Główną bohaterką Egzorcyzmów siostry Ann jest siostra Anna, przekonana, że jej powołaniem jest walka z demonami. Już w dzieciństwie uświadomiła sobie, że ma wyjątkowy dar. Nie może jednak się nim dzielić, ponieważ stanowisko kościoła, który wypowiada wojnę siłom ciemności, jest nieubłagane – egzorcystami mogą być tylko księża. Dlaczego? Bo dla kobiet spotkanie z demonem jest zbyt niebezpieczne. To jednak siostry nie zniechęca. Poza tym jej mistrz i mentor, pozwala uczestniczyć Annie w szkoleniu z pozycji obserwatorki. Podczas jednej z przerażających sesji, zakonnica doświadcza obecności demona o niesłychanej mocy. Już niebawem okaże się, że jedyną osobą zdolną stawić mu czoła jest właśnie siostra Anna…
Twórcy Egzorcyzmów siostry Ann
Horror wyreżyserował Daniel Stamm.
W rolach głównych wystąpili: Virginia Madsen, Jacqueline Byers, Nicholas Ralph, Ben Cross.
Twórcy filmu Egzorcyzmy siostry Ann mieli pełną świadomość, że w kościele katolickim egzorcyzmów może podjąć się tylko kapłan ze specjalnymi uprawnieniami. Siostra zakonna była wykluczona nawet z asystowania w tych niezwykłych obrzędach. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa głęboko wierzono w potrzebę egzorcyzmów. W połowie III w. pojawiła się specjalnie wyodrębniona grupa duchownych, w skład której wchodziło: 7 diakonów, 46 prezbiterów, 52 egzorcystów, lektorów i ostiariuszy. Już wtedy byli oni pod ścisłą kontrolą biskupów, co nie zmieniło się do dziś.
Co jeszcze wiemy o egzorcyzmach? Kim był największy poskromiciel sił nieczystych w historii? Czy w Polsce to poważny problem?

Posy Taylor as Natalie in The DevilÕs Light Photo Credit: Vlad Cioplea/Lionsgate. Materiały promocyjne od Monolith Films
Egzorcyzmy w Polsce
Współcześnie egzorcyzmy kojarzą się głównie z magicznym widowiskiem, które budzi ciekawość i strach. W Polsce mamy ok. 150 egzorcystów (dane na 2018 r. – przyp. red.), chociaż kilka dekad wcześniej było ich zaledwie kilku. To oznacza, że kościół nie zamiata problemu opętanych pod dywan, tylko traktuje go bardzo poważnie. Zwłaszcza że, egzorcyzmy w Polsce są darmowe, zawsze poprzedzone wywiadem, także psychologicznym i psychiatrycznym. Zdaniem polskich specjalistów zajmujących się przypadkami opętania, najczęściej ich ofiarami padają młode kobiety.
Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w 2007 r. Częstochowa była gospodarzem IV Międzynarodowego Kongresu Egzorcystów. Kilka miesięcy później w podszczecińskim Poczerninie rozpoczęto budowę jedynego w Europie centrum egzorcyzmowania – Ośrodka Pomocy Duchowej „Oaza Maryi Królowej Światłości”.
Jednak najsłynniejszy egzorcysta w historii kościoła katolickiego wcale nie był duchownym z Polski.
Co wiemy o najsłynniejszym egzorcyście w historii?
Za największego specjalistę od opętania uchodził ksiądz Gabriel Amorth, który zmarł w 2016 r., w wieku 91 lat. Włoski kapłan rzekomo uwolnił od demonów aż półtora tysiąca osób! Oficjalnym egzorcystą diecezji Rzymu został w 1986 roku.
Gabriel Amorth założył też międzynarodowe stowarzyszenie egzorcystów. Był autorem wielu książek. W Polsce ukazały się: Wyznania egzorcysty, Egzorcyści i psychiatrzy, Świadectwo egzorcysty, Odejdź ode mnie szatanie oraz Ewangelia Maryi. Kobieta, która pokonała zło.
Gabriel Amorth był niezwykle kontrowersyjnym duchownym. Krytykował sagę o Harrym Potterze, był przeciwny uprawianiu jogi, zalecał unikania słuchania muzyki rockowej, oraz robienia sobie tatuaży. Uważał, że egzorcysta to profesja zarezerwowana tylko dla mężczyzn. Nie zaakceptowałby sytuacji, którą twórcy horroru Egzorcyzmy siostry Ann zaprezentowali w swoim filmie.
Egzorcyzmy siostry Ann w kinach od 28 października!