Samuraj Jack to bohater znanej kreskówki Cartoon Network. Cóż, nie miał on za dużo szczęścia, bowiem po kilku sezonach jego historia nie dobiegła do końca. Na szczęście po kilku latach fani, którzy dorośli dostali od Adult Swim to, czego pragnęli – finał przygód Jacka. W międzyczasie pojawiły się też gry wideo i komiksy. No właśnie, jakie one są?
Komiksowe starcie dobra ze złem
Jeśli chodzi o gry, to nie ma w czym przebierać. Mam do czynienia w sumie z dwoma tytułami, z czego jeden z nich ukazał się w 2020 roku i stanowi swoistą historię rozszerzającą relację Jack i córki Aku.
W lutym 2013 roku IDW Publishing ogłosiło partnerstwo z Cartoon Network w celu produkcji komiksów w oparciu o jego seriale. Dzięki temu zadebiutowały historie na papierze z samurajem. Komiks Samurai Jack był comiesięcznym amerykańskim tytułem przedstawiającym podróże Samuraja Jack, bohatera tytułowej serii w Cartoon Network. Seria komiksów nawiązuje do czwartego sezonu serialu, także jest jak najbardziej kanoniczna.
Całość liczyła 24 oraz jedno wydanie specjalne. 8 maja 2019 IDW Publishing wydało pierwszą serię komiksów Samurai Jack: Lost Worlds, ukazującą jak społeczeństwo prosperowało pod przywództwem życzliwego Samuraja Jacka.

Źródło: reddit.com
Część pierwsza
Generalnie historię wydaną w komiksach można podzielić na dwie części. Akcja pierwszej części, zatytułowanej Tales of the Wandering Warrior, rozgrywa się po zakończeniu czwartego sezonu. Jack podróżuje przez pustynię, aby znaleźć pustelnika mieszkającego w jaskini, który może umożliwić mu powrót do swoich czasów. Pustelnik ujawnia, że Aku nauczył się mistrzostwa w podróżowaniu w czasie dzięki starożytnej relikwii, znanej jako Lina Eonów. Demon studiował ją i wchłonął jej całą moc, a następnie zniszczył, by nikt jej nie mógł poznać, choć gdyby ją naprawić, istniałaby szansa na uratowanie utraconej wiedzy. Jak się okazuje, jedna z jej części jest w posiadaniu Aku. Oczywiście, pomimo zdobycia cennego artefaktu, Samuraj staje do walki ze swoim Nemezis, a następnie musi wybierać czy cofnie się w przeszłość, czy też uratuje siebie przed zabójczym ciosem Aku.
Samuraj wybiera tę drugą opcję. Po utracie szansy na zdobycie Liny, Jack ponownie łączy swoje siły ze znajomym Szkotem, aby pomóc mu stawić czoła serii nadprzyrodzonych zagrożeń, takich jak: klątwa zaklinająca płeć leprekaunów, czy złoczyńca, który może manipulować grawitacją.
Później Jack podejmuje kolejną próbę powrotu do swoich czasów, jednak w jej wyniku traci swój miecz. Kiedy Aku dowiaduje się o utracie miecza Jacka, nie zatrzymuje się przed niczym, aby spróbować wykończyć Jacka za pomocą wszelkich niezbędnych środków, ale nieustraszony wojownik postanawia się ukryć i przeczekać ciężki czas.

Źródło: previewsworld.com
Część druga
W 2017 roku, miesiące po zakończeniu piątego sezonu, wydawnictwo IDW wydało nową miniserię z 5 wydaniami o nazwie Quantum Jack, która przedstawia Samuraja Jacka skaczącego z jednego wymiaru do drugiego, szukającego drogi powrotu do swojej pierwotnej formy. Jest to swoisty tie-in całej tej trans-medialnej opowieści. Pierwszy numer przedstawia Jacka jako przywódcę bezwzględnego gangu motocyklowego, drugi jako zamaskowanego luchadora. Trzeci numer przenosi czytelników w sam środek walki z mechami i potworami niczym Kaijū. W przedostatnim odcinku komiksowej serii Jack staje się pracownikiem korporacji. Seria Quantum Jack nie jest wyjątkowa, jednak stanowiła dobry dodatek dla tych, którzy nie mogli pogodzić się z końcem animowanej serii o przygodach Jacka.

Źródło: za.ign.com
Czy warto zaznajomić się z tą serią?
Komiksy z Jackiem stanowią pewną część, którą każdy fan powinien znać. Jeśli jednak nie jesteś fanem, możesz spokojnie odpuścić sobie tę serię i poprzestać na moim streszczeniu. Warto jednak dodać, że konwencja komiksowa sprostała animacyjnie, bowiem mieszanie rożnych stylów narracji również dobrze sprawdza się na statecznych stronach. Wydaje się, że przygody samuraja pojawiły się o 10 lat za wcześnie i nikt ich w pełni nie docenił, jak ma to miejsca w ostatnich latach. Drogi miłośniku komiksów, jeśli jednak lubisz przeczytać coś fajnego, to wiedz, że prezentowana przez mnie komiksowa seria nie stroni przed ciężkimi tematami i stanowi świetną historię, którą można zrozumieć bez zaznajomienia się z kreskówką.
Warto mieć na uwadze, że parę zeszytów w zbiorowych tomach zostało wydanych kilka lat temu przez wydawnictwo Studio JG.