Przeszłość
Dwadzieścia pięć opowiadań autorki zgromadzono w niespełna czterystustronicowym zbiorze. Loteria to tytuł przewrotny, zdradzający niewiele, a jednak tak ważny w kontekście twórczości pisarki. Jedno z opowiadań znajdujących się we wspomnianym zbiorze traktuje właśnie o rytualnej grze losowej i to tę opowieść wskazałabym jako jedną z najciekawszych. W małym amerykańskim miasteczku wszyscy znają swoje imiona. W ramach tajemniczej loterii raz w roku imiona wszystkich aktualnych mieszkańców zapisywane są na kartkach, a następnie wkładane do drewnianej skrzynki. Losowanie pozwala wyłonić zwycięzcę; nikt jednak nie chce nim zostać. Dlaczego? Tego nie mogę Wam zdradzić. W ramach ciekawostki warto jednak przypomnieć, że kiedy „New York Times” opublikował Loterię, wywołała ona społeczny skandal – czytelnicy zaczęli rezygnować z prenumeraty, a autorkę zlinczowano publicznie, nawet wysyłano jej listy z pogróżkami. Niemniej jednak mijały lata i twórczość Shirley stała się popularna, docenili ją m.in. debiutujący pisarze – Stephen King oraz Neil Gaiman, dla których stała się niekwestionowaną inspiracją.
Teraźniejszość
Opowiadania zebrane pod zbiorczym tytułem Loteria składają się na jeden z najważniejszych zbiorów w historii literatury dwudziestego wieku. W Stanach Zjednoczonych twórczość Jackson jest lubiana i komplementowana, w Polsce – niekoniecznie znana. Wydawnictwo Replika umożliwia poznanie sztandarowych dzieł Jackson (poza Loterią również Zawsze mieszkałyśmy w zamku oraz Nawiedzonego domu na wzgórzu), ich stylistyki i konwencji. Czytelnik, który zdecyduje się na lekturę zbioru, na pewno będzie usatysfakcjonowany. Nie należy mówić tutaj o grozie jako takiej (duchach czy potworach), a raczej o dziwnych historiach, które poruszają odbiorcę i pozostają na długo w jego pamięci. Prawdziwa natura człowieka została obnażona przez Jackson w jej twórczości, a sposób, w jaki pisarka to zrobiła, zapewne poruszy serca współczesnych czytelników.
Przyszłość
Poznańskie Wydawnictwo Replika zdecydowało się wydać zbiór opowiadań Jackson pod skróconym tytułem (ang. The Lottery and other stories). Nie zmienia to jednak faktu, że twarda okładka, ozdobiona grafiką Krzysztofa Wrońskiego, a także tłumaczenie Miry Michałowskiej stanowią nieodłączne elementy publikacji, i zasługują na wyróżnienie. Loteria to kolejna część trylogii autorki, która została wydana w Polsce w 2021 roku. Dotychczas na portalu pojawiła się recenzja Nawiedzonego domu na wzgórzu, a niedługo opublikowane zostanie omówienie powieści Zawsze mieszkałyśmy w zamku. Według mnie naprawdę warto zapoznać się z tymi propozycjami; sprawdźcie sami!