Początek pewnej ery
Ale od początku – premiera Kamienia Filozoficznego, opartego na książce o tym samym tytule, napisanej przez J.K Rowling, miała miejsce 4 listopada 2001. Reżyserii ekranizacji pierwszej części kultowej sagi podjął się Chris Columbus, a główne role, które do aktorów przylgnęły jak blizna w kształcie błyskawicy, przypadły Danielowi Radcliffe’owi (Harry Potter), Emmie Watson (Hermiona Granger) i Rupertowi Grintowi (Ron Weasley). Historia o młodym czarodzieju do tej pory jest ogromną częścią popkultury.
Film przedstawia sam początek historii Harry’ego. Poznajemy go jako zaniedbanego, samotnego chłopca, który poznając powód towarzyszącego mu poczucia odmienności, znajduje swoje miejsce na świecie. Jednak nawet jak na czarodzieja jest on dość wyjątkowy – jako jedyny w historii przeżył spotkanie z budzącym grozę Czarnym Panem, po którym została mu jedynie słynna blizna. Harry, poznając sekrety świata czarodziejów, szybko przekonuje się, że zniknięcie Lorda Voldemorta nie jest tak pewne, jak mogłoby się wydawać.
20 lat filmowej magii
Z okazji okrągłej rocznicy premiery filmu, Wizarding World przygotował specjalne, dwupłytowe wydanie DVD. Na pierwszej z nich znajdziemy klasyczną wersję filmu w różnych wersjach językowych i dodatkową zawartością z przybliżonymi sylwetkami aktorów. Druga z nich to jednak zupełnie co innego! Jako zapalona fanka Harry’ego Pottera mogę śmiało stwierdzić, że edycja ta wywarła na mnie dość duże wrażenie.
Odtwarzając wersję specjalną, także rozpoczynamy seans Kamienia Filozoficznego. Przerywany jest jednak komentarzami reżysera dotyczącymi ważnych scen i sposobu ich tworzenia, a także pojawiającymi się na ekranie ciekawostkami nawiązującymi do postaci, stworzeń i przedmiotów, przydatnymi zwłaszcza dla tych, którzy nie czytali książek o Harrym Potterze. Dodatkowym plusem jest także pojawiający się na ekranie świstoklik, zabierający widza do usuniętych pierwotnie scen, których brak można znacząco odczuć w oryginalnej wersji. Przejście do dodatkowej zawartości jest płynne i nie zaburza odbioru filmu.
Twój własny turniej o puchar domów
Najlepszym według mnie elementem edycji specjalnej jest jednak trwający w czasie seansu „turniej”. Oprócz ciekawostek pojawiają się także pytania dotyczące słynnego magicznego uniwersum. Dodatkowe punkty uzyskać można za zauważenie złotego znicza chowającego się w ujęciu, w którym oryginalnie nie powinien był się znaleźć. Nikt w końcu nie lubi chwalić się swoją wiedzą bardziej niż fani Harry’ego Pottera.
Edycja ta, choć kreowana jest na idealną rozrywkę dla całej rodziny, moim zdaniem lepiej sprawdzi się dla widzów starszych, którzy w przynajmniej mniejszym stopniu mówią po angielsku, ponieważ jest to jedyna dostępna wersja językowa na drugiej płycie. Można oczywiście w ustawieniach wybrać polskie napisy, jednak konieczność szybkiego czytania będzie w dalszym ciągu problematyczna dla dzieci, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że napisy są tu dość nieintuicyjne.

3038.tif
Powrót do świata magii
Choć minęło już 20 lat od premiery pierwszej części, nie wyobrażam sobie roku bez przynajmniej jednego maratonu wszystkich filmów i odnoszę wrażenie, że za każdym razem odkrywam coś nowego. Edycja 20 lat filmowej magii daje szersze spojrzenie na proces tworzenia uniwersum i wyjaśnia wiele kwestii poruszonych w książce, ale pominiętych w oryginalnej wersji filmu, jednocześnie aktywnie angażując widza w seans. Idealnie sprawdzi się jako dodatkowa atrakcja na spotkaniu ze znajomymi, którym świat magii nie jest obcy!