Największa na świecie platforma streamingowa Netflix wypuściła w piątek nowy niemiecki serial grozy o enigmatycznym tytule Dark. Miłośnicy podzielonego na odcinki dreszczowca mogą być obecnie naprawdę dumni z powstającej ilości produkcji należących do tego gatunku. Sukces Stranger Things rozbudził nadzieje odbiorców i zaostrzył ich apetyt na kolejne niesamowite obrazy. Jak wobec tych pragnień spisała się nowo powstała nadprzyrodzona opowieść?
Tajemnicze miasteczko
Obraz wyreżyserowany przez Barana bo Odara to niezwykła historia rozgrywająca się w małym niemieckim miasteczku Winden, w którym dochodzi do coraz częstszych zaginięć nastolatków. Wydarzenia te paraliżują mieszkańców i spędzają im sen z powiek. Rodzice drżą o swoje potomstwo, stróże prawa, mimo usilnych starań, bezradnie rozkładają ręce wobec makabrycznych zdarzeń. Sytuacja zaczyna się komplikować w momencie, gdy w lesie, nieopodal którego znajduje się elektrownia atomowa, zostaje znalezione okaleczone ciało nastolatka. Jaką tajemnicę skrywa miejsce? Co jest przyczyną tajemniczych zniknięć? Kto za nie odpowiada? Znalezienie odpowiedzi na nurtujące lokalną społeczność pytania może okazać się sprawą niezwykle trudną i bolesną. Prawda, jak wszyscy dobrze wiemy, często bywa szokująca i przerażająca.
Początek jest końcem, a koniec początkiem
Na przestrzeni wieków wielu naukowców zastanawiało się nad możliwością zbudowania wehikułu czasu, za pomocą którego można byłoby cofnąć się w czasie i zmienić bieg wydarzeń, naprawić błędy sprzed laty, podjąć zupełnie inne decyzje. Czy wówczas nasza przyszłość stałaby się diametralnie inna? Te naukowe dylematy wciąż nurtują uznanych badaczy metafizycznych i nadprzyrodzonych zjawisk. Miasteczko Winden w produkcji Odara skrywa wiele niewyjaśnionych tajemnic wszechświata. To miejsce zawirowań czasoprzestrzennych, w których nie ma jasno określonego początku i końca, a powstałe wydarzenia zachowują swoją cykliczność. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są ze sobą mocno skorelowane, tworząc jedno kontinuum. Wzajemnie warunkujące oraz przenikające się czasoprzestrzenne rzeczywistości niosą ze sobą niezwykle trudną do rozwikłania zagadkę, której rozwiązanie nie będzie możliwe bez odniesienia się do praw rządzących światem zjawisk nadprzyrodzonych. Zasady zdroworozsądkowego rozumowania logicznego zostają zdezaktualizowane na skutek przerażających sytuacji, a nonsensy mnożą się w zatrważającym tempie.
Wieczny powrót
Wszechświat wciąż jest nośnikiem wielu niezbadanych i niewyjaśnionych mrocznych tajemnic. Prawda, jaką o nim znamy, niekoniecznie musi okazać się absolutem. Do dziś krąży wiele złożonych teorii dotyczących różnorodnych aspektów cywilizacyjnych, społecznych, kulturowych czy religijnych. Stanowią źródło fascynacji i inspiracji dla twórców filmowych oraz epatują grozą i wzbudzają niepokój. Jedna z teorii mających swoje odzwierciedlenie w splocie wydarzeń rozgrywających się w miasteczku Winden nawiązuje do filozoficznej koncepcji Wiecznego Powrotu Fryderyka Nietzschego, zgodnie z którą wszechświat jest skończony przestrzennie, czas postrzegany jako nieskończony, a ilość możliwych zmian zostaje ograniczona. Skonstruowana wokół tej teorii narracja pozwala na swobodną manipulację czasoprzestrzenią, a każda podjęta decyzja warunkuje obraz rzeczywistości w myśl założeń determinizmu przyczynowego. Fani trylogii Matrix oraz filmu Incepcja na pewno będą usatysfakcjonowani tak zbudowaną i rozegraną fabułą.
Egzystencjalne rozterki życiowe
Dark to nie tylko mroczna i zagmatwana narracja, ale także solidne studium relacji międzyludzkich. Ukazuje relatywność więzi społecznych. Obnaża instynkty i słabości oraz demonizuje działania człowieka i jego osobowość. Uwypukla trwałe konflikty, intrygi, konfabulacje, zazdrość i wiele innych destrukcyjnych zachowań. Zawarte w nim wątki egzystencjalne sprowadzają się do polemiki dotyczącej sensu ludzkiego istnienia, istoty natury człowieka, a powtarzalność pewnych wydarzeń potęguje grozę i zmusza do rewizji własnej tożsamości. To także spektrum doświadczeń bohaterów, które pozostają ze sobą w ścisłym powiązaniu.
Dark jako europejskie Stranger Things dla dorosłych?
Wspomniany wcześniej Stranger Things szturmem podbił serca sympatyków nadprzyrodzonych wątków i stał się jednym z najlepszych seriali wydanych przez platformę Netflix. W świeżo emitowanym serialu Dark można odnaleźć pewne analogie i powtarzające się schematy fabularne. Mimo istniejących podobieństw (enigmatyczne miasteczko, grupa nastolatków) niemiecka produkcja odcinkowa przewyższa poprzednika znacznie cięższym gatunkowo klimatem, mroczniejszą opowieścią skierowaną bardziej do dorosłej części odbiorców oraz niezwykle zagmatwaną i jednocześnie intrygującą fabułą. Pozostaje nam tylko czekać na kolejne sezony doświadczeń mieszkańców miasteczka Winden.