Uwaga! To nie są żarty. To nie ćwiczenia. Kto może, niech zostanie w domu. I ogląda seriale. Wiem, że większość z Was ma własne (nierzadko obszerne) listy tytułów do nadrobienia – mimo to postanowiłam przyjrzeć się ofercie dostępnych na polskim rynku serwisów streamingowych. Oto jak najbardziej subiektywna lista pozycji wartych uwagi.
Pod numerem 9 (2014 – nadal)
Liczba sezonów: 5
Liczba odcinków: 30 + 1 specjalny
Na niepewne czasy – czarne jak smoła brytyjskie poczucie humoru. Duet Reece’a Shearsmitha i Steve’a Pembertona to niemalże instytucja, choć nad Wisłą wciąż jeszcze nieodkryta. Ich najnowsze dziecko – Pod numerem 9 – to serial antologiczny. Każdy odcinek to odrębna historia, łączy je jedynie tytułowa „dziewiątka” – numer lokacji akcji. Twórcy nie ograniczają się ani w przypadku doboru miejsca (może być to mieszkanie, luksusowa willa, gotycki zamek, ale i… przedział w pociągu), ani samej fabuły – autorzy bawią się konwencjami, gatunkami i oczekiwaniami widzów, zawsze serwując jednak zaskakujący, makabryczny twist.
W serwisie HBO Go obejrzycie obecnie cztery z pięciu powstałych sezonów.
Źródło: hbogo.pl
Miasteczko Twin Peaks (1990 – 91, 2017)
Liczba sezonów: 3
Liczba odcinków: 48
Kto zabił Laurę Palmer? Pytanie to rozgrzewało zwoje mózgowe widzów na całym świecie odkąd tylko poczciwy Pete Martell (Jack Nance) znalazł na brzegu rzeki ciało zawinięte w plastikową folię. Do pozornie sennego, przeciętnego amerykańskiego miasteczka przyjeżdża agent specjalny Dale Cooper (Kyle MacLachlan) – okazuje się wtedy, że niewielkie Twin Peaks skrywa bardzo mroczne sekrety.
Kultowego dzieła Davida Lyncha i Marka Frosta nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. To serial, który zmienił oblicze telewizji – zarówno na początku lat 90., jak i w 2017 roku, kiedy zupełnie bez precedensu powrócił z trzecim sezonem po, bagatela, dwudziestu sześciu latach.
To doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, a wszystkie odcinki obejrzycie na HBO Go. Film towarzyszący serii – Ogniu krocz ze mną – dostępny jest na Netflixie.
Źródło: telemagazyn.pl
Wyklęci (2009 – 2013)
Liczba sezonów: 5
Liczba odcinków: 37
Grupa londyńskich wyrzutków odbywa prace społeczne za drobne wykroczenia. Gwałtowna burza sprawia, że zyskują oni nadprzyrodzone moce. Szybko okazuje się, że nie tylko oni…
Kolejna brytyjska pozycja na liście to odtrutka na zalew patetycznych, schematycznych produkcji o superbohaterach niosących na barkach ciężar całego (wszech)świata. Zamiast posągowych, nieziemsko pięknych i kwieciście wysławiających się półbogów śledzimy tu perypetie dość zwyczajnych przeciętniaków o raczej przyziemnych problemach. Wyprodukowani przez Channel 4 Wyklęci dekonstruowali schematy i absurdy kina superbohaterskiego na długo, zanim stało się to modne.
Źródło: hbogo.pl
Legion (2017 – 2019)
Liczba sezonów: 3
Liczba odcinków: 27
Życie w cieniu sławnych rodziców nie jest łatwe – zwłaszcza jeśli twoim ojcem jest sam Charles Xavier. Zwłaszcza jeśli odziedziczyłeś po nim nie nazwisko, a ogromne zdolności telepatyczne i telekinetyczne. Zwłaszcza jeśli od najmłodszych lat zmagasz się z diagnozą choroby psychicznej – schizofrenią. Nazywasz się David Haller (w tej roli fenomenalny Dan Stevens), choć w niektórych kręgach nazywają cię Legionem. Oto twoja historia.
Kiedy wydawało się, że o superbohaterach nie można powiedzieć już niczego nowego, Noah Hawley z impetem wjechał z psychodeliczną, frapującą adaptacją historii jednego z najciekawszych bohaterów z gabinetu osobliwości Marvela. Twórca, odpowiedzialny wcześniej za pierwsze sezony Kości i antologię Fargo, serwuje nam przemyślaną, imponującą estetycznie przejażdżkę z niewiarygodnym narratorem w roli głównej.
