Już możecie zobaczyć pierwsze plansze z komiksowej adaptacji Niezwyciężonego, Stanisława Lema oraz dowiedzieć się nieco więcej o jej autorze.
Komiks Rafała Mikołajczyka „Niezwyciężony” jest graficzną adaptacją powieści Stanisława Lema, z gatunku hard science fiction, wydanej w 1964 roku. Tytułowy Niezwyciężony to krążownik międzygalaktyczny wysłany na planetę Regis III z misją odnalezienia Kondora – zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach bliźniaczej jednostki, z którą utracono kontakt wkrótce po jej wylądowaniu na planecie. W miarę odkrywania przez załogę Niezwyciężonego sekretów Regis III, pojawiają się kolejne tajemnice i rodzą się pytania, na które bohaterowie nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć. Pozostaje im tylko snuć domysły i hipotezy dotyczące byłych oraz obecnych zdarzeń.
Wraz z upływem czasu oraz rozwijającą się dramatycznie sytuacją, pojawiają się refleksje dotyczące panowania człowieka nad siłami natury, w pojęciu szerszym niż ziemskie, oraz sensowności samego przeciwstawiania się i walki z tym, co człowiek za wszelką cenę, stara się mierzyć ludzką miarą. Czy w jakikolwiek sposób zasadne są próby podporządkowania tego, co istnieje w naturalnej równowadze trwania, płacąc za to wartością, uznawaną w ludzkim świecie za najwyższą? Czy to, co inne i niepoznane musi niezmiennie stanowić impuls do ataku i próby sił? Powieść stawia kilka ważnych, uniwersalnych pytań dotyczących wzajemnych powiązań człowieka i otaczającego go świata, dotyka zagadnień, które nadal są aktualne.
Strona plastyczna komiksu jest własną, artystyczną interpretacją autora, który dołożył wszelkich starań aby, poprzez charakterystyczne detale i szczegóły jak najwierniej oddać atmosferę lemowskiego, futurystycznego świata. Całość utrzymana jest w stonowanym, mrocznym, ciężkim klimacie, pełnym niepewności, lęku oraz odosobnienia.
Wizualnie komiks zamyka się w dwóch tonacjach kolorystycznych, są to: pomarańcze z odcieniami czerwieni oraz błękity z szarością i spora ilość czerni. Z jednej strony mamy planetę pustynną, w której dominuje kolor rudy – głównie przez skały i piaski oraz pomarańczowo-czerwony kolor nieba. Z drugiej mamy zimne błękity i szarości Niezwyciężonego, co w zestawieniu z pomarańczem daje mocny kontrast. Czerń wynika z rysunku, ale ma też pogłębiać wrażenie przygnębienia i grozy.
Autor buduje sceny nie zamykając ich w regularnych kadrach co dodaje powieści dynamicznego charakteru.W warstwie literackiej istotne jest zastosowanie niemalże niezmienionej, oryginalnej wersji tekstu. Narracja oraz dialogi zostały odpowiednio wyodrębnione i przeniesione na strony komiksu, nie naruszając specyficznego i charakterystycznego dla twórczości Stanisława Lema stylu.
Rafał Mikołajczyk to grafik, ilustrator, rysownik, i – od teraz – komiksiarz. Urodził się w 1977 na Śląsku. Swoje umiejętności zaczął rozwijać w Liceum Plastycznym w Bielsku Białej. Studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa, dyplomem, w Pracowni Sitodruku prof. Andrzeja Smoczyńskiego. Początkowo pracował w agencjach reklamowych jako grafik komputerowy, od kilku lat we własnym studio. Komiksem jest zafascynowany od dzieciństwa. Swoje pierwsze krótkie formy trenował w szkolnych zeszytach, co nie
zawsze spotykało się ze zrozumieniem nauczycieli. Rysuje odkąd pamięta i właśnie dlatego, w komiksie liczy się dla niego przede wszystkim pierwsze wrażenie wizualne: rysunek, kompozycja i forma.„Niezwyciężony” to debiut Rafała
Mikołajczyka, a równocześnie pierwsza publikacja własnego wydawnictwa Booka (www.dobrestronybooki.pl), które autor prowadzi wraz ze swoją partnerką życiową.
Dołącz do dyskusji