Tao Te King czyli mądrość Dalekiego Wschodu
Zacznijmy może od tego, że niniejsza książka nie jest autorstwa Mistrzyni, a przynajmniej nie do końca. To napisana na nowo przez Le Guin wersja antycznego tekstu Tao Te King chińskiego mędrca Lao Tzu. Jest to zbiór krótkich poetyckich utworów, które niosą ze sobą głęboką filozofię zarówno życia, jak i świata. Dla samej autorki książka ta stanowiła nieodłączną cześć życia. Jak sama wspomina we wstępie, zapoznała się z nią przez swojego ojca, który uwielbiał wertować karty omawianego utworu. Mało tego, ojciec pisarki wybrał kilka wersetów, które miały być odczytane na jego pogrzebie. Podobnie też zrobiła sama Mistrzyni. Księga Drogi i Dobra to, jak sama LeGuin mówiła, jedna z tych lektur, do których wracała najczęściej. Ale o czym jest ta książka?
Ciężko jest mi to jednoznacznie określić. Tak jak wspomniałem, jest to utwór filozoficzny, prawdopodobnie tej samej rangi co Sztuka Wojny Sun Tzu, Książę Machiavellego czy Księga Pięciu Kręgów Miyamoto Musashiego. Napisałem, że prawdopodobnie, gdyż sam filozofem nie jestem i nie znam się na wagach poszczególnych dzieł. Jedno jest pewne, Tao Te King to utwór niezwykły. Zawiera wskazówki i mądrości, które łatwo można odnieść do każdej sytuacji dnia codziennego, a także do tak karkołomnych zadań, jak prowadzenie wojen czy rządzenie krajem. A najlepsze, że wskazówki te zostały podane w lekki i żartobliwy sposób, zarówno w oryginale, jak i w niniejszej wersji.
Tao Te King czyli święta księga dla każdego
Tao Te King to księga religijna, takie są jej założenia, konstrukcja, przesłania. Lecz jak sama Mistrzyni pisze, jest to księga dla każdego, nieważne z jakiej religii się wywodzi. I jest to prawda. Strofy w niej zawarte są ponadczasowe i uniwersalne, pasujące do każdego. Tak było z oryginałem, tak jest i tutaj. Mało tego, jeśli ktoś niezbyt odnajduje się w poszczególnych wierszach, otrzymuje przypisy i komentarze samej pisarki. Komentarze, które są bardzo mocno osobiste i umożliwiają wejrzenie w poglądy i przekonania Mistrzyni. Całość, zarówno wiersze, jak i komentarze, to niezwykła podróż w głąb filozofii życia. I ta głębia została uchwycona w tłumaczeniu. Tłumacze spisali się na medal. Z resztą nie ma się czemu dziwić, gdyż omnibusy Prószyńskiego to czysta sztuka. Nieważne czyjego autorstwa. A skoro przy tłumaczeniu jesteśmy, to muszę pochwalić, iż zamieszczono także tekst oryginału (niby norma w tego typu pozycjach od TEGO wydawnictwa), ale to jednak nadal cieszy, bowiem możemy zapoznać się zarówno z tłumaczeniem, jak i natywną wersją utworu. Trzeba też pochwalić wydanie jako całość. Jak przystało na część większej serii, tak i ta pozycja ukazała się w niezwykle porządnej formie. Twarda oprawa, dobrej jakości papier i stylizowana czcionka na okładce oraz ilustracje (tylko dwie, ale jakie), to wszystko sprawia, że ma się do czynienia z książką, która oddaje hołd tak wielkiej autorce jak Le Guin. Za to daję wydawnictwu szóstkę z plusem. Naprawdę się spisali. A to ostatnimi czasy rzadkość.
Podsumowując, Księga Drogi i Dobra to pozycja bardzo niesamowita i niosąca liczne głębokie przesłania. Warto się z nią zapoznać i zrozumieć, dlaczego była tak ważna dla Mistrzyni. Polecam gorąco!