Miłość nie jest czarno-biała…
…i Europa też nie. Kolonizacja przyczyniła się do zmiany sytuacji obywateli świata. Od kiedy w Europie panują przedstawiciele afrykańskiego imperium, kontynent pozostaje miejscem ponurym, pełnym uprzedzeń i segregacji rasowej. Warstwa bogata nazywana jest iksami (są to bogaci obywatele afrykańskiego pochodzenia), natomiast zerami określa się białych podludzi usługujących swoim panom. W podzielonym klasowo społeczeństwie narastają konflikty i rośnie przemoc, ale i rodzi się uczucie, niewątpliwie zakazane. Sephy, córka wybitnego polityka i członkini klasy rządzącej, zakochuje się w Callumie, niepokornym członku białych niewolników. Rodzące się uczucie nigdy nie powinno zapłonąć, a teraz… na młodych gniewnych czai się śmiertelne niebezpieczeństwo.
Kreatywność i oryginalność – Young Adult Novel
Autorka Iksów i zer jest współcześnie jedną z najpopularniejszych pisarek na świecie. Za swoją twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Children’s Laureate, Eleanor Farjeon Award, Children’s Book Award. Omawiany tom to początek serii Blackman, która wymieniana jest jako jedna z najlepszych w dorobku pisarki (i doceniana na całym świecie). Poruszony w niej temat rasizmu, przynależności etnicznej i przemocy to cenny głos w dyskusji o współczesności. W powieści pojawiają się również odwołania do konfliktu tożsamości, który jest konsekwencją zmian kulturowych i społecznych. Warto również zaznaczyć, że BBC, na podstawie przeprowadzonych badań, uznało Iksy i zera jako najczęściej czytaną w Anglii powieść dla młodzieży.
O wydaniu
Niespełna pięćsetstronicowa powieść to niezwykła czytelnicza przygoda. Przed nami prolog i jedenaście rozdziałów, które pozwalają poznać zarówno perspektywę Sephie, jak i Calluma. Odbiorca ma możliwość zapoznać się nie tylko z historią, ale i wycinkami z recenzji, potwierdzającymi kunszt propozycji Blackman. Danuta Górska, która odpowiada za tłumaczenie, zasługuje na gratulacje – powieść czyta się z największą przyjemnością. Niemniej jednak chciałabym zwrócić uwagę, że Iksy i zera to powieść nie tylko o problemach charakterystycznych dla świata nastolatków, ale i alternatywna wizja świata. Brak tolerancji prowadzi do podziałów, a te do postrzegania świata jako białego i czarnego, bez koloru. Omawiana książka jest potrzebna i to nie tylko młodzieży, a każdemu z nas.