Różnicą, którą zobaczymy już na pierwszy rzut oka, jest rozmiar puszki – musi być większa, ponieważ w środku znajdziemy dwie talie do gry. Nie połączymy ich co prawda, za to każda zapewni nam inne wrażenia.
W talii pozłacanej niektóre symbole mają błyszczącą obwódkę. Kolorystyka obrazków jest utrzymana w tonacji żółto-fioletowej, co daje poczucie elegancji i ekskluzywności. Tematyka jest urodzinowa (tort, świeczki, czapki).
Halloween i potwory to temat przewodni drugiej talii. Na kartach znajdziemy straszne postacie i atrybuty, jednak autorzy gry pamiętali o najmłodszych, stąd zadbano o estetykę dla nich dostępną. Dodatkowym bajerem jest tu świecąca w ciemności, fluorescencyjna powłoka.
W samych zasadach i wariantach gry nie znajdziemy żadnych zmian wprowadzonych na potrzeby tej edycji. Niezmiennie kluczowe jest jak najszybsze identyfikowanie par symboli. Trenujemy spostrzegawczość, zabierając i odkładając karty do stosu lub talii innych graczy. Interesującym wariantem jest znajdowanie trójek symboli wśród 9 kart rozłożonych na stole.
Dobble w edycji jubileuszowej jest kolejną odsłoną popularnego hitu. Karty świecące w ciemności są w praktyce trudne do zastosowania – przed grą musimy je naświetlić. Producent zaleca rozłożenie ich na godzinę pod źródłem światła, jednak musi być ono bardzo mocne, żeby skutecznie aktywować warstwę fluorescencyjną. Nie każdy ma w domu odpowiednie miejsce na zmieszczenie wszystkich kart. Podczas gdy jasne elementy są dobrze podświetlone, ciemniejsze szczegóły i obrysy są trudniejsze do wychwycenia. Talię zawsze oczywiście można wykorzystać do grania w dzień.
Złotym obrysom w talii jubileuszowej nie można nic zarzucić, tylko mogłoby ich być więcej – ma je mniej niż jedna czwarta symboli. W pudełku zabrakło mi też zasad pozwalających na granie dwoma taliami jednocześnie. Podsumowując, kupując edycję jubileuszową Dobble, dostajemy dwie ciekawe talie do gry, w wygodnym pudełku. Tylko i aż tyle.