Już za kilka dni rozpocznie się kalendarzowa jesień. Nieważne jednak, jaką porę roku mamy, każda z nich sprzyja czytaniu - wiosna i lato temu na świeżym powietrzu, jesień i zima w domowym zaciszu. Zanim jednak zaszyjemy się pod ciepłym kocykiem z kubkiem pełnym herbaty w dłoni, pozostało jeszcze kilka cieplejszych dni, które można wykorzystać. Co możemy poczytać we wrześniu? Mamy dla was kilka ciekawych zagranicznych pozycji.
Zaczniemy od pozycji, które już miały swoją premierę.
Pierwszą z nich jest Song of Edmon Adama Burcha, która ukazała się 5 września.
Debiutancka seria Adama Burcha opowiada o świecie, w którym jedni żyją w promieniach słońca, drudzy w odmętach ciemności. Planetę Tao zamieszkuję dwie grupy – Daysiders, którzy miłują światło i pokój, żyją w harmonii ze światem, oraz Nightsiders, wojowniczy, kochający ciemność i rozlew krwi.
Edmon Leontes nie jest zwykłym chłopcem – jego rodzicami są przedstawiciele dwóch wspomnianych wyżej ras. Bohater ma nadzieję, że będzie mógł wieść spokojne życie wraz ze swoją matką, jednak jego ojciec, który należy do Nightsiders, chce, by syn stał się słynnym wojownikiem.
Bunt Edmona będzie go wiele kosztował, ale także wznieci iskierkę rewolucji na Tao.
Tym razem mamy dla was coś od Sarah J. Maas – jej nową powieść Tower of Dawn.
Tej serii nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jej autorki również. Od kilku dobrych lat książki Maas sprzedają się jak świeże bułeczki. Jeżeli lubicie styl autorki, na pewno sięgniecie po kolejny tom cyklu Throne of Glass.
Jay Kristoff powrócił z drugim tomem cyklu The Nevernight Chronicle.
Jeszcze w tym miesiącu w Polsce MAG wyda pierwszą część serii. Zagranicą premierę miała już kolejna odsłona – Godsgrave.
Bezlitosna młoda zabójczyni kontynuuje swoją podróż ku zemście w nowej powieści Jaya Kristoffa.
The Day the Angels Fell Shawna Smuckera to kolejna pozycja na naszej liście.
To było lato burz, strachów i obcych. Lato podczas którego piorun zwalił stary dąb. Lato, kiedy jego mama zginęła podczas wypadku. Wiele wydarzeń tego lata doprowadziło do tego, że Samuel wziął udział w niesamowitej przygodzie.
Po śmierci swojej rodzicielki dwunastoletni bohater myśli tylko o jednym – jest gotowy zrobić wszystko, by tylko cofnąć czas. Pewnego dnia dowiaduje się o istnieniu Drzewa Życia. Jak sama nazwa wskazuje, drzewo to może przywrócić mamę protagonisty do życia. Samuel nie waha się długo, wyrusza na poszukiwania. Czy uda mu się odnaleźć Drzewo Życia?
Lubicie prozę Alexandry Bracken? W takim razie powinniście sięgnąć po The Dreadful Tale of Prosper Redding.
Prosper jest jedynym zwykłym Czytaczem w swojej rodzinie. Przynajmniej tak mu się wydawało. Okazuje się jednak, że mieszka w nim demon. Na jaw wychodzi prawda, że praprapra…dziadek protagonisty zawarł pakt z demonem, a później go złamał. To może oznaczać tylko jedno, zły nie daruje takiej zniewagi.
Demon ma zamiar zniszczyć rodzinę, która zawdzięcza mu tyle sukcesów. Czy ktoś go powstrzyma?
Jutro swoją premierę będzie miała książka R.M. Romero The Dollmaker of Krakow.
W krainie lalek istnieje magia.
W krainie ludzi prym wiedzie wojna.
Wszędzie króluje ból.
Jednak w jedności tkwi nadzieja.
Karolina jest żywą lalką – jej król i królowa zostali zdetronizowani. Kiedy duch wiatru porywa ją z Królestwa Lalek, bohaterka ląduje w Krakowie. Spotyka Twórcę Lalek i zaprzyjaźnia się z nim. Karolina zmienia życie twórcy, jednak ich radość nie trwa wiecznie. Wojna zbliża się do Polski, a wraz z nią niebezpieczeństwo.
Nyxia Scott Reintgen także ukaże się 12 września.
Emmett Atwater nie tylko opuszcza Detroit, ale i Ziemię. Dlaczego Babel Corporation zrekrutowała do swojego tajnego projektu akurat jego, pozostaje tajemnicą. Bohater nie wahał się jednak podjąć tej współpracy, liczba zer na kontrakcie skutecznie go do tego przekonała. Dzięki takim pieniądzom będzie mógł zapewnić dostatnie życie swojej rodzinie.
Na zawsze.
