Kolejna inicjatywa
W pierwszym numerze Imaginarium Wielkopolskiego mamy okazję przeczytać sześć opowiadań, napisanych w większości przez mieszkańców Poznania, miasta silnie reprezentowanego także przez redaktorów Ostatniej Tawerny. W przeciwieństwie chociażby do LandbergON, czasopismo nie posiada ściśle określonego tematu, przez co historie są z najróżniejszych obszarów fantastyki, choć w wielu z nich znajdziemy motyw wody. Zaczynamy od Blasku na rzece autorstwa Kingi Chojnackiej. Jest to niezwykle ciekawy i trzymający w napięciu thriller, przy którym faktycznie włos może zjeżyć się na głowie. Grozę wzbudza także Kiedy spoglądasz w otchłań Patryka Betlińskiego. W tym przypadku do czynienia będziemy mieli z wątkiem religijnym i prawdziwym demonem. Czy ocali nas przed nim Jezus z Górnej Wildy pióra Radomira Darmiła. Może i nie, bowiem bohater sam będzie zaskoczony swoją boską mocą. Po drodze czekać na nas będzie także Dzieło zainspirowanego powieścią Campbella Olafa Tumskiego. To głębsza analiza, jak możemy przecenić samych siebie, nawet gdy należymy do Władców Bezmiaru. Na zakończenie powrócimy do horrorów, a konkretniej Burzowego monstrum. Jego autor, Marcin Karaśkiewicz, stworzył dla nas opowieść, która idealnie pasowałaby do wstępu kolejnego odcinka Z Archiwum X. Aż czekałem, kiedy na scenę wejdą agenci FBI!
W numerze znajduje się jeszcze jedno opowiadanie. Nosi ono tytuł Mały Rycerz (Goplana i Wir). Jest ono o tyle zaskakujące, że prócz legendy, której moglibyśmy się spodziewać, zawiera także wątki erotyczne. I to całkiem śmiałe! Radosław Olek bardzo umiejętnie połączył oba gatunki i z tego względu postanowiliśmy przeczytać dla Was całą historię. Audiobooka możecie posłuchać na naszym kanale!
Na koniec dodajmy jeszcze, że w Imaginarium czeka na Was wywiad, i to zupełnie niezwykły. Kamil Kwiatkowski postanowił bowiem porozmawiać ze sztuczną inteligencją! Na jego pytania odpowiadał AI Dungeon, program generujący tekstowe gry fabularne. Co ciekawego powiedział system? Przekonajcie się sami!
Spojrzenie na fantastykę
Pierwszy numer magazynu fantastycznego z Wielkopolski to nie tylko fabuła, ale także oprawa graficzna. Za okładkę odpowiada tu Jakub Pańków. Jest on także autorem kilku czarno-białych obrazków znajdujących się wewnątrz czasopisma. Podobnie jak pisarze, także artysta odnosi się do motywu wody, prezentując nam kilka morskich potworów. Podziwać możemy także prace Jakuba Rabiegi. Jego obrazami przedstawiającymi Gimliego czy Drużynę Pierścienia z pewnością nie pogardziłby żaden fan Władcy Pierścieni i chętnie zawiesiłby je w pokoju na ścianie. Ilustracje uzupełnia niezwykła Wilczyca Anny Pietrawskiej. Płynie z niej moc, która jeszcze bardziej zachęca do zapoznania się z całym Imaginarium.
Tak trzymać!
Stowarzyszanie NOVUM postawiło sobie za cel stworzenie fantastycznych magazynów w każdym z województw. Pomysł swój realizują, a nas inicjatywa ta bardzo cieszy. To wspaniała możliwość wyłowienia prawdziwych talentów literackich i artystycznych oraz dania im szansy na pokazanie się szerszej publice. Przy okazji my mamy okazję poczytać kolejne opowiadania fantasy. A ponieważ redakcja zna się na swojej pracy i wybiera dla nas to, co najlepsze, to nie musimy obawiać się nudy czy grafomanii. Udowodniono to tym razem w Imaginarium Wielkopolskim, które czyta się równie dobrze co jego opolski odpowiednik czy gorzowski LandsbergON. Liczymy na więcej i polecamy zapoznać się z najnowszym numerem!