Bogowie Egiptu umarli?
W czasach starożytnego Egiptu dawni bogowie cieszyli się wielką potęgą, nieskończoną władzą i ogromnym szacunkiem. Cały świat należał do nich. Nic jednak nie trwa wiecznie. Czas okazał się nieubłagany również dla nadludzkich istot. Cywilizacja bóstw umarła, zostawiając po sobie wiele tajemnic i starych legend. Wydawałoby się, że na tym kończy się ich historia. Nic bardziej mylnego. Sen egipskich bogów właśnie dobiega końca. Po przebudzeniu ich moc manifestuje się z jeszcze większą siłą. Dusze pradawnych znajdują nowy dom w ciałach niczego nieświadomych, współczesnych nastolatków. Ponownie nastały czasy ich wielkiej potęgi. Jak zostanie ona wykorzystana i czy starożytni użyją jej do przejęcia władzy nad światem?
Mało znany temat
W dzisiejszych czasach autorom książek rzadko zdarza się sięgać po mitologię egipską. Zdecydowanie bardziej popularne wydają się takie mitologie jak grecka czy nordycka. Z tego powodu Ostrze Nocy Elizy Drogosz przyciągnęło moją uwagę. Treść trzeciego tomu poprzedza krótkie przypomnienie fabuły z poprzednich odsłon serii. Jeśli jednak chcemy mieć pełny obraz tego, co wydarzyło się wcześniej, musimy sięgnąć po Władcę Piasków i Berło Zniszczenia. Historia potrafi zaciekawić i zaintrygować między innymi z powodu wspomnianej rzadkości występowania tematu egipskich bogów w literaturze. Bóstwa budzące się w ciałach nastolatków wywołały we mnie skojarzenia z twórczością Ricka Riordana, którego bardzo cenię. Bohaterów w powieści jest dużo i na początku można się nieco pogubić, ale wraz z rozwojem fabuły lepiej rozumiemy poszczególne wydarzenia i role, które bohaterowie mają do odegrania. Kiedy zastanawiałem się nad tym, która z postaci przypadła mi do gustu najbardziej, nie potrafiłem wyłonić swojego ulubieńca. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest pewnie fakt, że mamy do czynienia z nastoletnimi bohaterami i ze względu na różnicę wieku mogłem mieć problem z utożsamieniem się z nimi. Wpływ na to może mieć też to, że bohaterów jest naprawdę sporo i podczas lektury zbyt mało się o nich dowiedziałem. Tempo książki potrafi być nierówne. W jednym momencie akcja pędzi na łeb na szyję, aby w drugim drastycznie zwolnić i skupić się na opisach świata. W kwestiach dotyczących mitologii egipskiej wyraźnie czuć, że autorka spędziła mnóstwo czasu na jej dogłębnym poznaniu. Opowieści o bóstwach stanowią jeden z najmocniejszych elementów powieści i sprawiają, że można poczuć upał egipskiej pustyni.
Podsumowanie
Ostrze nocy polecam zdecydowanie osobom zainteresowanym tematyką mitologii egipskiej. Dla tych, którzy nic o niej nie wiedzą, stanowi ono doskonałą okazję poznania tego nieczęsto pojawiającego się w popkulturze zagadnienia. Książka w udany sposób łączy wydarzenia ze starożytności i współczesności. Myślę, że jeśli chodzi o utożsamienie się z bohaterami powieści, najlepiej trafi ona w gust nastoletniego czytelnika. Mnie natomiast najbardziej urzekł klimat starożytnego Egiptu, który pozwolił mi poczuć upał pustyni bez konieczności wychodzenia z domu.