Kiedy to minęło… Tom Smerf, który nie był miły to już jedenasty z serii Smerfy i świat emocji, napisanej przez Thierry’ego Culliforda i Falzara. Najnowsza propozycja Egmontu to kolejna opowieść o problemach, z jakimi borykają się zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie, zawierająca porady, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach.
Bycie miłym, czy to norma?
Smerf Rzeźbiarz jest prawdziwym artystą, co do tego nie mamy wątpliwości. Pomimo że tworzy wspaniałe dzieła, nie należy do najmilszych mieszkańców Wioski Smerfów. Ów bohater myśli bowiem tylko o sobie i nie liczy się z emocjami innych. Jego egoizm jest w tomie co prawda nieco przerysowany, lecz emocje i reakcje współtowarzyszy prawdziwe, podobne do tych, które znamy z „naszego” świata. Wydany niedawno przed Egmont komiks pt. Smerf, który nie był miły pozwoli zrozumieć, jak ważne jest bycie życzliwym i jak pomaga to tworzyć relacje międzyludzkie.
Przygotowany we współpracy
Autorami scenariusza komiksu są Falzar i Thierry Culliford, rysunki przygotował Antonello Dalena, natomiast za kolory odpowiada Paolo Maddaleni. Maria Mosiewicz przetłumaczyła tom z języka francuskiego. Współpraca tych wszystkich osób doprowadziła do wydania kolejnego udanego komiksu z serii Smerfy i Świat Emocji. Album – jak i pozostałe – zawiera porady dla rodziców, uczy, jak rozmawiać z dzieckiem na temat emocji, a to wszystko za sprawą ciekawej fabuły, kluczowych przykładów, a także opinii psycholożki dziecięcej i psychoanalityczki Diane Drory oraz psycholożki Sylwii Jatczak.
Okiem dziecka (i rodzica)
Warto pamiętać, że dzieci systematycznie i czasem bezwiednie uczą się zachowań i reagowania pod wpływem różnych bodźców. Emocje rodzą się w nich natomiast naturalnie pod wpływem wydarzeń. Podopiecznych w okolicach piątego roku życia charakteryzuje egoizm utrudniający nawiązanie relacji z rówieśnikami. Z czasem jednak ta cecha staje się mniej istotna, co daje możliwość zauważenia również innych postaw (często u osób w tym samym wieku). Rolą rodzica jest pokazanie dziecku, jak przestrzegać zasady moralne, ograniczenie spełniania zachcianek i uczenie dobrych manier. Za sprawą wspólnej lektury komiksu rodzice mogą stymulować wyobraźnię podopiecznych i systematyzować ich wiedzę. Rozmowa o lękach pomaga je przezwyciężyć, zwłaszcza jeśli myślimy (mówimy) o czytelnikach nieumiejących jeszcze dobrze czytać. Smerfy to przyjaciele dzieci i warto o nich tak mówić, wówczas łatwiej nam będzie przekonać dzieci do podjęcia dyskusji o ukazanych w tomie postawach i uzmysłowienia im, jak ważne jest mówienie o tym, co trudne, niejasne, skomplikowane. O emocjach rządzących naszym życiem.