Seria Adaptacje literatury to jedna z najciekawszych propozycji wydawnictwa Egmont – wydawana cyklicznie, zaskakująca interesującymi syntezami w komiksowym wydaniu. Ostatnio wydany tom nosi tytuł Biały Kieł i ukazuje historię opublikowaną na początku XX wieku przez Jacka Londona (wł. Johna Griffitha Chaney’a).
Dzika północ Ameryki
Żyjący wolno mieszaniec wilka i psa przez przypadek znajduje drogę do wioski Indian, której mieszkańcy – z biegiem czasu – go oswajają. Niedługo później czworonożny bohater zostaje sprzedany białemu traperowi, który wykorzystuje zwierzę do udziału w walkach psów. Biały Kieł, bo takim imieniem określa się bohatera, próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie niepozbawionym okrucieństwa, walcząc każdego dnia o przetrwanie. Opowiedziana historia to synteza powieści Jacka Londona, który korzystając z własnych doświadczeń, ukazał niezwykle prawdziwie relacje ludzko-zwierzęce, zwierzęco-ludzkie. Ze względu na ponadczasową tematykę powieść szybko wpisała się światowego kanonu literatury młodzieżowej, nie należy się więc dziwić, że twórcy serii postawili na ten tytuł i chętnie go wydali.
O przygodzie i jej portrecie
Pomysłodawcy Adaptacji literatury przyzwyczaili nas do tego, że treści poszczególnych zeszytów są raczej zachowawcze, a profile bohaterów – szczątkowe. W innej serii wydawanej przez Egmont – Klasycznych baśniach Disneya jest podobnie; nie znajdziemy żadnych wariacji fabularnych bądź budzących nasze zaskoczenie fragmentów, intrygujących literackich eksperymentów, czegoś, czego nikt wcześniej dostatecznie nie podkreślił. Oczywiście, należy zgodzić się, że każde streszczenie bądź syntezę można przedstawić w dowolny sposób, jednak takie jak tutaj ujęcie Białego Kła nadal można uznać za funkcjonalne – szczególnie dla tych odbiorców, którzy chcą jedynie przypomnieć sobie fabułę stworzoną przez Londona bądź po prostu lubią komiksy inspirowane powieścią. Rysunki w zeszycie mają na celu odwzorować otaczającą tytułowego bohatera rzeczywistość. Są one utrzymane raczej w chłodnej tonacji, sygnalizującej mroczny klimat opowiadanej historii.
Twórcy i ich dzieło
Scenariusz Białego Kła przygotowała Caterina Mognato, która już wcześniej wykazała się dużym zrozumieniem dla innego zeszytu wydanego w serii. Rozpisała ona Przygody Tomka Sawyera. Warstwa graficzna spoczęła natomiast w rękach Waltera Ventury, Minte Studio oraz pana, którego nikomu nie trzeba przedstawiać (wszak tak często projektuje okładki Adaptacji literatury) – Chrisa Regnaulta. Tłumaczenie przygotowała niezawodna Nika Sztorc. Recenzowany Biały Kieł to kolejny z zeszytów, plasujący się za takimi klasykami jak: Trzej muszkieterowie, 20 000 mil podmorskiej żeglugi, Przygody Tomka Sawyera, Ivanhoe, Wyspa Skarbów, W 80 dni dookoła świata, Wehikuł czasu.