W ostatnich latach sporo postaci Marvela i DC obchodziło swoje jubileusze, jednak jedna z nich zasługuje na chwilę uwagi. Jest to sprinter, a raczej sprinterzy, odpowiedzialni za utrzymywanie tego Multiwersum w ryzach.
Początek bez Barry’ego
Oryginalną postacią znaną jako „Flash” był Jay Garrick (a właściwie Jason Peter Garrick, jak brzmiało jego prawdziwe imię), wprowadzony w tak zwanej „Złotej Erze” komiksów w styczniu 1940 roku. Został stworzony przez Gardnera Foxa i Harry’ego Lamperta, a jego przygody można było śledzić na łamach Flash Comics, opublikowanych przez All-American Publications. Jego najwcześniejsze przygody w Keystone City miały miejsce na Ziemi-2, chociaż tak naprawdę został on wprowadzony do wieloświata dopiero podczas Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Kariera Garricka zainspirowała jego następcę, Barry’ego Allena, do zostania drugim Flashem. Współpracowali oni przy wielu okazjach, jak również z Kid Flashem i innymi speedsterami. Jako jeden z najstarszych ocalałych superbohaterów, Flash nadal walczy ze złem i działa jako mentor dla młodszego pokolenia. Joan Williams to jego wieloletnia żona, z którą mieszka do dnia dzisiejszego.
Jak wielu innych superherosów tamtego okresu, także i on dołączył do większej organizacji, a mianowicie do Justice Society of America. Z czasem jego popularność wzrosła, a Flash Jay Garrick otrzymał kolejną serię w 1941 roku, zatytułowaną All-Flash. W 1951 roku nastąpiło pewne załamanie i seria z przygodami JSA, której Jay był członkiem, czyli All-Star Comics, została odwołana w 1951 roku, a sam Garrick nie pojawi się ponownie przez następne dziesięć lat. W tym czasie All-American Publications przekształciło się w firmę DC Comics.

Źródło: geeksandgamers.com
Najpopularniejszy sprinter
DC Comics zdecydowało się na ponowne uruchomienie serii Flasha w 1956 roku, tworząc nową postać o imieniu Barry Allen. Barry Allen został stworzony przez pisarza Roberta Kanighera i artystę Carmine Infantino, debiutując w serii komiksów Showcase. Wielu uważa to za początek „Srebrnej Ery” komiksów, zapoczątkowanej przez renesans klasycznych superbohaterów. Pomimo współdzielonego imienia i mocy, Allen był zupełnie nową postacią z nowym kostiumem, bez związku z Jayem Garrickiem, nie przypominając tym samym żołnierza z hełmem z czasów I wojny światowej. Barry Allen wspiął się na szczyty popularności po czterech występach w Showcase i otrzymał własną serię The Flash w 1959 roku. Ta nowa seria, pisana przez Johna Broome’a, kontynuowała numerację od momentu, w którym Flash Comics został anulowany. Niedługo potem pojawił się młody pomocnik Flasha, Kid Flash. Jego prawdziwą tożsamością był Wally West, bratanek miłości Barry’ego, Iris West, który zdobył moce w ten sam sposób co jego mentor i Jay Garrick – poprzez wypadek przy udziale mocy pędu.
W następnym roku 1960, twórca Jaya Garricka, Gardner Fox, włączył Barry’ego Allena w obsadę swojego nowego zespołu superbohaterów, Justice League of America, obok innych czołowych postaci DC w tamtym czasie. W kolejnym roku dwóch Flashów spotkało się w przełomowym crossoverze The Flash of Two Worlds, która była zaczątkiem multiwersum.

Źródło: pl.pinterest.com
Pierwsze wielkie dokonania
Kolejnym istotnym kamieniem milowym na drodze Flashów stanowił wielki kryzys multiwersum. Barry Allen zginął bohatersko w tym samym roku w wydarzeniu Kryzys na Nieskończonych Ziemiach napisanym przez Marva Wolfmana, gdzie poświęcił się, aby ocalić wszechświat przed Anti-Monitorem. Pod koniec wydarzenia Wally West przejął rolę swojego mentora, stając się nowym Flashem.
W następnym roku, czyli w 1987, Wally West zaczął być pierwszoplanową postacią w serii Flash pisanej przez Mike’a Barona i zrestartowanej od numeru „1”. Kolejny scenarzysta Mark Waid, zajął się zgłębianiem pochodzenia Wally’ego Westa w 1992 roku. To właśnie Waid wprowadził najważniejszą koncepcję Speed Force – Mocy Pędu, z której Flash czerpie swoje moce. Podczas komiksowego eventu Zero Hour przedstawił również postać Impulse’a jako nowego pomocnika Wally’ego, który naprawdę nazywał się Bart Allen i był wnukiem Barry’ego Allena wychowanym w XXX wieku. Z czasem Bart, tak jak starsi członkowie jego rodziny, zasilił szeregi większej organizacji, jaką stanowiło Young Justice.
Następnie w annałach historii Flasha zapisał się Geoff Johns. To on przekształcił Impulse’a w nowego Kid Flasha w Młodych Tytanach z 2003 roku. Jego prace nad światem Flasha zakończyły się wraz z fabułą Rogue War, która to opowiadała o wojnie między największymi łotrami w Keystone City oraz o powrocie „zza grobu” albo inaczej „z przeszłości” Barry’ego.

