Każdemu według potrzeb

Źródło: AMC
Nie sposób ująć ogromu, bogactwa i różnorodności światowego kina gatunkowego za jednym podejściem. Roth od początku proponuje zatem lekką formułę autorskiego przeglądu, którego jest jednocześnie prezenterem i kuratorem. Odcinki podzielone są tematycznie – każdy poświęcony jest innemu motywowi przewodniemu, podgatunkowi lub elementowi poetyki filmów grozy. Dotąd mieliśmy już okazję posłuchać m.in. o zombie, wampirach, wiedźmach, przerażających dzieciach czy horrorach wykorzystujących ramy gatunku w nietypowy sposób. W najnowszym sezonie czekają nas zarówno wizje apokaliptyczne, szaleni naukowcy i bohaterowie obdarzeni zdolnościami parapsychicznymi, jak i – w sam raz na nieuchronnie nadchodzące Boże Narodzenie – motywy świąteczne. Nie zabraknie też tematu wciąż w mediach gorącego – dyskusji o filmach poruszających problematykę różnego rodzaju infekcji, wirusów i zaraz.

Źródło: AMC
W myśl zasady, by nie naprawiać tego, co nie jest zepsute, niezmieniona pozostała również forma programu. W dalszym ciągu mamy zatem do czynienia z luźnym przeglądem poszczególnych tytułów związanych z głównym tematem danego odcinka. Roth rozmawia z zaproszonymi gośćmi: twórcami, aktorami, ale i filmoznawcami, krytykami oraz badaczami kultury. Pojawia się sporo znajomych twarzy: Quentin Tarantino, Edgar Wright, Greg Nicotero, Tori Spelling, Jennifer Tilly, Geena Davis, Rob Zombie, Brian Fuller, Bill Hader, Margaret Cho czy oryginalna Królowa Krzyku – Jamie Lee Curtis. Choć wywiady te przypominają raczej swobodną rozmowę dobrych znajomych przy kuflu ulubionego piwa, nie są pozbawione merytoryki. Wręcz przeciwnie – uczestnicy (i sam Roth) dbają o to, by każdy tytuł opatrzyć krótką analizą, przytoczyć kontekst historyczny, wyłuskać najważniejsze tematy i motywy. Goście chętnie dzielą się też osobistymi upodobaniami i prywatnymi historiami związanymi z prezentowanymi produkcjami. Nieformalna atmosfera i brak dydaktycznego nadęcia działają zapraszająco i otwierają pole do dialogu – mile widziani są zarówno horrorowi wyjadacze, jak i początkujący gracze. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Pocztówka z Fabryki Snów Koszmarów

Źródło: AMC
Jedyne, co można zarzucić Historii Horroru, to jej amerykocentryczność. Prezentowane tytuły są niemal wyłącznie produkcjami hollywoodzkimi i anglojęzycznymi. Piszącej te słowa marzy się epizod w całości poświęcony kinu grozy z odległych zakamarków świata – Azji, Ameryki Południowej, Afryki (tak!) – bowiem propozycje spoza USA, które pojawiają się w dyskusjach, to z reguły tytuły znane i dobrze opisane, często wręcz kultowe. Roth dba za to o to, by dać drugie życie mniej znanym bądź lekko przykurzonym, zapomnianym klasykom hollywoodzkiej grozy, nierzadko sięgając po ukryte perełki niezależnych twórców lub te z minionej epoki. Jedno jest pewne – Wasza lista filmów do obejrzenia na pewno powiększy się o co najmniej kilka, kilkanaście pozycji!
Odcinki oglądaj w każdy czwartek o 22:00, tylko na kanale AMC!