Nancy Springer jest autorką książek o Enoli Holmes. Oryginalna tematycznie seria zapewniła jej nominację do Edgar Award. Komiksowa adaptacja powieści, wydawana obecnie przez wydawnictwo Egmont, stanowi jedną z najbardziej interesujących propozycji young adult na rynku wydawniczym. Enola Holmes, młodsza siostra słynnego detektywa Sherlocka Holmesa, jest bohaterką nietuzinkową i jej kreacja zapewne spodoba się szczególnie nastoletnim czytelniczkom.
Holmes – nazwisko zobowiązuje
Tak jak zostało zaznaczone we wstępie, Enola jest siostrą Sherlocka. Ale nie tylko. Jej drugi brat nazywa się Mycroft i jest wysokim urzędnikiem rządu brytyjskiego. W komiksie francuskiej rysowniczki Sereny Blasco oryginalna historia została okrojona (powieść Springer jest znacznie dłuższa), jednak postaci zachowały swoje charakterystyczne cechy. Wizualnie Enola wyróżnia się dużymi oczami (charakterystycznymi dla utworów anime). W swoim codziennym życiu nastoletnia bohaterka buntuje się – odmawia chodzenia w gorsetach, nauki szydełkowania i grania na pianinie. Słowem – patriarchatu. Decyduje się zostać detektywem (nie detektywką, sic!), podobnie jak jej starszy brat. Po ucieczce z rodzinnego domu, osiada w Londynie. Tam przemienia się w Ivy Meshle, asystentkę doktora Ragostina. W omawianym tomie trzecim przygód Enoli Holmes dziewczyna nadal unika swoich braci. Jednocześnie prowadzi dyskretne śledztwa w sprawie zaginionych ludzi i rozwiązuje zagadki. Tym razem jednak porwanie dotyczy osoby bliskiej rodzinie Holmesów.
Tajemnica białych maków
W najnowszym komiksie o przygodach Enoli Holmes będziecie mogli wkręcić się na maksa w świat młodej panny detektyw. Mimo że tajne wiadomości i ślady mogą wydawać się początkowo zbyt skomplikowane, każda zagadka fabularna na pewno zostanie wyjaśniona. Ale na wszystko potrzeba czasu. Kiedy Enola odwiedza sklep z rekwizytami teatralnymi i mnóstwem rupieci (Peteriote’s), jest pod wrażeniem kosztowności, jakie się tam znajdują. Bohaterka zdaje sobie sprawę, że musi unikać przebrań, w których została zdemaskowana, tj. zakonnicy, wdowy, kwiaciarki. A szkoda, bo zagadka, którą przyszło jej rozwiązać, będzie ściśle wiązała się z tajemnicami botaniki. W trakcie fabularnych dociekań padną pytania o łodygi asparagusa, symbolikę głogu i pochodzenie kwietnych bukietów. Polegając tylko na samej sobie, Enola będzie musiała przeprowadzić burzę mózgów i poszukać odpowiedzi na łatwiejsze i trudniejsze pytania. Po lekturze komiksu nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że niektóre elementy fabularne w najnowszym zeszycie są wyjątkowo drastyczne: odpadający nos, zwłoki ukryte w kwiatach czy zakład dla obłąkanych. Sądzę, że nastoletni czytelnik będzie w stanie przetrawić te kwestie, wahałabym się jednak, czy proponować lekturę młodszym (poniżej 10 r.ż.) dzieciom.
Tajne zapiski
Komiks to niezwykła historia o równie niezwykłej bohaterce. Jej przygody zostały interesująco opisane, a zamieszczone w zeszycie ilustracje przyciągają uwagę czytelnika. Bohaterowie zostali sportretowani z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. Dbałość o drobiazgi jest szczególnie istotna, jeśli chodzi o komiksy, ponieważ pozwala ona czytelnikowi trafnie wyobrazić sobie świat, który otacza bohaterów, unikając jednocześnie zbędnych opisów. Niektóre strony przykuwają uwagę na długo (ilość pięknych elementów nie pozwala nam oderwać wzroku zbyt szybko), inne – budzą literacką grozę. W zeszycie znajduje się dodatek – Tajne zapiski Enoli Holmes, w którym znajdziemy listę pytań dot. śledztwa, kod języka kwiatów, przebrania bohaterki oraz wyjaśnienie ciekawszych elementów fabularnych.