poprzednich.
Meandry fabularne
Piwnice rezydencji Biltmore są pełne tajemnic. Mieszkają tam też niezwykłe istoty – z żółtymi oczami, czterema, a nie pięcioma palcami, niezwykle sprawne i niedoścignione w swoim fachu. Serafina różni się od swoich rówieśniczek nie tylko z uwagi na te (od)zwierzęce cechy, ale i specyficzny sposób bycia. Jako samotniczka nauczyła się być właściwie samowystarczalna, nie potrzebuje do szczęścia nikogo poza ojcem, a w wolnych chwilach… gania za szczurami w piwnicach Biltmore. Pewnej nocy staje się jednak świadkiem porwania. Czy znajdzie sojusznika, który uwierzy w jej historię i pomoże ująć przestępcę? Jak zmieni się jej życie, kiedy pozna prawdę o mieszkańcach posiadłości? Tego dowiecie się z powieści.
Posiadłość Biltmore
To niesamowite, że po przeczytaniu książki możecie odwiedzić miejsce, które stało się pośrednią inspiracją autora do stworzenia tej historii. Posiadłość Biltmore istnieje bowiem naprawdę, w USA. Rodzina Vanderbiltów, której przedstawiciele pojawiają się również w powieści, wybudowała go w XIX wieku i nadal ma go w swoim posiadaniu. Serafina i Czarny Płaszcz to jednak nie pierwszy tekst kultury, w którym się pojawił. Wcześniej były to Hannibal, Forrest Gump oraz One Tree Hill. Jest to jeden z aspektów, które mogą przyciągnąć uwagę przyszłego czytelnika, ale moim zdaniem nie powinniście się długo wahać i jak najszybciej dać się wciągnąć w świat przygód Serafiny.
[1] Oficjalny kanał autora, Serafina and the Black Cloak (Official Book Trailer): https://www.youtube.com/watch?v=uFZvSzfnm6I.