Skromność jest zacną cnotą, którą warto praktykować nawet projektując sprzęt. I perfekcyjnie wpisał się w to AOC ze swoim Q2781PQ. I jest przepiękny!
Wspaniała prostolinijność
W designie monitora dominuje styl bezramkowy, co nadaje mu bardzo fajnego i futurystycznego wyglądu. Ekran wprost wygląda, jakby był hologramem, nie zaś urządzeniem ekranowym. Naprawdę można się w nim zakochać od pierwszego wejrzenia.
Również jest on bardzo cienki i w najgrubszym punkcie nie przekracza kilku centymetrów. Bardzo oryginalne prezentuje się podstawa, która zapewnia dobre oparcie i zarazem jest minimalistyczna. Wykonana jest ona z metalu, co zapewnia jej wysoką odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
Matowa matryca, dzięki której nie widać drobin kurzu ani nie odbija żadnych elementów otoczenia, co jest ogromną zaletą.
Monitor wykorzystuje technikę Flicker-Free. Zmniejsza ona migotanie ekranu poprzez zastosowanie przetwornicy zasilania prądem stałym dla sterowania podświetleniem, zamiast modułu PWM (Pulse With Modulation).
Z tyłu zaś mamy po dwa wejścia HDMI oraz złączę DisplayPort, które zapewnia szybką transmisję cyfrowego dźwięku i obrazu bez straty jakości ani opóźnień sygnału. Za jego pośrednictwem można podłączyć do monitora m.in. komputer, laptop, odtwarzacz multimedialny oraz wiele innych urządzeń.
Gramy w grę? No nie bardzo…
Ekran idealnie pasuje do waszego domu lub biura. Monitor, choć piękny i niezwykle upiększający wnętrzne nie nadaje się dla graczy.
Jeśli chodzi o gry, to odświeżanie na poziomie 60 Hz nie sprawdza się przy większości produkcji. Ciężko tu się doszukać elementów, które skuszą hardcorowych graczy. Sam wygląd pasuje do bardziej kameralnych i oficjalnych miejsc, nie zaś do świątyni, gdzie grywa się do 3 nad ranem. Świetnie się na nim montuje filmy, pisze lub po prostu przegląda internet. Mamy duży obszar roboczy i to jest ogromna zaleta. Zapewnia również spory kąt widzenia, co jest szczególnie przydatne przy wszelkiej pracy.
Jednakże pomimo urokliwego wyglądu nie mamy niestety możliwości regulowania jego wysokości. Podstawka także ma jedną, dość mocną wadę — pomimo fajnego, nietuzinkowego pomysłu nie zapewnia ona pełnej stabilizacji. Przy wszelkich ruchach lub zbyt aktywnych klikaniu w klawiaturę, widoczne są drobne drgania. Ostatecznie powściągliwy design jest jego ogromną zaletą, jak i delikatną wadą.
Piękny i skromny
Nie będę ukrywał, że największą zaletą sprzętu jest jego wygląd. Na biurku wygląda fenomenalnie i (choć z bólem serca) muszę przyznać, że dobrze pasuje ze sprzętem od Apple. Niestety dla gracza takiego jak ja, nie jest on dobrym wyborem. Monitor idealnie pasuje do waszego biura lub jeśli jesteście zwykłymi, niemającym dużych wymagań elementem w domu. Cena bywa różna, ale utrzymuje się w granicach 1300 – 1600 zł. Jeśli zależy wam na świetnym designie, to wybór jest oczywisty. Jeśli jednak jesteście hardcorowymi graczami, to zdecydowanie lepiej wybrać inny model wyświetlacza. AOC ma w swojej ofercie również i takie urządzenia.
Specyfikacja
Ekran: 27 cali / 68,5 cm / 16:9, IPS LED
Rozdzielczość: 2560 x 1440
Kontrast statyczny / dynamiczny: 1000 :1 / 50000000 :1
Jasność ekranu: 350 cd/m2
Czas reakcji matrycy: 4 ms
Kąt widzenia w pionie / w poziomie: 178 stopni / 178 stopni
Liczba wyświetlanych kolorów: 16,7 mln
Wejścia/wyjścia: Złącze HDMI, 2, Złącze D-Sub (VGA) 1