Krzysztof Jagiełło to debiutujący na polskiej scenie literackiej twórca. Jego książka Piast Mściciel to ciekawa propozycja dla czytelników lubiących historię i nie tylko. Fabuła realizowana w czasach prapoczątków Piastów może stanowić nie lada gratkę dla każdego, kto preferuje gatunek historyczne fantasy.
Okrucieństwo staje się bodźcem
Brata Lotara (vel Ścibora) poznajemy w zakonie, w którym przeorem jest ojciec Albrecht. Bohater podejmuje się trudu opowiedzenia tragicznej historii o Piaście Kołodzieju (vel Mścicielu). Rodzinna osada Piasta i Ścibora – Brójnice – zostaje zaatakowana przez okrutnego księcia. Młodzi bohaterowie, przyjaźniący się od najmłodszych lat i wspólnie uczący się rynsztunku, muszą zmierzyć się z zupełnie nową rzeczywistością – bez domu, bez najbliższych, bez perspektyw. Najeźdźca, który rozbił plemię Polan, pierwotnie pozostaje anonimowy, ale wspólne działania Piasta i Ścibora otwierają drogę do prawdy. Nim jednak zaczną oni podejmować próby zemsty, muszą godnie pochować swoich bliskich.
W grupie raźniej
W działaniach przeciwko Popielowi stają nie tylko mieszkańcy nieistniejącej już wioski, ale i Bjorn wraz z córką Samboją. Duńscy myśliwi posiadają wiedzę niezbędną do rozwikłania zagadki dotyczącej niedawnego ataku. Piast i Ścibor dowiadują się, że to Izbygniew, pan z rodu Kozienice, wprowadził najeźdźców do środka osady Brójnice. Ludność, niespodziewająca się ataku, nie wykazała jednak żadnego oporu. W międzyczasie dużą rolę zaczynają również odgrywać inni bohaterowie, tj. Popiel, Dargorad i jego syn Gorazo (ocaleni z osady Brójnice), Bieruń (bandyta, który przewodził bandzie złoczyńców) oraz Grzymisław (książę Kozienic). Losy bohaterów splatają się. Czytelnik podąża razem z nimi po realiach słowiańskiej mitologii.
Krwawa historia o przeszłości
Pogańskości i odniesień do prastarych wierzeń w książce jest niewiele. Pojawia się jednak tajemnicza wiedźma Małomira, niezwykle piękna (ale podobno niemłoda) blondynka, która ratuje życie jednemu z bohaterów. Wojownicy spotykają również Czabora, znanego na tych ziemiach znachora, który decyduje się im pomóc. Fabułę charakteryzuje w dużej większości historyczny klimat, który pozwala czytelnikowi zrozumieć świat zamierzchłych czasów dziewięciowiecznej słowiańszczyzny. Historyczne bitwy, wtrącenia do lochów, zwycięstwa i klęski bohaterów, pościgi, podstęp – te wszystkie elementy wypełniają opowieść o Piaście i Ściborze. Piast Mściciel ma charakter retrospekcji, Ścibor opowiada historię swojej młodości i niejako rehabilituje się w nawiązaniu do przeszłych wydarzeń. Osadzenie całej opowieści w polskim kręgu kulturowym sprawia, że dla lokalnego czytelnika książka może być lekcją historii w zaciszu domowego królestwa.
I tak, i nie
Motyw zemsty nie jest w popkulturze niczym nowym, także czytelnik może swobodnie przewidzieć przebieg historii. Fabuła, niezwykle interesująco wprowadzona na początku, w połowie książki traci na atrakcyjności. Determinacja bohaterów nie słabnie, jednak brakuje wartkiej akcji i zaskakujących rozwiązań. Zakończenie jest łatwe do przewidzenia, jednak z jakiegoś powodu czytelnik nie rezygnuje z lektury, tylko wspólnie z bohaterami przeżywa kolejne przygody. Język Piasta Mściciela jest zgoła współczesny, niearchaiczny. Treść jest więc bardzo przystępna dla każdego czytelnika i nie wymaga dodatkowej historycznej wiedzy. Powieść to pierwsza część serii. Zaintrygowany fabularnie odbiorca na pewno będzie czekał z niecierpliwością na kolejne tomy.