Dni Fantastyki corocznie łączą zarówno fanów, jak i twórców fantastyki – pisarzy, aktorów, rysowników komiksowych czy reżyserów, a w tym można w nich uczestniczyć od 20 do 25 sierpnia.
Dni Fantastyki to miejsce, w którym integruje się społeczność fanów fantastyki. Główny organizator to Ośrodek Postaw Twórczych Zamek. Współorganizatorem jest zrzeszające wolontariuszy Stowarzyszenie Gildia Organizatorów. W 2023 roku do grona współorganizatorów dołączyła Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Z każdym rokiem zwiększa się też liczba odwiedzających – w 2023 było ich ponad 11 000. Mimo tego DFy pozostają wciąż wydarzeniem niekomercyjnym, tworzonym z pasją przez fanów, dla fanów. To bez wątpienia jedno z tych wydarzeń, które na długo pozostają w pamięci.
W tym roku motywem przewodnim festiwalu są „Podróże w nieznane”, czyli czas i przestrzeń, odkrywanie kosmosu i nowych światów – również fantastycznych, nowe horyzonty, przekraczanie różnych granic, ale też odkrywanie siebie. Nie będzie to jednak jedyny motyw – pojawi się kilka linii tematycznych:
● Fantastyczni Towarzysze;
● Drzewo Życia
● Tropami Fantastyki;
● Ja, Twórca;
● Technologie i Ludzie,
● Wieloświat.
Oprócz tego, będzie można zanurzyć się w odmętach bloków programowych takich jak:
● literatura;
● nauka;
● gry i multimedia;
● popkultura;
● filmy i seriale;
● manga i anime;
● komiks i ilustracja.
Dni Fantastyki podzielone są na dwie części:
✔️ 20-22 sierpnia, pierwsza część, zwana Miastem Wyobraźni, odbędzie się filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu im. Tadeusza Różewicza:
● Filia nr 22, ul. Chociebuska 8-10, Wrocław – strefa dziecięca
● Filia nr 44, ul. Powstańców Śl. 210, Wrocław – warsztaty komiksowe
● Filia nr 58 (Mediateka), plac Teatralny 5, Wrocław – prelekcje o tematyce związanej z literaturą oraz popkulturą.
Wszystkie atrakcje pierwszej części Dni Fantastyki są darmowe.
✔️23-25 sierpnia, druga część to finał festiwalu, który odbędzie się w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT, ul. Stabłowicka 147, 54-066 Wrocław. Finał podzielony jest na dwie strefy:
● Fantastyka Inspiruje – to biletowana część, dostępna wyłącznie dla uczestników z karnetami weekendowymi lub jednodniowym. Fantastyka Inspiruje to wykłady, prelekcje, sesje RPG, warsztaty i wiele więcej. Karnety trzydniowe dostępne są już na: biletyna.pl, natomiast na miejscu w trakcie trwania imprezy będzie można kupić też bilety jednodniowe.
● Fantastyka Open – to otwarta i darmowa część Dni Fantastyki. Znajdziecie tutaj mnóstwo atrakcji, począwszy od sceny z występami, koncertami i konkursami, aż po miasteczko fantastyczne z obozem postapo, rzemieślnikami oraz ciekawymi prelekcjami W tej części odbędzie się również konkurs cosplay oraz Gala, a najmłodsi odwiedzający będą mogli się bawić w strefie dziecięcej.
W darmowej strefie nie zabraknie również strefy wystawców czy strefy gastronomicznej.
Dni Fantastyki stanowią świetną okazję do poznania nowości wydawniczych i zaopatrzenia się w unikalne gadżety. Liczne stoiska księgarskie i handlowe oferują szeroki wybór książek, komiksów, figurek, ubrań i innych przedmiotów związanych z fantastyką. To idealne miejsce, by znaleźć coś wyjątkowego dla siebie lub swoich bliskich.
Organizatorzy dbają o to, aby każdy z Gości czuł się mile widziany i mógł w pełni cieszyć się atmosferą święta fantastyki. Dni Fantastyki to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń, które na długo pozostają w pamięci i które stają się stałym punktem w kalendarzu każdego fana.
Po więcej informacji ruszajcie na oficjalną stronę, Facebooka i wydarzenie.