Przygoda wzywa
Żywot pirata nie jest łatwy. Nie tylko trzeba uważać na marynarkę, ale co najważniejsze należy często łupić inne okręty, bo to zazwyczaj jedyny sposób na uzupełnienie zapasów. Każdy zaś abordaż wiąże się z utratą części załogi, a nawet śmiercią kapitana. Właśnie te dramatyczne wydarzenia wspominają na samym początku bohaterowie Republiki czaszki! Choć utrata dowódcy była bolesna dla załogi, bardzo szybko wybrali nowego, charyzmatycznego lidera. Sylla nie tylko potrafi przemawiać niczym wytrawny polityk, ale także swoimi mowami jest w stanie zachęcić marynarzy atakowanych statków do zmiany stron. Tak naprawdę kapitan Sylla już samym wyglądem wywiera niesamowite wrażenie na swoich towarzyszach czy wrogach. Jego prawą ręką, a zarazem głównym bohaterem, jest Olivier de Vannes, który dość szybko zostaje dowódcą zdobytego okrętu. Bohaterowie już na pierwszej wyprawie natrafiają na dryfujący okręt, wypełniony niewolnikami. Na ich czele stoi zdeterminowana, waleczna królowa Maryam! A to dopiero początek przygody!
Niewolnicy i piraci
Republika czaszki wypada interesującą z powodu wplecenia w fabułę wielu ciekawych motywów. W pierwszej kolejności rzuca się w oczy wątek niewolników. Został on naprawdę pomysłowo rozegrany. Piraci uważają się za wolnych ludzi, którzy sami wybierają swojego dowódcę. Tymczasem niewolnicy gotowi są służyć do ostatniej kropli krwi swojej królowej. Podobają mi się te zatargi pomiędzy oboma grupami. Z jednej strony sprawnie współpracują ze sobą, a z drugiej okazuje się, że bardzo wiele rzeczy ich dzieli. Doceniam także sposób prowadzenia narracji. Nie tylko Oliver jest świetnym narratorem, ale co najważniejsze pisze dziennik, w którym zwraca się bezpośrednio do komodora! Bardzo ciekawy, a momentami zabawny zabieg. Natomiast najlepszą sceną jest niewątpliwie fikcyjny proces. Tego typu przedstawienie piraci odgrywają w wolnej chwili dla zabawy. W rolę sędziego wcielił się oczywiście charyzmatyczny kapitan. Jego gesty, mowa sądowa, rzucane zarzuty tworzą niezwykle zabawną scenę, która ukazuje, że Sylla jest doskonałym przywódcą. Z ciekawostek, poruszona zostaje także kwestia przesądów. Na początku komiksu dowiadujemy się, że część piratów uważa Oliviera za Jonasza, czyli osobę przynoszącą pecha! Cóż mogę więcej powiedzieć, scenarzysta miał całą masę pomysłów, dzięki czemu Republika czaszki zachwyca rozbudowaną fabułą, a także bogactwem pomysłów!
Przeskok o sto lat?
Ronan Toulhoat jest niezwykle uzdolnionym rysownikiem. Już projekt okładki bardzo przypadł mi do gustu, a i poszczególne kadry prezentują się pięknie. Rysownik dba o detale, okręty wyglądają majestatycznie, a kapitan Sylla nie musi nawet mówić słowa, aby biła z niego charyzma, siła i niebywały hart ducha. Z przyjemnością przyglądałem się też dynamicznym scenom walki. Ostatecznie trochę żałuję, że na kartach tego komiksu nie odbyło się więcej bitew morskich. Oprawa graficzna jest zachwycająca, a jak wygląda kwestia z wydaniem? Cóż, jest bardzo dobrze, choć nie obyło się bez drobnej wpadki. Mianowicie, wyłapałem nagły przeskok z 1717 do 1817 roku, choć w rzeczywistości chodziło o 1718, w dalszej części komiksu ten błąd znów się powtórzył. Na szczęście to jedynie drobnostka. Warto zwrócić za to uwagę na dodatki. Nie tylko umieszczono szkicownik na końcu komiksu, ale także krótki tekst Fadiego El Hage’a o piratach i pierwowzorze Maryma, czyli królowej Nzingi.
Czy warto zaokrętować się na Fortunie?
Republika czaszki to niezwykle wciągająca, intrygująca, wypełniona wieloma ciekawymi motywami piracka historia. Jestem zachwycony tym komiksem i mógłbym jeszcze długo opowiadać o jego zaletach. Wspomniałem w tej recenzji raptem o trzech najważniejszych bohaterach, a poza nimi jest jeszcze kilku intrygujących bohaterów drugoplanowych, jak choćby Markiz, jedyny czarnoskóry marynarz w załodze Oliviera. Swoją drogą to właśnie on z największym niepokojem przyglądał się poczynaniom królowej Maryam. Jeszcze na długo pozostanie mi w pamięci ta opowieść. Wydawnictwo Lost in Time ponownie wydało wybitny tytuł. Polecam wszystkim spragnionym epickiej, pirackiej przygody!