Gęsia skórka gwarantowana
Emily, główna bohaterka serii, zawsze wiedziała, że na świecie żyją różne istoty – ludzie, a także niezliczone widma, duchy i zbłąkane dusze nieżyjących już mieszkańców hrabstwa Harrow. W przededniu swoich osiemnastych urodzin bohaterka dowiaduje się, że jest nierozerwalnie połączona z ziemskimi stworami i prędzej czy później będzie musiała się z nimi zmierzyć. Odkrywając tajemnice hrabstwa Harrow, dziewczyna zaczyna zdawać sobie sprawę, jak mroczna jest przeszłość (i skąd tak naprawdę pochodzą miejscowi). W międzyczasie musi ona również zmierzyć się ze złowieszczą postacią (tom Siostry). W tomie Węże czytelnik dowiaduje się, że hrabstwu zagraża plaga gadów i tylko jedna osoba może uchronić mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Tajemnicza Lovey Belfront będzie jednak poszukiwać swojej następczyni i być może znajdzie ją w osobie najlepszej przyjaciółki Emily, Bernice. Ponadto jeden z wątków jest związany z historią bezskórego chłopca, który chce poznać prawdę dotyczącą swojej przeszłości (tom Węże).
Nudy na pudy, strachy na lachy?
W tomie Siostry zostały zgromadzone zeszyty #5–8 Hrabstwa Harrow (Cullen Bunn, Tyler Crook), w Wężach – #9–12 (Cullen Bunn i artyści: Carla Speed McNeil, Tyler Crook, Hannah Christenson). Nawet rozkojarzony czytelnik zauważy, że w trzecim zbiorczym tomie serii wiele osób pracowało na sukces tej historii. Z jakim skutkiem? Ano takim, że czujemy się nieco zawiedzeni. Tyler Crook przyzwyczaił czytelników do swojego oryginalnego, akwarelowego stylu. Za pomocą unikatowej kreski ujął on bowiem w ilustracjach sceny statyczne i dynamiczne, nakreślił mroczną atmosferę i odsłonił świat makabry. W tomie Węże artysta przygotował ilustracje tyko do 2. i 3. rozdziału, okładkę i alternatywne okładki zeszytów, a także liternictwo w materiałach oryginalnych, pozostali artyści zadbali natomiast o resztę materiałów. Biorąc pod uwagę, że prace wielu artystów zostały zebrane w jednym tomie zbiorczym, nie da się nie zauważyć braku spójności. Szczególnie przeszkadza zmieniona aparycja Emily, która nie tyle dojrzała, jak zmieniły się jej rysy twarzy. To po prostu ktoś zupełnie inny.
Komiks grozy
Długo czekałam na kolejne tomy Hrabstwa Harrow i wiecie co? Było warto. Omawiane komiksy charakteryzuje niezwykła, barwna historia, której spoiwem jest oczywiście główna bohaterka – Emily. Warto podkreślić, że wypełnione amerykańskim folklorem opowieści grozy na pewno spodobają się wszystkim lubiącym makabrę i horror. Widma, duchy, bezskóry chłopiec – postaci są portretowane z uwzględnieniem wielu szczegółów, więc – co naturalne – budzą przerażenie. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ Hrabstwo Harrow nie jest komiksem dla wrażliwych odbiorców, podobnie jak nie jest on odpowiednią lekturą dla dzieci. Wielkie gratulacje należą się nie tylko twórcom, ale i wydawcom komiksu. Mucha Comics zadbało o dodatek dla czytelników, czyli Szkicownik Hrabstwa Harrow z komentarzami Tylera Crooka, Carli Speed McNeil oraz Hannah Christenson. Bardzo polecam!