Źródło: watchmojo.com
Flashpoint – Flash udowadnia, że jest kluczem do Mulitwersum
Podczas kolejnego crossoveru pod tytułem Nieskończony Kryzys w 2006 roku Wally West zniknął w alternatywnej rzeczywistości, walcząc z Superboy-Prime, wraz ze swoją rodziną. Tym razem to Bart Allen podejmuje wyzwanie, by stać się kolejnym Flashem. W nowej serii The Flash: The Fastest Man Alive, która trwała zaledwie 13 numerów, Bart Allen umiera bohatersko z rąk arcy-nemezis Inertia.
W tym samym czasie Wally West i jego rodzina powracają w crossoverze Lightning Saga, napisanym przez Brada Meltzera i Geoffa Johnsa. Wydarzenia innego crossoveru autorstwa Granta Morrisona z 2008 roku, Final Crisis, przywróciły Barry’ego Allena do życia jako część zwykłego DC Universe. Barry otrzymał zupełnie nowy origin story, z wyjaśnieniem, że profesor Zoom zmienił historię, cofając się w czasie i mordując matkę Barry’ego, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Pod koniec serii Barry został oficjalnie potwierdzony jako Flash, a Wally West także działał pod tym imieniem w nowym, wyraźnie innym kostiumie. W 2011 roku Geoff Johns doprowadził jednak do czegoś, czego nikt się nie spodziewał – Flashpointu. Wydarzenie wprowadziło alternatywną linię czasu dla całego mulitwersum, w której nikt nie pamiętał, że Barry Allen był Flashem, ukazując tym samym, że speedsterzy dzierżą niezwykłą moc i to oni „kontrolują” czas i rzeczywistość, poprzez swoje połączenie z mocą pędu. W końcu wyjaśniono, że Barry spowodował to wydarzenie cofając się w czasie, aby spróbować uratować matkę przed profesorem Zoomem. Wniosek doprowadził do całkowitego zresetowania osi czasu, w wyniku czego powstała całkowicie nowa wersja świata DC.
Ten restart został nazwany The New 52, każda dotychczasowa seria publikowana przez DC została anulowana, a nowe książki zostały ponownie wydane jako numer 1. Życie Barry’ego na pewien czas mocno się skomplikowało. Barry stał się młodszy, jego małżeństwo z Iris West skasowano z lini temporalnej, a na miłosnym horyzoncie pojawiła się Patty Spivot. Kid Flash / Bart Allen został ponownie przedstawiony jako nowa postać z przyszłości o imieniu Bar Torr, bez związku z rodziną Allenów. Jego występy zostały opisane w komiksie Teen Titans autorstwa Scotta Lobdella. Starszy Jay Garrick został usunięty z historii Flasha, a nowa, młodsza wersja Jaya Garricka została wprowadzona w serii Earth 2 z 2012 roku napisanej przez Jamesa Robinsona. Wally West został kontrowersyjnie usunięty z ciągłości DC, dopóki nie pojawił się ponownie w 2014 roku.
Włodarze DC postanowili jednak po raz kolejny wrócić do oryginalnej numeracji i podczas eventu DC Rebirth przywrócili oryginalnego Wally’ego Westa sprzed restartu New 52, który zaginął w Speed Force ze wszystkimi swoimi wspomnieniami z oryginalnej osi czasu, udowadniając, że jest najszybszym speedsterem w historii multiwersum. Pojawił się też nowy Wally West będący Afroamerykaninem.

Źródło: pinterest.com
Jak widać historia Flasha jest lekko skomplikowana i pełna wielu zawirowań fabularnych i powrotów. Bo Flash to nie tylko bohater, to symbol, oznaczający niezłomność i odpowiedzialność za wiele ważnych spraw. Zachęcam z całego serca, byście również i Wy przybliżyli sobie dzieje tego ciekawego superbohatera, zwłaszcza że coraz częściej pojawia się on zarówno na małym jak i dużym ekranie, a w przyszłości może odegrać jeszcze większą rolę, niż nam się wydaje!