Site icon Ostatnia Tawerna

Niech nam żyje kaczy kapitalista, czyli 75 lat Sknerusa McKwacza

To musiało nastąpić, czyli 75 lat Sknerusa McKwacza. Jeśli kochacie kaczki (bez podekstu politycznego), albo jesteście fanami Disneya, lub cieszy wasz widok dolara to zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

A na początku był komiks

Pisząc o Sknerusie trzeba pamiętać, że jest to przede wszystkim postać mocno związana z komiksami, a mniej z animacjami. Postać ta została stworzona w 1947 roku przez Carla Barksa. Jest on starą, antropomorficzną szkocką kaczką. Zazwyczaj nosi czerwony lub niebieski surdut, cylinder, okulary i z lekkim szkockim akcentem. Jego dominującą cechą charakteru jest jego oszczędność, a w kontekście fikcyjnego uniwersum Disneya jest najbogatszą postacią na świecie.

Nazwany na cześć Ebenezera Scrooge’a z powieści Opowieść wigilijna z 1843 roku. Początkowo był prezentowany jako antybohater (tak jak oryginalny Scrooge Charlesa Dickensa). Jednak w późniejszych komiksach i krótkometrażowych animacja ukazuje się go jako czasem hojnego, ale przede wszystkim oszczędnego bohatera, poszukiwacza przygód, odkrywce i filantropa. Pewną inspirację historyczną mógł stanowić też Andrew Carnegie urodzony w 1835 r. w ubogiej szkockiej rodzinie. On jak Sknerus w wieku trzynastu lat wyemigrował wraz z rodziną do USA, gdzie początkowo pracował jako robotnik, potem wybudował finansową potęgę na produkcji stali, a na jego cześć nazwano Carnegie Hall w Nowym Jorku, której budowę sam zainicjował.

Sknerus został stworzony przez Barksa jako postać z komiksu, pierwotnie jako antagonista Kaczora Donalda, po raz pierwszy pojawił się w komiksie z 1947 roku „Wielka Niedźwiedzica” . Postać wkrótce stała się tak popularna, że ​​McKwacz stał się główną postacią uniwersum Kaczora Donalda. W 1952 otrzymał własną serię komiksów, zatytułowaną „Uncle Scrooge”, która jest wydawana do dziś. Sknerus znany jest głównie z komiksów Carla Barksa, oraz jego ucznia Dona Rosa.

Stary kaczor wystąpił także na ekranie. Sknerus swój większy debiut w animacji (z wyjątkiem krótkiego epizodu w serialu telewizyjnym Mickey Mouse Club), w której przemówił, był to 20-minutowy film Scrooge McDuck and Money z 1967 roku, w którym poruszano kwestie związane z ekonomią. Później pojawił się jako jego imiennik, Ebenezer Scrooge, w Opowieści wigilijnej Myszki Miki z 1983 – animowanej wersji klasycznej historii Dickensa. Jednak jego najbardziej rozpoznawalny występ pozostaje w Kaczych Opowieściach z 1987 i rebootu z 2017, w których to serialach mogliśmy dowiedzieć się więcej o sekretach kaczej rodziny, a nawet zobaczyć Sknerusa w roli ojca (choć nie obyło się bez wielkiej krytyki fanów).

Fragment komiksu „Wielka Niedźwiedzica” z 1947 roku autorstwa Carla Barksa

Obrzydliwe bogactwo

Ile dokładnie wynosi majątek Sknerusa? Dokładna wartość majątku Sknerusa nie jest znana: Don Rosa opisał zawartość skarbca jako 5 multifantastylionów, 9 megabilionów, 7 imagilionów dolarów i szesnaście centów. Według Forbesa w 2011 roku Sknerus McKwacz wzbogacił się o niemal 11 mld dolarów i z majątkiem opiewającym na 44,1 mld dolarów zajmując 1 pozycję na liście najbogatszych postaci świata fikcji wyprzedzając tym samym Tony’ego Starka, Bruce’a Wayne’a, a nawet Smauga.

A ile w kaczym uniwersum lat ma Sknerus?

Według twórcy Sknerusa – Carla Barksa, ten stary kaczor ma 75 lat; obchodzi swoje 75. urodziny w jednostronicowym komiksie zatytułowanym „Watt An Occasion” z 1955 roku. Czyli dokładnie tyle i kończy ta postać w 2022 roku. Później, w komiksach współczesnego rysownika Don Rosy widzimy jak wujek Donalda ma 80 lat, dokładnie kiedy poznał swoich najmłodszych siostrzeńców z drugiego pokolenia. Sposób w jaki Rosa to sugeruje, to wspomnienie w pierwszym rozdziale Życie i czasy Sknerusa McKwacza, że ​​są to 10 urodziny Sknerusa, i pokazanie roku 1877 na okładce komiksu, a następnie w ostatnim rozdziale pokazującym, że teraz jest rok 1947, czyli 70 lat później. Z kolei w wersji animowanej, podczas swoich ekranowych przygód w Kaczych Opowieściach na swoim urodzinowym torcie stary kaczor ma 60 świeczek. Jak widać, Disney nie jest konsekwentny z datacją.

I co dalej?

Niewątpliwie nie byłoby Kaczych Opowieści bez Sknerusa, a jego bez Carla Barksa. Kiedy Barks został uhonorowany jako legenda Disneya, Roy Disney oświadczył: „Imię Carla jest synonimem Disney’s Ducks, a dziś jego historie są podstawą serii „Kacze opowieści”. Od oryginalnych komiksowych opowieści o Sknerusie McKwaczu po zupełnie nową serię Kaczych Opowieści na Disney XD, duch opowieści Carla Barksa żyje, a w raz z nim Sknerusa. I tak jak w reboocie serii z 2017 roku, na pewno zaskoczy nas nie jednym, dostosowując swój biznes do najnowszych technologii, jednocześnie pamiętając swoje pierwsze trudne kroki w globalnym biznesie, jakie stawiał w XIX wieku. Wujku Sknerusie, 100 lat, 200 lat, a nawet więcej!

Exit mobile version