A na początku był komiks
Pisząc o Sknerusie trzeba pamiętać, że jest to przede wszystkim postać mocno związana z komiksami, a mniej z animacjami. Postać ta została stworzona w 1947 roku przez Carla Barksa. Jest on starą, antropomorficzną szkocką kaczką. Zazwyczaj nosi czerwony lub niebieski surdut, cylinder, okulary i z lekkim szkockim akcentem. Jego dominującą cechą charakteru jest jego oszczędność, a w kontekście fikcyjnego uniwersum Disneya jest najbogatszą postacią na świecie.
Nazwany na cześć Ebenezera Scrooge’a z powieści Opowieść wigilijna z 1843 roku. Początkowo był prezentowany jako antybohater (tak jak oryginalny Scrooge Charlesa Dickensa). Jednak w późniejszych komiksach i krótkometrażowych animacja ukazuje się go jako czasem hojnego, ale przede wszystkim oszczędnego bohatera, poszukiwacza przygód, odkrywce i filantropa. Pewną inspirację historyczną mógł stanowić też Andrew Carnegie urodzony w 1835 r. w ubogiej szkockiej rodzinie. On jak Sknerus w wieku trzynastu lat wyemigrował wraz z rodziną do USA, gdzie początkowo pracował jako robotnik, potem wybudował finansową potęgę na produkcji stali, a na jego cześć nazwano Carnegie Hall w Nowym Jorku, której budowę sam zainicjował.
Sknerus został stworzony przez Barksa jako postać z komiksu, pierwotnie jako antagonista Kaczora Donalda, po raz pierwszy pojawił się w komiksie z 1947 roku „Wielka Niedźwiedzica” . Postać wkrótce stała się tak popularna, że McKwacz stał się główną postacią uniwersum Kaczora Donalda. W 1952 otrzymał własną serię komiksów, zatytułowaną „Uncle Scrooge”, która jest wydawana do dziś. Sknerus znany jest głównie z komiksów Carla Barksa, oraz jego ucznia Dona Rosa.
Stary kaczor wystąpił także na ekranie. Sknerus swój większy debiut w animacji (z wyjątkiem krótkiego epizodu w serialu telewizyjnym Mickey Mouse Club), w której przemówił, był to 20-minutowy film Scrooge McDuck and Money z 1967 roku, w którym poruszano kwestie związane z ekonomią. Później pojawił się jako jego imiennik, Ebenezer Scrooge, w Opowieści wigilijnej Myszki Miki z 1983 – animowanej wersji klasycznej historii Dickensa. Jednak jego najbardziej rozpoznawalny występ pozostaje w Kaczych Opowieściach z 1987 i rebootu z 2017, w których to serialach mogliśmy dowiedzieć się więcej o sekretach kaczej rodziny, a nawet zobaczyć Sknerusa w roli ojca (choć nie obyło się bez wielkiej krytyki fanów).

Fragment komiksu „Wielka Niedźwiedzica” z 1947 roku autorstwa Carla Barksa
Obrzydliwe bogactwo
Ile dokładnie wynosi majątek Sknerusa? Dokładna wartość majątku Sknerusa nie jest znana: Don Rosa opisał zawartość skarbca jako 5 multifantastylionów, 9 megabilionów, 7 imagilionów dolarów i szesnaście centów. Według Forbesa w 2011 roku Sknerus McKwacz wzbogacił się o niemal 11 mld dolarów i z majątkiem opiewającym na 44,1 mld dolarów zajmując 1 pozycję na liście najbogatszych postaci świata fikcji wyprzedzając tym samym Tony’ego Starka, Bruce’a Wayne’a, a nawet Smauga.
A ile w kaczym uniwersum lat ma Sknerus?
Według twórcy Sknerusa – Carla Barksa, ten stary kaczor ma 75 lat; obchodzi swoje 75. urodziny w jednostronicowym komiksie zatytułowanym „Watt An Occasion” z 1955 roku. Czyli dokładnie tyle i kończy ta postać w 2022 roku. Później, w komiksach współczesnego rysownika Don Rosy widzimy jak wujek Donalda ma 80 lat, dokładnie kiedy poznał swoich najmłodszych siostrzeńców z drugiego pokolenia. Sposób w jaki Rosa to sugeruje, to wspomnienie w pierwszym rozdziale Życie i czasy Sknerusa McKwacza, że są to 10 urodziny Sknerusa, i pokazanie roku 1877 na okładce komiksu, a następnie w ostatnim rozdziale pokazującym, że teraz jest rok 1947, czyli 70 lat później. Z kolei w wersji animowanej, podczas swoich ekranowych przygód w Kaczych Opowieściach na swoim urodzinowym torcie stary kaczor ma 60 świeczek. Jak widać, Disney nie jest konsekwentny z datacją.
I co dalej?
Niewątpliwie nie byłoby Kaczych Opowieści bez Sknerusa, a jego bez Carla Barksa. Kiedy Barks został uhonorowany jako legenda Disneya, Roy Disney oświadczył: „Imię Carla jest synonimem Disney’s Ducks, a dziś jego historie są podstawą serii „Kacze opowieści”. Od oryginalnych komiksowych opowieści o Sknerusie McKwaczu po zupełnie nową serię Kaczych Opowieści na Disney XD, duch opowieści Carla Barksa żyje, a w raz z nim Sknerusa. I tak jak w reboocie serii z 2017 roku, na pewno zaskoczy nas nie jednym, dostosowując swój biznes do najnowszych technologii, jednocześnie pamiętając swoje pierwsze trudne kroki w globalnym biznesie, jakie stawiał w XIX wieku. Wujku Sknerusie, 100 lat, 200 lat, a nawet więcej!