Wiedźmin, już jakiś czas temu, stał się naszym dobrem narodowym, a przy okazji najcenniejszym towarem eksportowym – w końcu kto z nas nie czuł podekscytowania na wieść o tym, że Netflix postanowił zrealizować serial o jego przygodach? Podobno jego fabuła ma nawiązywać do opowiadań o Białym Wilku. A jakie odniesienia do innych znanych tekstów znajdziemy w dwóch tomach opowieści o Geralcie z Rivii?
Trochę poświęcenia
Opowiadanie o miłości dwóch par – księcia i syrenki oraz Wiedźmina i pięknej trubadurki. Oczywiście skojarzenia z Małą syrenką Andersena są jak najbardziej trafne, z tą tylko różnicą, że tu zakończenie jest szczęśliwe przynajmniej dla pierwszej pary. Romans Geralta i Essi jednak nie ma szans przetrwać, wiadomo, że Biały Wilk kocha tylko jedną kobietę.
Wymieniłam najbardziej oczywiste nawiązania, a w samej sadze jest ich znacznie więcej. Po raz kolejny można się przekonać, że opowiadania o Wiedźminie to uniwersalne teksty, idealne do odczytywania na różnych płaszczyznach i błędem byłoby spłycanie ich interpretacji do jednej z nich. Dlatego warto do nich raz na jakiś czas wrócić.
Grafiki w tekście pochodzą z: źródło, natomiast główna stąd.