W serwisie HBO Go dostępne są dwa z trzech wyprodukowanych sezonów serialu.
Źródło: hbogo.pl
Mr. Robot (2015 – 2019)
Liczba sezonów: 4
Liczba odcinków: 45
Elliot Alderson (Rami Malek) to niepozorny programista za dnia, a genialny haker w wolnym czasie. Pewnego dnia na jego drodze staje tajemniczy Mr. Robot (Christian Slater), lider grupy cyberaktywistów o wdzięcznej nazwie fsociety. Ich cel? Banalny – jedynie kompletna redystrybucja światowego kapitału.
Jakby paniki związanej z koronawirusem wciąż było wam mało, serdecznie polecam wszystkie inne lęki i fobie związane z naszą szarą codziennością: rozbuchanym, drapieżnym kapitalizmem, wielką władzą korporacji, wyzyskiwaniem najniższych klas społecznych, niestabilną sytuacją polityczną i postępującą degradacją środowiska. I samotnością – bodaj największą z trapiących nas wszystkich plag. I tak, wiem, Mr. Robot to nie fantastyka sensu stricto, choć bohaterowie flirtują z możliwością podróży w czasie i między wymiarami, a narkotycznych wizji i chorych wytworów umysłu Elliota nie powstydziłby się niejeden mistrz horroru. Sam Esmail śmiało cytuje zarówno największych twórców i najpopularniejsze dzieła kinematografii, jak i zupełnie nieznane szerszej publiczności tytuły. Naprawdę warto.
W serwisie HBO Go obejrzycie trzy z czterech powstałych sezonów serialu.
Źródło: hbogo.pl
Honorable mention: Pozostawieni (2014 – 2017)
Liczba sezonów: 3
Liczba odcinków: 28
Czy zastanawialiście się kiedyś, co zrobilibyście, gdyby z dnia na dzień bez wyjaśnienia zniknął ktoś wam bliski? Nie? A gdyby przy okazji w ten sposób zniknęło też 140 milionów ludzi – 2% ludzkości? Wybitni Pozostawieni Damona Lindelofa (tak, tego od Watchmen) i Toma Perrotty zmagają się właśnie z tym pytaniem, przeplatając zjawiska nadprzyrodzone z analizą psychologiczną i filozoficznymi rozważaniami. Uwaga – to nie będzie łatwy i przyjemny seans.
Źródło: hbogo.pl
Archer (2009 – nadal)
Liczba sezonów: 10
Liczba odcinków: 110
Oto wkraczacie do świata espionażu: toksycznej męskości, niebezpiecznych kobiet i widowiskowych misji. Ale też… biurokracji. Całej sterty pozwoleń, raportów i innych, równie upierdliwych papierów. Nie brzmi to szczególnie ekscytująco, prawda? W pełni zgadza się z nami Sterling Malory Archer – główny bohater serii – na przekór wszystkim swoim współpracownikom i przełożonym.
Jeśli kiedykolwiek wydawało wam się, że James Bond jest w gruncie rzeczy dupkiem, nie jesteście w tym sami. Tytułowy Archer ucieleśnia bowiem wiele przywar najsłynniejszego brytyjskiego agenta – to (ledwo)funkcjonujący alkoholik, kobieciarz i bezrefleksyjny ryzykant, swoją lekkomyślnością przysparzający problemów wszystkim dookoła. Nie zniechęcajcie się dużą liczbą odcinków – są krótkie (ok. 20 minut) i zróżnicowane (sezony tematyczne, stylizowane np. na detektywistyczny procedural, space operę czy klasyczne kino noir). Od pierwszego odcinka „kupił” mnie absurdalnym, niepoprawnym politycznie humorem i niebanalną kreską. Fakt, w pierwszych seriach animacja wydaje się nieco toporna, jednak z czasem staje się łagodniejsza i płynna. Cieszy i oko, i przeponę (od samego śmiechu zapewne nie wyrobicie „sześciopaku”, ale nie zaszkodzi spróbować).
