Rudyard Kipling urodził się i wychował w Indiach, dogłębnie poznając tamtejszą kulturę. Według współczesnych norm krytykujących imperializm, może uchodzić za postać co najmniej kontrowersyjną. Autor był bowiem nie tylko zwolennikiem, ale i gloryfikatorem polityki ekspansywnej Wielkiej Brytanii. Twierdził, że dzielenie się europejskimi zwyczajami to obowiązek kolonizatorów i przysługa dla podbitych plemion. O obywatelach Indii wyrażał się z sympatią, aczkolwiek z wyższością, uważając ich za ludzi niezdolnych do samodzielności, którym potrzebne jest przewodnictwo białego człowieka. Był także zwolennikiem systemu kastowego. Równocześnie potrafił docenić wartość innych kultur, szeroko opisując ich dorobek w swoich dziełach.
Dorastanie w Bombaju pozwoliło mu na zrozumienie i wykorzystanie indyjskiej kultury jako tła najpopularniejszych utworów. Już w młodości był zaznajomiony z tamtejszym językiem, dzięki zajmującej się nim służbie. W wieku sześciu lat, zgodnie z tradycją, został wysłany do Wielkiej Brytanii, gdzie opiekę nad nim i jego wówczas trzyletnią siostrą sprawowali państwo Holloway. Choć byli oni przyzwyczajeni do sprawowania opieki nad dziećmi anglików mieszkających w koloniach indyjskich, to sam Kipling nie wspominał pozytywnie swojego pobytu w posiadłości. Czuł się zaniedbany, a Hollowayów oskarżał o okrutne traktowanie. Następnie rozpoczęła się szkolna edukacja pisarza, który zakończył ją jednak w wieku 16 lat ze względu na brak możliwości finansowych na opłacenie wyższej edukacji. Za pomocą koneksji rodzinnych znaleziono mu więc pracę w muzeum, jednak wkrótce zmienił ja na posadę w wydawnictwie „Civil & Military Gazette”. Tam swoje opowiadania publikował aż do roku 1887. Przeniesiono go wówczas do gazety „The Pioneer”.
Kipling w czasie swojego życia dużo podróżował, zwiedzając nie tylko Indie, ale także Japonię, Hongkong, Singapur, Rangunu, oraz Kanadę i Stany Zjednoczone, w których ostatecznie osiadł na stałe. Podróże i poznane kultury były dla niego największą inspiracją w późniejszej twórczości Najbardziej znanym dziełem Rudyarda Kiplinga jest oczywiście Księga Dżungli, która do tej pory pozostaje obowiązkową pozycją na dziecięcej liście lektur. Równie popularna jest także powieść Kim. Tłem obu utworów są oczywiście znajome autorowi Indie. Wydał także dzieła takie jak Opowieści spod Himalajów, Puk z Pukowej Górki, The Story of Gadsbys, Stalky i Spółka i Soliders Three. W swoich dziełach poruszał tematykę innych kultur, a także historie brytyjskich żołnierzy stacjonujących w koloniach. Za swoją twórczość w 1907 roku został nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla „w uznaniu przenikliwości, oryginalnej wyobraźni, śmiałych pomysłów i wybitnego talentu narracyjnego”. Zmarł w 1936 roku w Londynie.