Już w przyszłym tygodniu zakończy się ważny etap podróży, która rozpoczęła się w 2008 roku. Na koniec trzeciej fazy, który jest jednocześnie początkiem czwartej, czekają tysiące, o ile nie miliony fanów marvelowskiego świata. W związku z tą jakże wyczekiwaną premierą, Ostatnia Tawerna przygotowała dla was czteroczęściową serię pt: „ Marvel: 10 lat w pigułce”, która podsumuje ostatnią dekadę w superbohaterskim uniwersum. Przywdziejcie swe peleryny, dobądźcie tarczy i młotów. Świąteczne przygotowania najwyższy czas zacząć!
5.) Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie (2011)
Mogę to robić cały dzień! Sztandarowa historia Kapitana Ameryki dziejąca się w czasach II Wojny Światowej i opowiadająca o Stevie Rogersie – chuderlawym dzieciaku z Brooklyn’u, przyjacielu Buckiego Barnesa (Sebastian Stan), który za wszelką cenę chce dostać się do amerykańskiej armii, jest jednym z fundamentów dzisiejszego świata superbohaterów.
Obdarzony niesamowitą siłą i ciałem w skutek wojskowego eksperymentu (wstrzyknięcia serum), przeprowadzonego przez Abrahama Erskine (Stanley Tucci) i Howarda Starka (Dominic Cooper), na początku nie zostaje wystawiony jednak na pierwszy front. Jako, że po zakończeniu eksperymentu Erskine zostaje zastrzelony przez agenta HYDRY, Steve zostaje zaciągnięty w szeregi nieco inne od planowanych.
Znów pojawia się element Tesseractu, który w Norwegii odnajduje Johann Schmidt – Red Skull (Hugo Weaving), przywódca HYDRY, która pozostaje przez część filmu w ścisłej współpracy z nazistami, co zbliża Rogersa do antybohatera. Spotykają się oni podczas gdy Steve decyduje się na misję ratunkową swojego przyjaciela Buckiego i jego oddziału, sprzeciwiając się swoim przełożonym. Przetrzymywani są oni w bazie HYDRY w Alpach, gdzie Doktor Arnim Zola, współpracownik Schmidta (Toby Jones, postać pojawia się również w sequelu) przeprowadza na nich eksperymenty.
Red Skull, który swój przydomek zawdzięcza bezpośredniemu zetknięciu się z Tesseractem (pojawia się również w Avengers: Wojna bez granic) zostaje przedstawiony jako strażnik kamienia dusz. W produkcji widzimy też takie kluczowe postaci jak Peggy Carter, do której Kapitan żywi uczucie (Hayley Atwell) czy Pułkownik Chester Phillips, zwierzchnik Rogersa podczas ćwiczeń wojskowych.
Steve Rogers kończy film pod powierzchnią wód oceanu, kiedy to „ratuje dzień” przed omówionym wcześniej Villanem. Zostaje on odnaleziony w naszych czasach, kiedy to natrafiają na niego badacze, znajdując go zatopionego w lodzie. Żołnierza przejmuje organizacja S.H.I.E.L.D z Nickiem Fury na czele.
Reżyseria: Joe Johnston
Scenariusz: Stephen McFeely, Christopher Markus
Ciekawostki:
- Pierwotnie to Jon Favreau został wybrany przez Marvel Studios na stanowisko reżysera. Postanowił on jednak wyreżyserować film Iron Man.
- Mapa pokazująca pozycje aliantów jest błędna, gdyż w 1943 alianci nie dotarli jeszcze do granicy włosko-austriackiej.
- Jest to ostatni film nakręcony wspólnie przez wytwórnie Paramount Pictures oraz Marvel Studios. Prawa do kolejnych ekranizacji komiksów Marvela wykupiło studio Disney.
Cameo Stana Lee:
Twórca pojawia się w scenie wręczenia Rogersowi medalu, który otrzymał po uratowaniu dywizjonu Barnesa.
Scena po napisach:
Scena po napisach prezentuje Kapitana na siłowni, zmagającego się z nowym otoczeniem i sytuacją. Odwiedza go Fury, przedstawiając mu idee Avengers, co jest ich bezpośrednią zapowiedzią.
W tym artykule jest błąd. Trzecia faza nie kończy się na Avengers:Endgame, tylko na Spider-man:Far From Home (o czym jest nawet wzmianka na angielskiej wikii). Jak widzę, wszyscy wydają się o tym zapominać. Czwarta faza jest dopiero za rok.
Witam,
dwa pytania
– dlaczego w THOR napisane jest że źródłem mocy zimowych gigantów jest Tesseract, a nie Casket of Ancient Winters? Tesseract w asgardzie pojawia się dopiero w avengers
– W avengers napisano że berło było wyposażone w tesseract, co jest błędem bo wyposażone było w kamień umysłu
pozdrawiam
Masz rację, naniosę poprawki, dzięki 🙂