Źródło: whats-on-netflix.com
To nie jest ok (2020)
Liczba sezonów: 1
Liczba odcinków: 7
Niepozorna Sydney Novak (Sophia Lillis) mierzy się z typowymi młodzieżowymi problemami: pierwszymi porywami serca, kiepską atmosferą w domu i szkole. Okazuje się jednak, że na tym nie kończą się „atrakcje”…
Umówmy się – okres dojrzewania nie należy do najłatwiejszych. Tu coś rośnie, tam zanika, hormony buzują, a świat jak nas nie rozumiał, tak nie rozumie nadal – tym razem ze zdwojoną siłą. Nie dziwi więc fakt, że powstaje wiele tytułów poruszających właśnie problemy nastolatków. To nie jest ok, najnowszy serial twórców The End of the F***ing World i Stranger Things, dokłada jeszcze jedną cegiełkę do owego nurtu. Jeśli podobały się wam powyższe tytuły, sięgnijcie i po ten.
Źródło: netflix.com
The Toys That Made Us / Filmy naszego dzieciństwa (2017 – nadal)
Liczba sezonów: 4
Liczba odcinków: 16
Gadżeciarze, kolekcjonerzy i inne chomiki – ręka w górę! To serial dokumentalny stworzony z myślą właśnie o was. Na luzie, bez snobistycznego, kronikarskiego zadęcia prezentuje historię kultowych zabawek – od lalek Barbie i Hello Kitty, przez klocki LEGO, na Wojowniczych Żółwiach Ninja i gadżetach towarzyszących znanym markom kończąc. Seria towarzysząca – Filmy naszego dzieciństwa – skupia się na, jak sama nazwa wskazuje, kultowych filmach.
Źródło: upflix.pl
Tuca i Bertie (2019)
Liczba sezonów: 1
Liczba odcinków: 10
Serial opowiada o przygodach dwóch przyjaciółek – tukanicy Tuki (Tiffany Haddish) i drozda śpiewaka Bertie (Ali Wong). Akcja rozpoczyna się, gdy Tuca wyprowadza się z ich wspólnego mieszkania, do którego ma się wprowadzić chłopak Bertie – Cętek (znany z The Walking Dead Steven Yeun).
Czy są tu jakieś sieroty po BoJacku Horsemanie? Możecie jeszcze chwilę przedłużyć obcowanie z jego twórcami. Tuca i Bertie, nieodżałowane dziecko Lisy Hanawalt, zostało skasowane po jednym, bardzo ciepło przyjętym przez krytyków i widzów, sezonie. Znajoma kreska, bajecznie kolorowe kadry, ogromna dawka humoru, a przy tym ledwie zarysowane wątki dramatyczne i komentarz społeczny, które zapewne miały zostać rozwinięte w kolejnych seriach. Spieszmy się kochać dobre seriale, tak szybko odchodzą.
Źródło: netflix.com
Dobre miejsce (2016 – 2020)
Liczba sezonów: 4
Liczba odcinków: 53
Czy niebo i piekło istnieją? Zdaniem Mike’a Schura – tak, chociaż nie w takiej formie, jaką proponuje którakolwiek z większych religii. Rzecz ma się tak: w trakcie swojego ziemskiego żywota zdobywasz lub tracisz punkty za każdą czynność. Ich ostateczna suma determinuje, czy trafisz do Dobrego, czy Złego Miejsca. Proste. Eleanor Shellstrop (Kristen Bell) ląduje w tym pierwszym – choć, jak sama uważa, nie do końca na to zasłużyła. O pomoc prosi więc Chidiego Anagonye (William Jackson Harper), byłego profesora filozofii i etyki. Chce nauczyć się, jak być szlachetną, by w pełni zasłużyć na swoje miejsce.
Wiem, że sam opis Dobrego miejsca nie brzmi szczególnie emocjonująco, ale dajcie mu szansę. To ciepła, nieco absurdalna komedia dopakowana mnóstwem ciętych nawiązań popkulturowych, a przy tym błyskawiczny przegląd doktryn filozoficznych. Jeśli znacie dotychczasowe portfolio Schura (m.in. The Office, Brooklyn 9-9 czy Parks and Recreation), wiecie, na co się piszecie.
Źródło: whats-on-netflix.com
Człowiek z Wysokiego Zamku (2015 – 2019)
Liczba sezonów: 4
Liczba odcinków: 40
Jak wyglądałby świat, gdyby Alianci przegrali II Wojnę Światową? To pytanie frapowało m.in. Philipa K. Dicka. Człowiek z Wysokiego Zamku przedstawia dystopijną historię alternatywną, w której dominują zwycięskie państwa Osi, a Stany Zjednoczone podzielone zostały na różne strefy wpływów. Serial śledzi losy kilkunastu bohaterów o diametralnie różnych poglądach i postawach.
