Motyw przyjaźni jest często wykorzystywany przez twórców komiksów. Szczególnie popularne są relacje między ludźmi a zwierzętami. Historyjka obrazkowa Ptyś i Bill to jeden z takich utworów – przyjaźń między chłopcem a wesołym spanielem jest bezcenna!
Autoprezentacja
Jean Roba, belgijski scenarzysta i ilustrator (m.in. Sprycjan i Fantazjusz, La Ribambelle), jest odpowiedzialny za komiksy o małym Ptysiu (oryg. Boule) i jego uroczym spanielu Billu. Zeszyty były wydawane w latach 1959-2001 i zapewniły twórcy międzynarodową sławę.W 2003 roku prace nad serią przejął Laurent Verron, tworzący historie na podstawie scenariuszy wieloautorskich, a następnie komiksem zajęli się Christophe Cazenove oraz Jean Bastide. Nie należy ukrywać, że komiks inspirowany jest Fistaszkami, jednak nie bez znaczenia pozostaje również doświadczenie pisarza. Co istotne, przygody bohaterów mogliśmy poznawać również w serialach animowanych (z lat 1975, 2005, 2015), powstały również filmy fabularne (z lat 2013 i 2017) oraz gry komputerowe (lata 2004-2008). Od 2018 roku wydawnictwo Egmont jest zaangażowane w wydawanie zbiorczych tomów, składających się na jedno- oraz kilkuplanszowe historyjki.
Tymczasem za granicą
Nie jest lekko zyskać uznanie frankofońskich czytelników komiksów… Tak wiele fantastycznych serii powstało przez lata (można wspomnieć chociażby Asteriksa, Tintina czy Lucky Luke’a). W najnowszym komiksie, wydanym przez Egmont w 2021 roku, zgromadzone zostały trzy tomy oryginalne: Psie życie, Uwaga, wesoły pies! oraz Zabawy Billa. Tytułowi bohaterowie spędzają ze sobą dużo czasu – razem robią psikusy dorosłym, oglądają mecze piłkarskie, poszukują czterolistnych koniczyn oraz puszczają latawce. Gagi, które pojawiają się w komiksie są związane z codziennymi sytuacjami z życia Ptysia i Billa, co sprawia, że są uniwersalne i bawią nas nieustannie! Istnieje jednak szansa, że nie wszystkie historyjki będą podobać Wam się równie bardzo, ale sądzę, że to niewielki mankament serii!
Sentymentalnie
Komiks o Ptysiu i Billu został dwukrotnie uhonorowany na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême: w 1978 roku jako najlepszy komiks zagraniczny, a w 1981 roku jako najlepszy komiks dla dzieci. I rzeczywiście, frankofońska historyjka obrazkowa o przygodach spaniela i jego właściciela jest wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim jest wydawana regularnie, więc czytelnicy – i mali, i duzi – mogą regularnie czytać o nowych przygodach ulubionych bohaterów. Warto zwrócić również uwagę na lekkość i swobodę w kreowaniu opowieści – życie Ptysia i Billa jest wypełnione zabawnymi sytuacjami, a dynamika tych opowieści nie pozwala czytelnikowi się nudzić. Grafiki również ujmują swoim cartoonowym charakterem, a kolory współgrają z koncepcją scenarzysty.