Tymczasem w Bukowym Lesie
Rodzinka Rabatków składa się obecnie z Narcyza Rabatka – czułego i troskliwego ojca pięciorga króliczątek, Cioci Cyni, która z wielką miłością opiekuje się domem i małych bohaterów: Bratka, Koniczynka, Stokrotka, Bławatka i Różyczki. Królicze dzieci są w połowie sierotami, ponieważ ich matka została zabita przez myśliwych. Bratek jest najstarszy z rodzeństwa i zawsze ma mnóstwo pomysłów; charakteryzuje go pewność siebie, kreatywność i wzmożona chęć stawiania na swoim. Koniczynek to marzyciel i artystyczna dusza, bardzo utalentowany, ale nieśmiały. Stokrotek to najmłodszy króliczy brat – nie rozstaje się ze swoją przytulanką, nawet gdy idzie do ogrodu, ulubionego miejsca spędzania czasu. Bławatek to sportowiec, odkrywca i kolekcjoner, który zawsze trzyma się swojego starszego brata Bratka. I Różyczka – zaradna, zabawna, z ambicjami; rodzina wie, że zawsze można na nią liczyć. Siedmioosobowa rodzina, mieszkająca na szczycie pięknego wzgórza, otwiera czytelnikowi wrota do swojego świata. Za sprawą pastelowych kolorów rysunki z łatwością przyciągają wzrok czytelnika, a przebogate kolorowe ilustracje domagają się nieustannej uwagi.
Tom za tomem
W pierwszym tomie króliczki obchodziły ważne święto – urodziny Stokrotka – i wszyscy, poza solenizantem, w wielkiej tajemnicy chcieli przygotować dla niego przyjęcie-niespodziankę. W drugim, recenzowanym obecnie tomie, poznajemy Sowę Lunę, która poszukuje chórzystów, mających wystąpić na koncercie słynnego kociego śpiewaka Romea. Różyczka Rabatek jest wielką fanką talentu artysty, więc niemalże od razu wyrusza z braćmi na wyprawę przez las, aby spełnić swoje największe marzenie – zaśpiewać ze swoim idolem, Romeem! Historia małej bohaterki jest bardzo funkcjonalna – rodzice mogą z łatwością zachęcić najmłodszych do lektury, śpiewając lub rymując razem z bohaterami – Na pieszą wędrówkę ruszają króliki, od pieszej wędrówki zdarte są trzewiki… […] Nasza drużyna do przodu gna, a kto niezdara – to cicho sza! Łapka za łapką, za krokiem krok, każdy kilometr jak jeden skok! I raz, i dwa, skacz, gdy masz chęć – już kilometrów przeszliśmy pięć! Należy również pokreślić, że Opowieści z Bukowego Lasu są komiksem, który, zgodnie z oznaczeniem Mój pierwszy komiks 5+, jest dostosowany do wieku czytelnika – najmłodsi bez problemu mogą podjąć próbę samodzielnego czytania, chociaż lektura z rodzicem ma też swoje plusy!
Słowem zakończenia
Najnowszą propozycję wydawnictwa Egmont, autorstwa Jouannigota, można polubić równie mocno jak Pana Borsuka i Panią Lisicę (obie serie są oznaczone znakiem Mój pierwszy komiks 5+). Zachwyca nie tylko format komiksu (zbliżony do A4), twarda okładka z gąbką, piękna, czarno-biała wyklejka z kolorowymi postaciami rodziny Rabatków, ale i pouczająca historia. Królicza rodzina szybko zjednuje sobie czytelnika i skutecznie wprowadza go w swój świat. Ciekawostką jest to, że Opowieści z Bukowego Lasu to kontynuacja pisanych przez prawie dwadzieścia lat książeczek dla dzieci autorstwa Geneviève Huriet (w Polsce w latach 90. były publikowane pod zbiorczym tytułem Wesołe przygody królików), powstał również francusko-kanadyjsko-luksemburski serial TV – Rodzina Rabatków (fr. La Famille Passiflore, ang. The Bellflower Bunnies), który był emitowany m.in. w Wieczorynce (wrzesień 2008 – wrzesień 2009).