Grecka tradycja oralna
Epos grecki pt. Odyseja jest oparty na antycznej ustnej tradycji epickiej. To najwybitniejsze dzieło epiki greckiej, obok Iliady, przypisywane jest Homerowi – greckiemu niewidomemu śpiewakowi i recytatorowi legend. Fabuła opowieści rozpoczyna się po zakończeniu dziesięcioletniej wojny trojańskiej – starożytne miasto zostało zdobyte i zburzone. Odys – przebiegły strateg – podejmuje próbę powrotu na rodzinną wyspę Itakę, do stęsknionej żony Penelopy i syna Telemacha. Wtenczas nie wie jednak, że czeka go długa i pełna niebezpieczeństw podróż, w czasie której jego siła i odwaga poddane zostaną wielu próbom. Bogowie zdecydowali bowiem, że droga do domu będzie trudna i pełna pokus… Sportretowane w niezwykły sposób i ujęte w charakterystyczne ramy przygody bohaterów są elementem składowym komiksu idealnego.
Funkcjonalne wydanie
Pomysłodawcą i jednocześnie autorem serii jest Luc Ferry, za scenariusz odpowiada natomiast Clotilde Bruneau. Wsród współpracowników warto również wyróżnić Didera Poli (kierownictwo artystyczne), Giovanniego Lorusso, Giuseppe Baiguera (rysunki), Scarlett Smulkowski (kolory), Freda Vignaux (okładka) oraz Ernesta Kacperskiego (przekład). Tom Odyseja był konsultowany merytorycznie z drem hab. Aleksandrem Wolickim, adiunktem w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (liczne publikacje, m.in. Piśmienność w starożytnej Grecji. Model antropologiczny a nauki historyczne, potwierdzają kompetencje wykładowcy w omawianej materii). Recenzowany tom został podzielony na cztery części: Gniew Posejdona, Czarodziejka Kirke, Podstęp Penelopy, Zwycięstwo Odysa. Pomimo objętości – prawie 200 stron – komiks czyta się szybko, jednak analiza warstwy graficznej może znacząco wydłużyć lekturę. Wydawcy przyzwyczaili nas już, że komiksy z serii Świat mitów zachwycają oprawą i wciągają czytelnika w świat bogów i ludzi.
Dodatek dla naukowca
Odyseja została również wzbogacona o opracowanie naukowe Luca Ferry’ego, w którym szczegółowej analizie poddano przygody Odysa. Omówione zostały takie pojęcia jak: śmiech homerycki, nostalgia, łódź Charona, syreni śpiew. Szczegółowo wyjaśnione zostało też wyrażenie „[być] między Scyllą a Charybdą”. Ów dodatek stanowi niezwykłą część tomu i umożliwia rozwinięcie zainteresowań czytelnika – zarówno nastolatka (również maturzysty), jak i dorosłego (studenta?). W serii Świat mitów wydane zostały cztery tomy: Antygona, Dedal i Ikar, Iliada oraz recenzowana Odyseja. W przygotowaniu są natomiast Gilgamesz oraz Edyp.