Bohater nie wie jednak, że tajemnice mogą okazać się niebezpieczne. Emmett będzie musiał podjąć decyzję – zdobyć wielkie pieniądze czy zachować resztki człowieczeństwa.
Marie Lu powraca z nową powieścią pod tytułem Warcross.
Warcross nie jest tylko grą, to sposób życia. Obsesja na jej punkcie zaczęła się dziesięć lat temu i objęła cały glob. Niektórzy zrobią wszystko, by wygrać w tej grze, są na tyle zdeterminowani.
Emika Chen jest łowczynią głów, tropi graczy, którzy w nielegalny sposób obstawiali zakłady w Warcross. Świat łowców nie jest jednak bezpieczny, przetrwanie w nim stanowi spore wyzwanie. Emika potrzebuje pieniędzy, decyduje się więc na ryzykowny krok – zhakowania gry.
Jej występek zostaje szybko odkryty. Miast trafić do więzienia, bohaterka otrzymuje jednak propozycję nie do odrzucenia. Twórca rozgrywki potrzebuje szpiega w tegorocznym wydaniu i tę rolę powierza Emice. Co odkryje dziewczyna?
19 września ukaże się nowa powieść Trudi Canavan – Successor’s Promise.
Trzeci tom trylogii fantasy „Prawo Milenium” autorki światowych bestsellerów Trudi Canavan.
Od konfrontacji buntowników z Raenem minęło pięć lat. W tym czasie Qall, chłopiec ocalony przez Rielle, bezpiecznie dorósł wśród Podróżników, a Tyen znalazł sobie nowy dom i ukrył się przed ludźmi, którzy okrzyknęli go zdrajcą i nazwali Szpiegiem.
Pięć lat chaosu, nad którym Baluka i Odnowiciele ledwie byli w stanie zapanować. Wszędzie toczą się wojny, niektóre światy zostały opanowane przez machiny wojenne, inne pozbawili mocy magowie pragnący nieśmiertelności.
W czasach gdy wojna zagraża z trudem wypracowanemu przez Rielle i Tyena pokojowi, a Qall wkracza w dorosłość, lojalność zostanie poddana próbie. Złożone obietnice mogą wszystko zmienić. Zależy od nich życie Qalla.
Dahli ma bowiem możliwość przywrócenia władzy Raenowi i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel.
Leigh Bardugo powraca. 26 września światło dzienne ujrzy The Language of Thorns: Midnight Tales and Dangerous Magic.
Miłość przemawia przez kwiaty. Prawda wymaga kolców.
Podróżuj po świecie mrocznych układów zawartych przy świetle książyca, do nawiedzonych miast i głodnych lasów, do mówiących bestii i piernikowych golemów, gdzie głos młodej syreny może przyzwać śmiertelne sztormy, a rzeka spełnić życzenie zakochanego chłopca, ale tylko za okrutną cenę.
26 września pojawi się także coś dla miłośników prozy Stephena Kinga – jego nowa historia, napisana wraz z Owenem Kingiem, Sleeping Beauties.
W przyszłości tak realistycznej i bliskiej, że mogłaby być współczesnością, coś dziwnego dzieje się z kobietami, które zasypiają: szczelnie owija je zwiewna substancja przypominająca kokon. Gdy ktoś je budzi, gdy obrastający je materiał zostaje naruszony bądź zerwany, uśpione kobiety wpadają w dziką furię i stają się szaleńczo agresywne; śpiąc, przenoszą się do innego świata − świata, w którym panuje harmonia, a konflikty są rzadkością. Tajemnicza Evie jest jednak odporna na błogosławieństwo, bądź klątwę, niezwykłej śpiączki. Czy jest medyczną anomalią, którą należy przebadać? A może demonem, którego trzeba zabić? Porzuceni mężczyźni, zdani na siebie i swoje coraz bardziej prymitywne odruchy, dzielą się na wrogie frakcje, niektórzy pragną zabić Evie, inni ją ocalić. Część wykorzystuje panujący chaos, by zemścić się na starych bądź nowych wrogach. W świecie nagle opanowanym przez mężczyzn wszyscy uciekają się do przemocy.
Osadzona w małym mieście w Appalachach, gdzie największym pracodawcą jest więzienie kobiece, powieść „Śpiące królewny” to dająca do myślenia, nadzwyczajnie wciągająca historia, która dziś wydaje się szczególnie aktualna.
Ostatnia na naszej liście jest ta oto pozycja. Katherine Applegate i Charles Santoso stworzyli razem książkę Wishtree.
Drzewa nie mogą opowiadać dowcipów, mogą jednak snuć historie.
Czerwień to dębowe drzewo, która ma wiele pierścieni. Czerwień to Drzewo Życzeń u sąsiadów, którzy, by spełnić jakieś marzenie, wypisuję je na kawałku materiału i przywiązują do korzeni drzewa.
Można powiedzieć, że Czerwień widziało wszystko. Tak było, dopóki do sąsiedztwa nie sprowadziła się nowa rodzina.
Na którą pozycję się skusicie?