W 1992 roku przedsiębiorstwo Time Warner postanowiło uruchomić nową stację telewizyjną, tym razem skupiającą się na emisji seriali animowanych i skierowaną głównie do dzieci i młodzieży. Pewnie nie spodziewali się, jaką popularność przyniesie im Cartoon Network.
Laboratorium Dextera
Dexter to czwartoklasista, który już na pierwszy rzut oka wyróżniał się z tłumu rówieśników. Wiecznie odziany w biały fartuch, gumowe rękawiczki, czarne lakierki i wielkie okulary, nie był typowym dzieciakiem. Ale to prawda. Bo które dziecko miało pod swoim domem ogromne laboratorium i samo je sobie zbudowało? Ten chłopak to prawdziwy geniusz. Niestety dla niego zupełnie inna była jego siostra Dee Dee, kochająca jednorożce, lalki, balet i zabawy. Dziewczyna co rusz psuła bratu kolejne eksperymenty i zmieniała jego życie w piekło. A co na to rodzice? Oczywiście kochali swoje pociechy, ale nie za bardzo wiedzieli, co też dzieje się w ich domu. Przygody rodzeństwa zadebiutowały w 1996 roku i śledzić je mogliśmy przez kolejnych siedem lat. Łącznie wyemitowano 78 odcinków. Ich głównym twórcą był Genndy Tartakovsky.
Ed, Edd i Eddy
Od roku 1999 przez kolejnych 10 lat mieliśmy okazję odwiedzać zaułek dzielnicy Peach Creek, leżący gdzieś w Stanach Zjednoczonych. Jej mieszkańcami byli trzej najsłynniejsi Edowie na świecie, czyli Ed, Edd i Eddy. Pierwszy z nich był niezbyt inteligentny, ale za to przekomiczny. Drugi, nieco przemądrzały i przesadnie dbający o czystość, znany jest przede wszystkim z noszenia charakterystycznej czapki. Trzeci to szef bandy, megaloman, który wiecznie próbował otworzyć jakiś biznes. Cała trójka uwielbiała słodycze, znane jako łamiszczęki, i to właśnie na nie starali się zarobić pieniądze. Co ciekawe, choć serial liczył ponad 130 odcinków, to wystąpiło w nim zaledwie 12 bohaterów. Wszyscy byli nastolatkami, i tylko epizodycznie widzieliśmy jakiś cień czy zarys osoby dorosłej. Warto też dodać, że pierwsze cztery sezony stworzone zostały techniką staromodną, czyli wszystko rysowano odręcznie. Dopiero później zdecydowany wprowadzić się technologię komputerową.
Krowa i kurczak
W przeciągu zaledwie dwóch lat David Feiss stworzył 52 odcinki przygód Krowy i Kurczaka. Choć z tej animacji szybko zrezygnowano, to i tak pozostała nam w pamięci na długie lata. Powodem tego były z pewnością jej osobliwy wygląd, abstrakcyjność i treść. Budziła też wiele kontrowersji. Bo przecież zarówno Krowa, jak i Kurczak to zwierzęta, posiadające ludzkich rodziców, a właściwie ich dolne części. W każdym odcinku pojawiał się również diabeł, Czerwony, który kusił nasze osobliwe rodzeństwo do niezbyt dobrych rzeczy. W kreskówce pojawił się też ślimak z ludzkimi kończynami, którego matka była człowiekiem, a tata – ślimakiem. Również jedzenie świńskich tyłków, a więc największego przysmaku bohaterów, mogło być uważane za dziwne. Należy jeszcze dodać, że jednego z odcinków serialu nigdy nie wyemitowano. Propagowano w nim bowiem homoseksualizm, ośmieszano lesbijki i umieszczono treści seksualne.
W 2010 była jeszcze taka animacja z czerwonym kosmitą ale tytułu od dawna przypomnieć sobie nie mogę.