Dawno temu żyły sobie dwie siostry, które wszystko robiły razem. Do momentu, gdy jedna zniknęła…
Historia jedenastoletniej Fiony z pewnością może wzbudzić w czytelniku nostalgię i współczucie. Jako młodsza siostra łyżwiarki figurowej – Arden, często stoi na uboczu i zmuszana jest do z pozoru drobnych poświęceń. Przeprowadzka do dziwnego Lost Lake przelewa czarę goryczy. Cała rodzina Crane’ów przenosi się tam, by ułatwić dojazdy na treningi łyżwiarskie Arden. Fiona jest rozgoryczona i obwinia siostrę w zasadzie za całe zło tego świata.
Miasteczko Lost Lake wydaje się nudne i aż nazbyt spokojne, ale czuć w powietrzu jakieś napięcie, ukrywany sekret. Fiona przez przypadek znajduje w bibliotece dziwną książkę, a w niej tajemnicę sprzed ponad wieku. Jest to z początku niewinna opowieść o dwóch siostrach: Hazel i Pearl. Czytając historię dziewczynek, Fiona zazdrości im bliskiej siostrzanej więzi. Gdy jedna z bohaterek powieści znika, a sama książka zdaje się ukrywać odpowiedzi, nasza bohaterka postanawia dowiedzieć się, co kiedyś wydarzyło się w Lost Lake. Fiona rozpoczyna swoje śledztwo, by dojść do prawdy. Dzięki tym poszukiwaniom dziewczynka zdobywa nowego przyjaciela, uwalnia miasteczko od mrocznej aury, a co najważniejsze, godzi się z siostrą.
Nie taka siostra zła, jak ją malujesz…
Powieść Tajemnica Lost Lake niesie ze sobą, według mnie, ciekawe przesłanie. Bohaterowie nie są idealni, nie mamy do czynienia z rodzinką jak z obrazka, ale widać, że wszyscy się starają. Nasza protagonistka, bardzo rezolutna dziewczynka, nie jest typową nastolatką, ale jej sprzeczki z siostrą można by nazwać dość typowymi. Jej pretensje wobec rodziców i Arden starszym czytelnikom mogą wydać się dość wyolbrzymione, jednakże jest to powieść pisana z perspektywy dziecka, więc może ona pomóc zrozumieć ich rozterki. Książka w ciekawy sposób ilustruje powiedzenie „mały człowiek, duże emocje”, daje nam wgląd w sposób rozumowania najmłodszych, co może ułatwić komunikację z nimi. Natomiast młodszym czytelnikom może pomóc zrozumieć rodziców i starsze rodzeństwo. Czasem warto spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, by zrozumieć naszych bliskich.
Kryminały dla małych
Wątek kryminalny przedstawiono w powieści bardzo przystępnie. Odkrywanie kolejnych warstw intrygi wraz z Fioną jest naprawdę przyjemne. Zwrot akcji na końcu był niespodziewany nawet dla dorosłego czytelnika, więc i dzieciaki powinny z ciekawością śledzić rozwój wydarzeń. Jest to świetny wstęp do kryminałów dla młodszego czytelnika.
Przepiękna i niepokojąca
Wydanie powieści jest naprawdę godne uwagi. Na okładce widzimy ostre szpony Poszukiwacza, mroczny las, Fionę oraz Hazel i Pearl z ich pieskiem Pixie. Całość nadaje klimat już od pierwszego spojrzenia. Niby nie powinno się oceniać książki po okładce, jednak w tym przypadku stanowi ona świetny wstęp do opowieści w środku. Motyw tajemniczości i mroku kontynuowany jest na pierwszych stronach każdego rozdziału, a piękne obramowania podkreślają atmosferę opowiadanej historii.
Podsumowanie
Jeśli macie jakiegoś młodszego mola książkowego lub chcecie zarazić czytaniem jakiegoś malkontenta, Tajemnica Lost Lake będzie strzałem w dziesiątkę! Jednak nie tylko młodociani mogą wiele wyciągnąć z tej lektury. Serdecznie polecam zarówno tym mniejszym, jak i większym!