Uwaga! To nie są żarty. To nie ćwiczenia. Kto może, niech zostanie w domu. I ogląda seriale. Wiem, że większość z Was ma własne (nierzadko obszerne) listy tytułów do nadrobienia – mimo to postanowiłam przyjrzeć się ofercie dostępnych na polskim rynku serwisów streamingowych. Oto jak najbardziej subiektywna lista pozycji wartych uwagi.
Pod numerem 9 (2014 – nadal)
Liczba sezonów: 5
Liczba odcinków: 30 + 1 specjalny
Na niepewne czasy – czarne jak smoła brytyjskie poczucie humoru. Duet Reece’a Shearsmitha i Steve’a Pembertona to niemalże instytucja, choć nad Wisłą wciąż jeszcze nieodkryta. Ich najnowsze dziecko – Pod numerem 9 – to serial antologiczny. Każdy odcinek to odrębna historia, łączy je jedynie tytułowa „dziewiątka” – numer lokacji akcji. Twórcy nie ograniczają się ani w przypadku doboru miejsca (może być to mieszkanie, luksusowa willa, gotycki zamek, ale i… przedział w pociągu), ani samej fabuły – autorzy bawią się konwencjami, gatunkami i oczekiwaniami widzów, zawsze serwując jednak zaskakujący, makabryczny twist.
W serwisie HBO Go obejrzycie obecnie cztery z pięciu powstałych sezonów.

Źródło: hbogo.pl
Miasteczko Twin Peaks (1990 – 91, 2017)
Liczba sezonów: 3
Liczba odcinków: 48
Kto zabił Laurę Palmer? Pytanie to rozgrzewało zwoje mózgowe widzów na całym świecie odkąd tylko poczciwy Pete Martell (Jack Nance) znalazł na brzegu rzeki ciało zawinięte w plastikową folię. Do pozornie sennego, przeciętnego amerykańskiego miasteczka przyjeżdża agent specjalny Dale Cooper (Kyle MacLachlan) – okazuje się wtedy, że niewielkie Twin Peaks skrywa bardzo mroczne sekrety.
Kultowego dzieła Davida Lyncha i Marka Frosta nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. To serial, który zmienił oblicze telewizji – zarówno na początku lat 90., jak i w 2017 roku, kiedy zupełnie bez precedensu powrócił z trzecim sezonem po, bagatela, dwudziestu sześciu latach.
To doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, a wszystkie odcinki obejrzycie na HBO Go. Film towarzyszący serii – Ogniu krocz ze mną – dostępny jest na Netflixie.

Źródło: telemagazyn.pl
Wyklęci (2009 – 2013)
Liczba sezonów: 5
Liczba odcinków: 37
Grupa londyńskich wyrzutków odbywa prace społeczne za drobne wykroczenia. Gwałtowna burza sprawia, że zyskują oni nadprzyrodzone moce. Szybko okazuje się, że nie tylko oni…
Kolejna brytyjska pozycja na liście to odtrutka na zalew patetycznych, schematycznych produkcji o superbohaterach niosących na barkach ciężar całego (wszech)świata. Zamiast posągowych, nieziemsko pięknych i kwieciście wysławiających się półbogów śledzimy tu perypetie dość zwyczajnych przeciętniaków o raczej przyziemnych problemach. Wyprodukowani przez Channel 4 Wyklęci dekonstruowali schematy i absurdy kina superbohaterskiego na długo, zanim stało się to modne.

Źródło: hbogo.pl
Legion (2017 – 2019)
Liczba sezonów: 3
Liczba odcinków: 27
Życie w cieniu sławnych rodziców nie jest łatwe – zwłaszcza jeśli twoim ojcem jest sam Charles Xavier. Zwłaszcza jeśli odziedziczyłeś po nim nie nazwisko, a ogromne zdolności telepatyczne i telekinetyczne. Zwłaszcza jeśli od najmłodszych lat zmagasz się z diagnozą choroby psychicznej – schizofrenią. Nazywasz się David Haller (w tej roli fenomenalny Dan Stevens), choć w niektórych kręgach nazywają cię Legionem. Oto twoja historia.
Kiedy wydawało się, że o superbohaterach nie można powiedzieć już niczego nowego, Noah Hawley z impetem wjechał z psychodeliczną, frapującą adaptacją historii jednego z najciekawszych bohaterów z gabinetu osobliwości Marvela. Twórca, odpowiedzialny wcześniej za pierwsze sezony Kości i antologię Fargo, serwuje nam przemyślaną, imponującą estetycznie przejażdżkę z niewiarygodnym narratorem w roli głównej.
W serwisie HBO Go dostępne są dwa z trzech wyprodukowanych sezonów serialu.

Źródło: hbogo.pl
Mr. Robot (2015 – 2019)
Liczba sezonów: 4
Liczba odcinków: 45
Elliot Alderson (Rami Malek) to niepozorny programista za dnia, a genialny haker w wolnym czasie. Pewnego dnia na jego drodze staje tajemniczy Mr. Robot (Christian Slater), lider grupy cyberaktywistów o wdzięcznej nazwie fsociety. Ich cel? Banalny – jedynie kompletna redystrybucja światowego kapitału.
Jakby paniki związanej z koronawirusem wciąż było wam mało, serdecznie polecam wszystkie inne lęki i fobie związane z naszą szarą codziennością: rozbuchanym, drapieżnym kapitalizmem, wielką władzą korporacji, wyzyskiwaniem najniższych klas społecznych, niestabilną sytuacją polityczną i postępującą degradacją środowiska. I samotnością – bodaj największą z trapiących nas wszystkich plag. I tak, wiem, Mr. Robot to nie fantastyka sensu stricto, choć bohaterowie flirtują z możliwością podróży w czasie i między wymiarami, a narkotycznych wizji i chorych wytworów umysłu Elliota nie powstydziłby się niejeden mistrz horroru. Sam Esmail śmiało cytuje zarówno największych twórców i najpopularniejsze dzieła kinematografii, jak i zupełnie nieznane szerszej publiczności tytuły. Naprawdę warto.
W serwisie HBO Go obejrzycie trzy z czterech powstałych sezonów serialu.

Źródło: hbogo.pl
Honorable mention: Pozostawieni (2014 – 2017)
Liczba sezonów: 3
Liczba odcinków: 28
Czy zastanawialiście się kiedyś, co zrobilibyście, gdyby z dnia na dzień bez wyjaśnienia zniknął ktoś wam bliski? Nie? A gdyby przy okazji w ten sposób zniknęło też 140 milionów ludzi – 2% ludzkości? Wybitni Pozostawieni Damona Lindelofa (tak, tego od Watchmen) i Toma Perrotty zmagają się właśnie z tym pytaniem, przeplatając zjawiska nadprzyrodzone z analizą psychologiczną i filozoficznymi rozważaniami. Uwaga – to nie będzie łatwy i przyjemny seans.

Źródło: hbogo.pl