Już w przyszłym tygodniu zakończy się ważny etap podróży, która rozpoczęła się w 2008 roku. Na koniec trzeciej fazy, który jest jednocześnie początkiem czwartej, czekają tysiące, o ile nie miliony fanów marvelowskiego świata. W związku z tą jakże wyczekiwaną premierą, Ostatnia Tawerna przygotowała dla was czteroczęściową serię pt: „ Marvel: 10 lat w pigułce”, która podsumuje ostatnią dekadę w superbohaterskim uniwersum. Przywdziejcie swe peleryny, dobądźcie tarczy i młotów. Świąteczne przygotowania najwyższy czas zacząć!
4.) Thor (2011)
Kiedy uniwersum superbohaterów spotyka się ze światem mitów, wiadomo że prawdopodobnie w którymś momencie padnie imię Thora. Asgardzki heros pojawił się pierwszy raz na ekranach kin w 2011 roku, zwiastowany sceną po napisach Iron Mana 2, gdzie to Agent Coulson znajduje wbity w pustynny grunt Mjölnir, jednak na tym skupimy się trochę później.
Produkcje zaczynamy chwilą, kiedy to Jane Foster wraz z Erkiem Selvigiem oraz Darcy Lewis natykają się na Thora (Chris Hemsworth) w dość niekonwencjonalny sposób – bóg zderza się z ich samochodem. Przenosimy się do Asgardu, gdzie zostają objaśnione korzenie postaci.
Zostaje to po części zrobione poprzez zaprezentowanie przypowieści opowiadanej przez Odyna, władcy Asgardu, ojca Thora i Lokiego (Tom Hiddleston) – wtedy jest on jeszcze postrzegany jako jego biologiczny syn. Odyn w swojej historii skupia się na wojnie pomiędzy asgardzczykami a Lodowymi Gigantami z Jotunheimu i ich przywódcą Laufeyu, prowadzonej od 956 roku. Odniesiono się również do pozycji Midgardu (Ziemii) w całej układance (zaprezentowana zostaje Norwegia i wikingowie), została ona zaatakowana przez ród Jotunheimu, który chciał sprowadzić na świat powtórną epokę lodowcową, ludzie nie stanęli jednak do walki samotnie, z pomocą przybyli asgardczycy. Przy okazji wprowadzenia nas w mityczny świat, kiedy zostaje opisana wiktoria Odyna nad Laufeyem, przedstawia się również element źródła mocy, które wspomagało lud Gigantów, które znamy pod nazwą „Tesseract” – jeden z kamieni nieskończoności – kluczowych w dalszych dziejach uniwersum.
Thor, w momencie rozgrywania się fabuły, przygotowuje się do objęcia tronu Asgardu. Widoczny jest pierwiastek rywalizacji pomiędzy nim a jego bratem Lokim. Chociaż w tym czasie, nie znamy jeszcze niecnych zamiarów boga oszustwa.
Podczas koronacji Thora, do zamku wkradają się Lodowi Giganci, którzy chcą wykraść źródło mocy ale uniemożliwia im to strażnik, który w późniejszym czasie zostanie również użyty przeciwko Thorowi. Jako że ceremonia została przerwana, bóg piorunów nie jest w najlepszym nastroju. Pomiędzy Odynem a Thorem powstaje zgrzyt, gdyż pierwszy nie chce wszczynać ponownie wojny z Gigantami, kiedy młodzieniec wręcz rwie się by ukarać złodziei. Wbrew swojemu ojcu, Thor razem wraz ze swoimi ziomkami i bratem rusza do Jotunheimu, przenosząc się tam dzięki Bifrostowi, który podlega Heimdallowi (Idris Elba). Nie wszystko idzie jednak z jego planem. Podczas pobytu wywiązuje się walka, w której Loki odkrywa swoje korzenie. Odyn przybywa do krainy Gigantów by załagodzić spór, jednak jest już na to trochę za późno.
