Już za tydzień, w dniach 8-9 czerwca odbędzie się ósma edycja konferencji Gaming na Giełdzie online. W jej ramach przedstawiciele między innymi Bloober Team, PlayWay, People Can Fly czy Huuuge postarają się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania o konsolidacje w branży gamingowej.
Zaproszeni goście biorą udział w panelach dyskusyjnych, których odbiorcami są inwestorzy, dziennikarze, analitycy giełdowi oraz gracze. W związku z powyższym udział w konferencji jest świetną okazją na zwiększenie swojej rozpoznawalności w oczach inwestorów oraz budowanie wizerunku eksperckiego wśród graczy, redaktorów branżowej prasy czy potencjalnych pracowników. Celem wydarzenia jest edukacja środowiska inwestorskiego na temat potencjału gamedevu w Polsce.
Organizatorem wydarzenia jest agencja PR Strict Minds, a współorganizatorami portale StockWatch.pl, Polskigamedev.pl, a także Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Patronem honorowym jest GovTech, głównym – fundusz Chiswick Creative Ventures, zaś medialnymi konferencji są: Interia, gry-online, ISB Tech, InvestInGaming, Comparic, Ostatnia Tawerna, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Tomasz Muchalski, prezes STRICT MINDS powiedział:
Świat gamedevu zmienia się na naszych oczach. Gigantyczne przejęcia, których byliśmy świadkami na przestrzeni ostatnich miesięcy, mogą być sygnałem w którą stronę będzie podążał rynek. Ciekawe czy ten trend zawita na stałe również do nas. Nad Wisłą mamy kapitalnych twórców gier i studia, dla których konsolidacja może być szansą na rozwinięcie skrzydeł. Z drugiej strony mieliśmy już w historii kilka przykładów na to, jak zabójcze dla mniejszych spółek bywają przejęcia. Pokazuje to, że konsolidacja to nie droga dla każdego. Chcemy o tym rozmawiać
W trakcie ósmej edycji Gamingu na Giełdzie postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: Fuzje i przejęcia – jak zagraniczny kapitał zmienia polski gamedev? Następuje rynek konsolidacji – w studia na całym świecie jest inwestowany zagraniczny kapitał, firmy są przejmowane i łączone w nowe twory. To wszystko działa na wyobraźnię graczy, funduszy, inwestorów oraz inwestorek z całego świata. W jaki sposób transakcje te wpłyną na rynek gamedevu, polski oraz globalny, w najbliższych latach?
W trakcie konferencji korzystamy z niezwykle prostej i intuicyjnej technologii Streamyard, zapewnionej przez Stockwatch.pl. Nie wymaga ona żadnego zewnętrznego oprogramowania – wystarczy zabezpieczyć się w kablowe łącze internetowe, kamerkę oraz mikrofon i kliknąć w udostępniony link. Mateusz Witczak, redaktor naczelny polskigamedev.pl powiedział:
Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie początku 2022, ale głośnych wykupów mieliśmy zdecydowanie więcej. Wielki kapitał – chiński, choć nie tylko – łakomi się także na polskie spółki; czy jednak powinniśmy myśleć o transakcjach M&A w kategoriach szans, czy może zagrożeń? Podczas konferencji finałowej Gamingu na giełdzie zapytamy o to zarówno przedstawicieli biznesu, jak i samych twórców.
Finałową konferencję, która odbędzie się w dniach 8-9 czerwca, poprzedziły serie czatów inwestorskich z przedstawicielami polskich spółek z branży gamedevu, które notowane są na rynku głównym GPW, New Connect, oraz tych twórców którzy w najbliższym czasie mogą zostać notowani. Prelegenci w bezpośrednich rozmowach, tłumaczyli strategie ich firm, a także odpowiadali inwestorom na pytania o dotychczasowe raporty finansowe i plany na przyszłość. Dariusz Mejszutowicz, Wicedyrektor Działu Rynku Pierwotnego na GPW komentuje:
Już co dziesiąta spółka notowana na warszawskiej giełdzie działa w branży gamingowej. Choć ostatnie miesiące nie są łatwym czasem dla tego segmentu rynku, w mojej ocenie jest to pewnego rodzaju test jakości. Spółki, które poradzą sobie w tym trudnym czasie, znacząco wzmocnią swoją pozycję i przyciągną uwagę inwestorów, a przy okazji pokażą wielkość i potencjał całej branży.
Podobnie jak w przypadku konferencji finałowych, czaty inwestorskie przeprowadzane są za pomocą intuicyjnej platformy Steamyard, udostępnianej przez współorganizatora – Stockwatch.pl. Prowadzącymi wydarzenie będą Kamil Klinowski oraz Mateusz Witczak. Łukasz Konopko, prezes StockWatch.pl powiedział:
Polskie studia odniosły sukcesy na skalę globalną. Już od kilku lat dokonują akwizycji i to nie tylko w Polsce. CD Projekt kupił studio w Kanadzie, Ten Square Games zainwestował we Włoszech, a People Can Fly w USA. Z drugiej strony osiągnięcia polskich twórców budzą zainteresowanie globalnych graczy, czego świetnym przykładem są zakupy Tencentu z minionego półrocza. Obserwowane aktualnie spadki kursów i trudności w finansowaniu projektów będą sprzyjać akwizycjom. Tematów do dyskusji na pewno nie zabraknie
Harmonogram konferencji:
Dzień pierwszy, 8 czerwca:
- 12:05 – Szansa i zagrożenie konsolidacji na rynku
- 13:00 – Czy Chiny zdominują gamedev? Jak inwestycje Tencenta wpływają na polski gamedev?
- 13:55 – Najmniejsze urządzenia, największe pieniądze. Przejęcia na rynku mobilnym
- 14:50 – Wejście kapitału zagranicznego – co tak naprawdę oznacza?
Dzień drugi, 9 czerwca:
- 12:05 – Historia przejęć w gamedevie – jakie należy wyciągnąć wnioski
- 13:00 – Napływ nowych pracowników do branży – w jaki sposób wojna w Ukrainie wpływa na gaming?
- 13:55 – Fuzje czy przejęcia spółek jako sposób na umocnienie pozycji na rynku
- 14:50 – Czy 100 spółek gamingowych na GPW jest możliwe? Kiedy nastąpi przesyt branży i jaki będzie miało to wpływ na spółki notowane na GPW i NC?
Profil wydarzenia na Facebooku oraz główna strona wydarzenia.