Jedna z pierwszych produkcji oryginalnych Amazona zachwyca rozmachem i dusznym, klaustrofobicznym klimatem typowym dla prozy Dicka. Zmusza do myślenia.
Źródło: slate.com
The Boys (2020)
Liczba sezonów: 1
Liczba odcinków: 8
Tak, znowu superbohaterowie. I tak, znowu nieco inaczej niż zwykle. Tym razem bowiem w centrum uwagi znajdują się „cywile” – dotąd postronni obserwatorzy, gapie i przypadkowe ofiary wliczane niejako „w koszty” działania osobników obdarzonych nadnaturalnymi zdolnościami. Grupa ludzi mówi w końcu: „Dość!” i wypowiada wojnę herosom.
Źródło: digitalspy.com
Dobry omen (2019)
Liczba sezonów: 1
Liczba odcinków: 6
Nadchodzi Dzień Apokalipsy. Na całym świecie zaczyna panować chaos. W tym czasie na Ziemi żyją Crowley (agent piekła, w tej roli David Tennant) i Aziraphale (anioł, Michael Sheen), którzy nie zamierzają nigdzie uciekać. Postanawiają połączyć siły, aby zatrzymać Czterech Jeźdźców Apokalipsy i zgładzić Antychrysta.
Podejrzewam, że żadnemu szanującemu się miłośnikowi fantastyki nie trzeba przedstawiać tego tytułu. Powieść, będąca pierwowzorem miniserialu, to wspólne dzieło Terry’ego Pratchetta i Neila Gaimana. Już samo to nadaje ton i może służyć za wystarczającą rekomendację. Bóg przemawia głosem Frances McDormand (tak, Bóg JEST kobietą!), Adam i Ewa są czarnoskórzy, archanioł Gabriel przybiera natomiast twarz samego Dona Drapera – Jona Hamma. To lekko ironiczna, podnosząca na duchu komedia – w sam raz na niepewny czas.
Źródło: primevideo.com
Undone (2019 – nadal)
Liczba sezonów: 1
Liczba odcinków: 8
Po wypadku samochodowym Alma (Rosa Salazar) odkrywa, że potrafi wpływać na bieg czasu. Rozwija nowe umiejętności, aby dotrzeć do prawdy o śmierci swego ojca (Bob Odenkirk).
Pierwszy serial animowany od Amazona to dziecko Raphaela Bob-Waksberga i Kate Purdy, twórców – a jakże! – BoJacka Horsemana. Zrealizowane techniką rotoskopii* Undone już od pierwszych minut zachwyca oprawą wizualną, a im dalej w las, tym piękniej – twórcy bowiem sprawiają wrażenie bardzo świadomych samego medium i bawią się nim, daleko wykraczając poza wszelkie oczekiwania. Pod równie efektowną, co narkotycznie psychodeliczną, otoczką audiowizualną skrywa się przy tym kameralny dramat o wątłości zdrowia psychicznego, relacjach międzyludzkich i radzeniu sobie ze stratą.
*polega ona na animacji uprzednio nakręconego i zmontowanego filmu
Źródło: amazon.com
The Expanse (2014 – nadal)
Liczba sezonów: 4
Liczba odcinków: 46
Akcja serialu dzieje się 200 lat w przyszłości. Ludzkość skolonizowała Układ Słoneczny. Nad Ziemią władzę sprawują Narody Zjednoczone, zaś Mars stał się potęgą militarną. Potrzebne do życia środki pozyskiwane są z pasa asteroid. Trzy nacje od lat są na skraju wojny.
The Expanse to space opera, jakiej dawno już nie było na małym ekranie, a przy tym najdroższa produkcja w historii stacji SyFy. Realizacyjny rozmach okazał się zarazem gwoździem do trumny (ogromne koszty produkcji przy spadającej oglądalności były jednym z powodów, dla których niewielka stacja zrezygnowała z zamówienia kolejnych sezonów serialu). Całe szczęście, prawa do produkcji wykupił Amazon. Na Prime Video obejrzycie wszystkie dotychczasowe odcinki – trwają również prace nad kolejnym, piątym sezonem. Na co jeszcze czekacie?
Źródło: amazon.com
Poza listą znalazły się: Altered Carbon (Netflix), Amerykańscy Bogowie (Prime Video), Carnival Row (Prime Video), Doom Patrol (HBO Go), Kleszcz (Prime Video), Rok za rokiem (HBO Go), Sense8 (Netflix), The Umbrella Academy (Netflix), Watchmen (HBO Go), Westworld (HBO Go)