Na ekranach kin gości kolejny film od DC – Ptaki Nocy. Jest to drugi tytuł w historii fabularnych filmów na bazie komiksów tego wydawnictwa, który otrzymał kategorię wiekową R. Wielu z was mogło nie słyszeć nigdy wcześniej o tytułowej grupie bohaterek (może poza Harley Quinn). Dlatego warto przyjrzeć się kilku najważniejszym postaciom.
Ptaki Nocy
Zacznijmy od drużyny. Birds of Prey (bo tak brzmi w oryginale ta nazwa) to kobiecy zespół superbohaterek (do którego sporadycznie należał też Hawk – partner Dove) występujący w kilku amerykańskich seriach komiksowych od 1996 roku. Ideą powstania tego zespołu było ukazanie wzajemnych relacji między Black Canary i Barbarą Gordon. Ta druga po postrzeleniu przez Jokera, zaczęła walczyć ze złem jako informatorka i informatyczka przykuta do wózka inwalidzkiego, przyjmując kryptonim Oracle. To one stanowiły przez długi czas trzon zespołu. Później ekipa ulegała różnym modyfikacjom i rozszerzała się o dodatkowe superbohaterki. Żeńska grupa heroin początkowo miała swoją siedzibę w Gotham City, a później działała też w Metropolis czy w Platinum Flats w Kalifornii.
Po odejściu Czarnego Kanarka to Huntress pozostała podstawową członkinią i liderką grupy. Po Flashpoincie i restarcie głównej linii fabularnej, również Barbara na pewien moment opuściła grupę, bowiem odzyskała swoją sprawność i tym samym tożsamość Batgirl. Z kolei po nadejściu kolejnego resetu w 2016 roku, Birds of Prey zaczęły na nowo tworzyć dawne filary drużyny, w tym Batgirl, Black Canary i Huntress. Kobieca grupa sporadycznie korzystała ze wsparcia męskich trykociarzy, takich jak Nightwing, Wildcat, Savant i Creote.
Harley Quinn
Sądzę, że tej pani nikomu nie trzeba przedstawiać. Wieloletnia partnerka głównego klauna z Gotham, już wielokrotnie nam się zaprezentowała na ekranach telewizorów, kartach komiksów, monitorach komputerów, a w 2016 roku w kinach. Zbzikowana psychiatra Harleen Quinzel nie do końca jest antagonistką. Stanowi ona raczej typ antybohaterki, który w zależności od okoliczności i humoru pomaga bądź rozrabia. W serii New 52 spróbowano nawet uczynić z niej odpowiednik Deadpoola w DC. Warto też dodać, że Harleen w komiksach nie należała do Birds of Prey, ale do Gotham City Sirens – innej organizacji łączącej bohaterki DC.
Najnowszy film opowiada jednak historię Harley po rozstaniu z Jokerem. Gdzie możemy o tym przeczytać? W komiksach serii New 52, a konkretnie w Suicide Squad #1, Batmanie #1 i Harley Quinn #25 (jedynie ten pierwszy nie ukazał się na rynku polskim w wydaniach zbiorczych).
Nie są to może kompletne opowieści, ale dają wgląd w życie Harley Quinn po zakończeniu jej relacji z ukochanym. W Suicide Squad # 1 widzimy biedną Harley, która wpada w morderczy szał po zniknięciu Jokera. W Batmanie #13 ukochana Jokera na pewien czas łączy z nim siły, niemniej jednak widzi, że ta relacja nie ma sensu. Kulminacją tego epizodu jest Harley Quinn # 25, kiedy dwoje dawnych kochanków znów staje twarzą w twarz, a wszystko kończy się niepohamowanymi aktami przemocy z obydwu stron.
Ciąg dalszy na następnej stronie.