W kraju, który jest dziesięć razy mniejszy od Polski, narodziła się popularna seria komiksowa – Przygody Tintina (fr. Les Adventures de Tintin). Jej autorem jest Belg Georges Prosper Remi vel. Hergé, który współcześnie uznawany jest za jednego z najpopularniejszych rysowników XX wieku. Wspomniana seria komiksów została sprzedana w ponad 200 milionach egzemplarzy. Przygody Tintina przetłumaczono – jak dotąd – na 91 języków.
Mały podróżnik i jego początki
Tintin zostaje powołany do życia 10 stycznia 1929 roku. Hergé tworzy interesującą historię o bohaterze w odniesieniu do różnych źródeł, m.in. ideologicznych książek popularnych w XX wieku. Z inicjatywy autora młody belgijski dziennikarz w swoją pierwszą podróż wyrusza do kraju Sowietów (Tintin, reporter 'Małego dwudziestego’, w kraju Sowietów, fr. Tintin reporter du 'Petit Vingtième’ au pays des Soviets). Towarzyszy mu jego pies, Miluś. Czytelnik poznaje też najlepszego przyjaciela tytułowego bohatera, kapitana Baryłkę.

Źródło: https://www.sbs.com.au/guide/article/2017/11/14/all-24-book-covers-adventures-tintin-ranked
Człowiek wielu talentów
Tintin wyróżnia się wśród innych bohaterów komiksowych tego okresu niezwykłym intelektem, wyobraźnią i łatwością w przyswajaniu języków obcych. Posiada on również predyspozycje do prowadzenia pojazdów różnego typu. Kiedy zachodzi taka potrzeba, bohater prowadzi samochód, lokomotywę, motor i czołg. Tintin potrafi również jeździć na koniu i latać samolotem.
Początkowo komiksy były wydawane w postaci czarno-białych albumów. Dopiero później Hergé przerysował je w kolorze, usuwając niejednokrotnie niektóre budzące kontrowersje akcenty (np. kolonialne odniesienia). Rysunki w komiksach – szczególnie tych pokolorowanych – przyciągają uwagę czytelnika. Czarno-białe wydania mogą jednak być mniej atrakcyjne ze względu na ograniczone możliwości twórcze Hergé. Niejednokrotnie autorowi zarzucano również zbyt dużą schematyczność w tworzeniu pasków, co wpływało na popularność jego komiksów w poszczególnych krajach.

Źródło: https://paulpensees.wordpress.com/2014/06/24/9-reasons-why-everyone-should-read-tintin/
Podróż dookoła świata
Przygody Tintina zostały spisane w dwudziestoczterotomowej kolekcji. Wspólnie z bohaterem możemy odwiedzić takie kraje, jak Związek Radziecki (Tintin reporter du 'Petit Vingtième’ au pays des Soviets), Kongo (Tintin au Congo), Starożytny Egipt (Les Cigares du pharaon), Chiny (Le Lotus bleu), Amerykę (Tintin en Amérique, L’Oreille cassée, Les 7 boules de cristal), Wielką Brytanię (L’Ile noire), Maroko (Le Crabe aux pinces d’or), , Peru (Le Temple du Soleil), Francję (Le Secret de la licorne, Le Trésor de Rackham le Rouge, L’Affaire Tournesol, les Bijoux de la Castafiore), Arabię Saudyjską (Au pays de l’or noir, Coke en stock) czy Włochy (Tintin et l’Alph-Art). Tintin odwiedza również zmyślone krainy funkcjonujące wyłącznie w wyobraźni autora (Le Sceptre d’Ottokar). Ponadto w jednym z tomów bohater ląduje na Księżycu (Objectif Lune, On a marché sur la Lun). Hergé wykorzystał swój potencjał literacki i prześledził historię i kulturę wybranych krajów w celu jak najdokładniejszego ich opisania. Opowiedziane w komiksach realia mogą stanowić niezwykłą przygodę dla czytelnika.

Źródło: https://www.enca.com/life/entertainment/tintin-comic-strip-sale-set-to-break-records
Kilka faktów na zakończenie
Znane są dane adresowe belgijskiego podróżnika. Według źródeł mieszka on przy ulicy Labrador 26, prawdopodobnie w Brukseli. W jednym z komiksów – W krainie czarnego złota, fr. Au pays de l’or noir – przeprowadza się natomiast czasowo do zamku Moulinsart we Francji. Hergé zadbał zarówno o spójność faktów w serii, jak i o jej atrakcyjność. Autor przyznawał, że po Le Lotus bleu (Błękitny lotus) zdecydował się on zmienić swoją koncepcję i tworzyć komiksy w bardziej poważny, może nawet i dydaktyczny sposób. Symboliczne zmyślone krainy były odpowiedzią rysownika na sytuację polityczną w Belgii. Przez kolejne lata nie rezygnował on jednak z komentowania geopolitycznej rzeczywistości. Popularność Tintina nie słabnie mimo upływu czasu. W 2004 roku mennica Królestwa Belgii wydała srebrną monetę 10 euro z wizerunkiem komiksowego bohatera. Był to symboliczny gest pamięci na 75. urodziny Tintina. Na awersie możemy zobaczyć podróżnika ze swoim psem, natomiast na rewersie znajduje się mapa Europy.

Źródło: http://www.voxspace.in/2019/01/30/tintin/
Wszystkiego najlepszego dla Tintina!
Tintin, komiksowy bohater – legenda. Jeżeli chcemy udać się w daleką podróż, możemy zrobić to razem z nim!