Rzadko zdarza mi się sięgać po mangi o tematyce horroru, ale w końcu, wychodząc nieco ze swojej strefy komfortu, postanowiłem się przełamać.
Nerwowa klasa
Kouichi Sakakibara ląduje na kilka miesięcy w szpitalu. Powodem jest nawrót odmy opłucnowej, na którą chłopak cierpi już od dłuższego czasu. Przyzwyczajony do pobytów w szpitalu, bardziej niż stanem własnego zdrowia, przejmuje się opuszczeniem rozpoczęcia roku szkolnego. Na szczęście nie jest sam: odwiedza go rodzina i udaje mu się zaprzyjaźnić z jedną z pielęgniarek. W końcu pojawia się u niego również jego nowa klasa z pytaniami o stan zdrowia oraz to, kiedy będzie mógł opuścić szpital. Kouichi w tym momencie po raz pierwszy zauważa dziwne zachowanie swoich przyszłych kolegów.
Po powrocie do szkoły, chłopaka zaczyna ogarniać niepokój. Uczniowie w jego klasie zachowują się nerwowo, a dodatkowo spotyka dziewczynę z przepaską na oku. Kiedy próbuje się czegoś o niej dowiedzieć, otoczenie zbywa jego pytania, jakby ona nie istniała. Wydaje się również, że tylko Kouichi jest w stanie ją zobaczyć i usłyszeć. Czy mamy do czynienia z jedną wielką zmową milczenia? A może to z głową głównego bohatera jest coś nie w porządku? Chłopak postanawia odkryć prawdę na własną rękę. Nie mija wiele czasu, kiedy staje się świadkiem śmierci kogoś z klasy. A to dopiero początek…
Japońska groza
Napięcie w Another budowane jest na tajemnicach otaczających bohaterów i stopniowym ich odkrywaniu. Czytelnik czuje się zagubiony wraz z protagonistą, bo nawet odkrycie odpowiedzi na niektóre pytania prowadzi do kolejnych zagadek. Ten efekt utrzymuje się do samego końca opowieści, co stanowi jej duży atut. Jak to w horrorach ma miejsce, pojawiają się trupy. Przyczyny zgonu postaci są zagadkowe, tajemnicze i ciężko jest doszukać się klucza, według którego padają kolejne ofiary. Sceny makabryczne pojawiają się bardzo rzadko. Przeważnie o czyjejś śmierci dowiadujemy się z dialogów lub ukazania martwej osoby na kadrze. W wypadku tej serii ograniczenie ilości brutalnych scen działa na jej korzyść, bo kiedy już się pojawiają, potrafią zrobić wrażenie.
Postacie rysowane przez Hiro Kiyoharę wyróżnia realistyczna anatomia i cechy pozwalające bez problemu je odróżnić. Tła są w większości przypadków dość proste, chociaż zdarzają się również bardziej szczegółowe formy. Pomieszczenia niestety nie wyróżniają się niczym. Całość mangi jest utrzymana w jaśniejszych tonach, z wyłączeniem bardziej dramatycznych i emocjonalnych scen. Na początku każdego z tomów znajdziemy kilka kolorowych stron, później mamy do czynienia z czernią i bielą.
Kouichi i Mei
Dwie główne postaci, czyli Kouichi Sakakibara i Mei Misaki (dziewczyna z przepaską) zostali dobrze wykreowani i w swoich działaniach postępują wiarygodnie oraz racjonalnie. Oboje mają za sobą ciężkie wydarzenia z przeszłości. Rozwiązanie zagadki klątwy staje się ich priorytetem z bardzo osobistych powodów. Z mniej ważnych postaci zaledwie kilka zasługuje na większą uwagę. Posłużę się tutaj przykładem bibliotekarza, który od lat próbuje dowiedzieć się, jak powstrzymać spiralę śmierci.
Podsumowanie
Another jest horrorem stawiającym na wzbudzający niepokój klimat oraz odkrywanie tajemnic. Nie znajdziemy w nim dużej ilości makabry, a aspekt tajemnicy szalejącej klątwy mógłby spodobać się również miłośnikom historii kryminalnych. Chociaż toczące się tutaj śledztwo bardzo znacząco odbiega od typowego schematu, a wskazanie prawdziwego czarnego charakteru będzie graniczyło z niemożliwością.