Tom trzeci kolekcji zawiera długą historię Woje Mirmiła w pierwotnej wersji gazetowej z odcinkami nigdy wcześniej niepublikowanymi w albumach. Krzysztof Janicz, autor posłowia do wszystkich tomów Złotej Kolekcji, tak pisze o Wojach Mirmiła:
Dwiema pierwszymi historyjkami o Kajku i Kokoszu Janusz Christa niezwykle wysoko ustawił sobie poprzeczkę. Najpierw w „Złotym Pucharze”, a zaraz potem w „Szrankach i konkurach” zaserwował czytelnikom skomplikowane, epickie fabuły, precyzyjnie nakreślone od pierwszego do ostatniego odcinka. W trzeciej części daleko odszedł od tego standardu. Za niewiele mówiącym tytułem „Woje Mirmiła” kryje się seria epizodów powiązanych pretekstową intrygą, za to z licznymi aluzjami do telewizyjno-kinowych aktualności. Przypomina to starsze historyjki z „Wieczoru Wybrzeża” ciągnące się całymi latami pod wspólnym szyldem „Przygód Kajtka-Majtka” (później Kajtka i Koka), do których Christa wrzucał wszystko, co akurat przyszło mu do głowy. Jednak tym razem ów pozorny brak planu został przez autora starannie zaplanowany – tak, aby w każdej chwili można było tę historyjkę zakończyć, spakować przybory i ruszyć w świat.
I rzeczywiście tak się stało. W posłowiu do tomu trzeciego Krzysztof Janicz opowiada między innymi o kulisach odejścia Janusza Christy z Wieczoru Wybrzeża.
W okresie przejściowym, po odejściu z trójmiejskiej gazety, rysownik nadal tworzył, głównie czarno-białe historie. Aby wypełnić lukę w portfolio i zrobić wrażenie na przyszłych pracodawcach, narysował dwa krótkie komiksy w kolorze: Pasowanie (Kajko i Kokosz w nieco nietypowej odsłonie) oraz Kalafit (jednoplanszówka o osobliwym stworku Kalaficie). Oba można podziwiać w trzecim tomie Złotej Kolekcji.
Najnowszy tom kolekcji uzupełnia legendarny wywiad-rzeka Janusz Christa – Wyznania spisane, który z Mistrzem przeprowadzili Krzysztof Janicz i Kamil Śmiałkowski. Pierwotnie rozmowa ukazała się w formie książkowej przy okazji Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2008 roku, kilka miesięcy przed śmiercią Janusza Christy. Na potrzeby Złotej Kolekcji, autorzy ponownie przesłuchali kasety z wywiadem i transkrypcje oraz odświeżyli w pamięci spotkania z rysownikiem sprzed lat. Dzięki temu udało się im uzupełnić rozmowę o kilka wypowiedzi, które nie trafiły do książkowej wersji wywiadu.
Autorem przedmowy do tomu trzeciego jest Tomasz Kołodziejczak, Dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont, wydawca komiksów Janusza Christy i wielki fan jego twórczości. W posłowiu opowiada o swoich spotkaniach z Mistrzem na przestrzeni prawie pięciu dekad – tych zawodowych, ale też zupełnie prywatnych. Tomasz Kołodziejczak w przedmowie dzieli się też z czytelnikami taką oto refleksją:
W trzeciej dekadzie trzeciego tysiąclecia najpopularniejszym polskim brandem komiksowym jest seria, która powstała pięćdziesiąt lat wcześniej, w zupełnie innej rzeczywistości politycznej, społecznej i…poligraficznej. A stworzył ją artysta, który jako dziecko uczył się rysowania, kopiując komiksy z pism dziecięcych wydawanych w latach 30. XX wieku. Polski dziesięciolatek z roku 2022 w pewnym sensie przebywa w świecie wyobraźni tworzonym dla dziesięciolatka z roku 1935. Oto ciągłość pokoleń, kultury, wspomnień!
Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki Wieczór Wybrzeża w 1972 r. i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód.
Złota Kolekcja to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy Kajko i Kokosz – w kolejności chronologicznej. Za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych odpowiada Arkadiusz Salamoński. Dodatkiem do każdego z sześciu albumów Złotej Kolekcji jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy kolekcji znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.
W tomie pierwszym, który ukazał się w październiku 2021 roku znalazła się historia Złoty puchar, w tomie drugim z grudnia 2021 roku można przeczytać Szranki i konkury. 2022 roku ukażą się jeszcze trzy tomy Złotej Kolekcji. W tomie czwartym będą cztery historie: Szkoła latania, Wielki turniej, Na wczasach i Zamach na Milusia. W tomie piątym będzie ich aż siedem: Profesor Stokrotek, Urodziny Milusia, Łaźnia, Koncert Kaprala, Skarby Mirmiła, Cudowny lek, Festiwal czarownic. Kolekcję zamknie tom szósty zawierający komiksy: Dzień Śmiechały, Srebrny denar, W krainie borostworów i Mirmił w opałach.