Znana opowieść w komiksowym formacie
Mitologia grecka to niezgłębione źródło inspiracji. Za sprawą wszechwładnych bogów, przerażających potworów i niezłomnych herosów czytelnik poznaje inny świat, którego prawdy składają się na bezcenną lekcję dla ludzkości. Tematy oscylujące wokół szeroko pojętej mitologii pojawiają się na lekcjach języka polskiego; przekazywane treści nie zawsze jednak są interesujące dla uczniów. Komiksy Antygona oraz Dedal i Ikar to szansa dla nauczycieli, którzy chcą zmotywować swoich podopiecznych do zgłębienia tajemnic mitologii. Tomy wydane przez Egmont możemy postrzegać jako samodzielne (nie trzeba znać oryginału, żeby zrozumieć treść), a po lekturze – w dodatku Luca Ferry’ego – możemy zapoznać się z posłowiem. Zarówno Dedala i Ikara, jak i Antygonę tekstem wypełniła artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau, natomiast rysunki wykonali rysownicy z Włoch: Giulia Pellegrini (Dedal i Ikar) oraz Giuseppe Baiguera (Antygona). Polskie tłumaczenie obu tomów przygotował Ernest Kacperski.
Fabuła wszystkim znana
W pierwszym tomie serii „Świat mitów” – Dedal i Ikar – poznajemy historię genialnego architekta Dedala, który – wykonując rozkaz króla Krety, Minosa – buduje labirynt-więzienie dla Minotaura, potwora zrodzonego przez żonę władcy, Pazyfae. Na skutek nieszczęśliwego zbiegu zdarzeń twórca i jego syn, Ikar, zostają uwięzieni w przeklętej budowli i skazani na dożywotnie błądzenie po najwymyślniejszym labiryncie korytarzy, jaki zdolny był wymyślić człowiek. Druga historia opowiada historię bratobójczej walki – po śmierci ojca, Edypa, Polinik i Eteokles decydują się podzielić władzą; kiedy jeden z braci nie dotrzymuje słowa, los każe ich oboje. Wuj młodzieńców, Kreon, uznaje Polinika za zdrajcę i mordercę Eteoklesa, a następnie zakazuje pogrzebania jego zwłok. Kiedy siostra braci sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, tragiczny koniec wydaje się kwestią czasu. Opowiedziane w komiksach historie, znane z greckiej mitologii, to klasyczne tragedie – bohaterowie, niemający wpływu na fatum, próbują powstrzymać los, nim ten sprzysięgnie się przeciw nim. Kondycja losu człowieka jest niepewna, a bogowie nie zawsze dają się przebłagać.
Najpiękniejsza seria Egmontu?
Seria Świat Mitów to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych propozycji wydawnictwa. Odziane w twarde okładki tomy to historie, które znamy ze szkoły; aczkolwiek należy podkreślić, że w odświeżonym wydaniu czyta się je o wiele przyjemniej. Na okładkach tomów pojawili się tytułowi bohaterowie, a wewnątrz – na wyklejce – możemy podziwiać greckich bogów (m.in. Demeter, Zeusa, Posejdona, Herę, Hestię, Aresa i innych). Być może to sygnał dla czytelnika, że w przyszłości pojawi się wiele tematycznych tomów, które przypomną nam znane z mitów historie poszczególnych bohaterów. Polecam recenzowaną serię każdemu, bez wyjątku; to perełka na komiksowym rynku!