Po powrocie do Asgardu, Odyn zsyła Thora na wygnanie do Midgardu, odbierając mu moce i ukochany młot, którego od tego momentu nie będzie godzien, a który też zostaje wysłany na Ziemię ( robi dosyć dużą furorę). W Asgardzie pozostaje Loki, który będzie chciał zemścić się na ojcu i przejąć tron. Udaje mu się to wtedy, gdy Odyn jest niedysponowany i rozpoczynają się jego regenckie rządy, które złagodzić może tylko jego przybrana matka Frigga (Rene Russo). Oczywiście Loki niezbyt chce by jego brat powrócił do ziemi przodków.
W tym momencie akcja wraca do Nowego Meksyku. Zostaje pokazane zapoznanie z Jane Foster (pomiędzy nią a Thorem rozwija się wątek romantyczny) i spółką, widać jak inny Thor jest od ziemian. W tle obserwujemy działalność S.H.I.E.L.D, która zainteresowana młotem Thora, postanawia go przejąć. Bóg piorunów, jako że chce odzyskać Mjölnir, decyduje się na wtargnięcie do bazy, którą agencja założyła wokół miejsca, w którym spadł młot. Zostaje wprowadzona postać Hawkeye’a (Jeremy Renner), który przedstawiony jest jako strzelec wyborowy T.A.R.C.Z.Y. Jako że Thor nie jest jeszcze godzien miecza, misja kończy się niepowodzeniem, a bóg dostaje się w ręce agencji, gdzie po raz pierwszy styka się z Coulsonem. Ukazuje mu się również Loki, który mówi mu o chorobie Ojca i przestrzega go by nie wracał do Asgardu. Z agencji wyciąga Selvig, który wmawia agentom, że bóg piorunów to kolega naukowców, który po prostu lubi sobie czasami za dużo wypić.
Jako, że Loki planuje rozpoczęcie wojny a Thor pozostaje na wygnaniu, przyjaciele boga piorunów postanawiają sprowadzić go z powrotem do Asgardu. Loki próbuje to uniemożliwić, zsyłając na Ziemię strażnika źródła mocy, o którym wspomniano już wcześniej. Thor stając się wreszcie godnym (poprzez poprawę swojego zachowania i chęci poświęcenia) znów dobywa młota i pokonuje wojownika. Opuszcza Jane Foster i ziemian, by móc poukładać domowe sprawy.
Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Bifrost zostaje zniszczony a Loki, po tym jak wypiera się go ojciec, znika. „Umiera” w kosmicznej otchłani. Jako że przejście pomiędzy światami zostało zniszczone, Thor nie jest w stanie znów spotkać się z Jane (przynajmniej przez jakiś czas).
Superbohater rezygnuje z tronu na rzecz obrony Midgardu.
Reżyseria: Kenneth Branagh
Scenariusz: Ashley Miller, Zack Stentz, Don Payne
Ciekawostki:
- Gemma Arterton była rozważana jako kandydatka do roli Jane Foster.
- Tom Hiddleston początkowo kandydował do roli Thora.
- Przygotowanie makijażu Laufey’a Colma Feore zajmowało wizażystom aż pięć godzin.
Cameo Stana Lee:
W cameo widzimy Stana pośród licznych śmiałków chcących dobyć Mjölnira. Jego starania kończą się niestety niepowodzeniem!
Scena po napisach:
W scenie po napisach Erik Selvig kontaktuje się z Nickiem Fury w sprawie źródła mocy. W odbiciu widzimy, że nie tylko Fury towarzyszy Selvigowi.
W tym artykule jest błąd. Trzecia faza nie kończy się na Avengers:Endgame, tylko na Spider-man:Far From Home (o czym jest nawet wzmianka na angielskiej wikii). Jak widzę, wszyscy wydają się o tym zapominać. Czwarta faza jest dopiero za rok.
Witam,
dwa pytania
– dlaczego w THOR napisane jest że źródłem mocy zimowych gigantów jest Tesseract, a nie Casket of Ancient Winters? Tesseract w asgardzie pojawia się dopiero w avengers
– W avengers napisano że berło było wyposażone w tesseract, co jest błędem bo wyposażone było w kamień umysłu
pozdrawiam
Masz rację, naniosę poprawki, dzięki 🙂