Jestem zwolennikiem opinii, że nie sprzętem wygrywa się esportowe pojedynki, lecz umiejętnościami. Nie da się jednak ukryć, że posiadanie nowoczesnych urządzeń może zapewnić niewielką przewagę w starciu, którą zaprawiony w boju gracz potrafi łatwo wykorzystać. Do tego rodzaju sprzętu należy na pewno monitor Acer Predator XB252Q.
Prezencja doskonała w swej prostocie
Wygląd predatora jest dość klasyczny. Zmniejszenie ram do niezbędnego minimum sprzyja połączeniu go z większą ilością monitorów bez czarnych pasków między nimi, które potrafią nie tylko rozpraszać, ale i zasłaniać, co ogranicza pole widzenia. Stojak wyposażony jest w cztery nóżki, rozstawione w gwieździstej formie, zapewniając stabilność całej konstrukcji. 24,5-calowy ekran posiada pełen zakres regulacji pozycji. Można go obniżyć, podwyższyć lub skorzystać z funkcji pivot, by obrócić o 90°. Podobnie działa nachylenie monitora, które można zmienić między wartością pięciu stopni do przodu i dwudziestu jeden do tyłu.
Z tyłu ekranu znajdziemy przyciski i joystick, służące do operowania w menu OSD i ustawieniach Predatora. Jest to wygodniejsze rozwiązanie od standardowych strzałek kierunkowych. Monitor posiada łącznie 4 wejścia USB typu A i jedno 3.0. Dodatkowo, od spodu znajduje się gniazdo HDMI oraz Display Port. Jeśli chodzi o dźwięk to Predator jest wyposażony w dwa głośniczki i port jack na słuchawki.
Idealny dla wymagających
Standardowo przy wyborze sprzętu gamingowego nabywcy kierują się przede wszystkim jakością i wydajnością, a Acer Predator XB252Q utrzymuje oba czynniki na niesamowicie wysokim poziomie. Jednym z głównych atutów ekranu jest częstotliwość odświeżania wynosząca 240 hz. W połączeniu z mocnym procesorem graficznym zapewnia to płynną i niezakłóconą rozgrywkę. Dodatkowo, czas reakcji na poziomie 1ms niweluje jakiekolwiek rozmycie wokół szybko poruszających się obiektów. Obecność technologii Nvidia G-SYNC poprawia płynność obrazu gier. Jej działanie polega na zoptymalizowaniu wyświetlanych animacji poprzez synchronizację ekranu z kartą graficzną. G-SYNC całkowicie eliminuje zjawisko screen tearingu, czyli rozrywania obrazu i zmniejsza input-lag. Złą wiadomością dla posiadaczy karty graficznej Nvidia jest fakt, że jej funkcja Overdrive wprowadzająca Ultra Low Motion Blur w przypadku Predatora jest bezużyteczna. Nie jest kompatybilna z G-SYNC ani nie działa przy częstotliwości odświeżania większej niż 120 hz. Monitor od Acera na pewno nie zadowoli graczy ceniących sobie wysoką rozdzielczość jak QHD i UHD, gdyż oferuje zaledwie „marne” FullHD. Jest to szczególnie zaskakujące, jeśli pod uwagę weźmiemy cenę urządzenia wynoszącą około 2 tysięcy złotych.
Grupą docelową Predatora są gracze, którzy przed monitorem potrafią spędzić codziennie wiele godzin. Dlatego ekran został wyposażony w serię funkcji chroniących wzrok, aby można było komfortowo korzystać z komputera podczas dłuższych sesji. Technologia redukcji migotania Flicker Free oraz filtru światła niebieskiego skutecznie osłaniają oczy oraz zapobiegają problemom z zasypianiem. Warto też zwrócić uwagę na specjalny tryb do gier, pozwalający na spersonalizowanie trzech profili, które będziemy mogli błyskawicznie zmienić w zależności od aktualnego typu rozrywki.
Zastosowanie matrycy TN ma swoje plusy i minusy. Do tych drugich z pewnością należy kąt widzenia, wynoszący w pionie 160°, a w poziomie 170°. Jednak jej przewaga nad VA oraz IPS objawia się w czasie reakcji, która w tym przypadku ma wartość 1 ms.
Niezmącona płynność
Bardziej od samej specyfikacji większość osób zainteresuje to jak Predator spisuje się podczas rozgrywki. Na co dzień gram na ekranie o częstotliwości odświeżania wynoszącej 120hz, zatem monitor od Acera jest dla mnie sporym ulepszeniem. Nie ma się co oszukiwać, Predator jest urządzeniem, którego mogą używać profesjonalni gracze esportowi. W strzelankach typu Counter Strike ważny jest każdy ułamek sekundy, szczególnie na wyższych rangach. Omawiany monitor daje sporą przewagę nad przeciwnikami, którzy najczęściej nie posiadają sprzętu nawet zbliżonego jakością do modelu XB252Q. Wiadomo, że zwycięstwo zależy przede wszystkim od pracy drużynowej oraz indywidualnych umiejętności zawodników, jednak Predator potrafi znacznie ułatwić wygraną. Przydatną funkcją okazała się możliwość ustawienia celownika na monitorze. Dzięki temu no scopy z AWP siadały częściej niż zwykle. Moje oczy nawet nie odczuły wielogodzinnego posiedzenia przy komputerze, zatem śmiało można stwierdzić, że technologia Flicker Free oraz filtr światła niebieskiego spęłniają swoją rolę bez zastrzeżeń. W grach zaawansowanych graficznie jak Wiedźmin 3: Dziki Gon lub tak słabo zoptymalizowanych jak Elex, ciężko jest skorzystać w pełni z możliwości oferowanych przez Predatora. Trzeba mieć naprawdę mocny komputer, by wyciągnąć w nich ponad 200 fpsów. Musze przyznać, że efekt rozmycia obrazu podczas bardzo szybkiego poruszania się był i tak widocznie zminimalizowany.
Aliens vs Predator
Predator jest ergonomicznym urządzeniem, którego zminimalizowane ramy wprost zachęcają do kupna większej ilości modeli i stworzenia prawdziwego stanowiska do gier. Co do tego zniechęca? Na pewno cena. Docelowymi użytkownikami tego produktu są najbardziej wymagający gamerzy, którzy cenią sobie jakość graficzną i płynność rozgrywki. Acer Predator XB252Q jest monitorem dla hardkorowych graczy. Systemy i technologie, potrafią uprzyjemnić elektroniczną rozrywkę, synchronizując kadry generowane przez procesor graficzny z częstotliwością odświeżania monitora i wykluczyć screen tearing. Wynagradza to z nawiązką nienajlepszy kąt widzenia spowodowany zastosowaniem matrycy TN, nieostrość obrazu poza grą oraz brak rozdzielczości UHD i QHD. Jeśli jesteś ambitnym esportowym zawodnikiem, kręcą Cię wizualnie wymagające produkcje lub spędzasz na rozgrywce wiele godzin, to serdecznie polecam ten monitor.
Specyfikacja
Przekątna ekranu: 24,5
Rozdzielczość: 1920 x 1080 px
Proporcje ekranu: 16:9
Czas reakcji: 1 ms
Częstotliwość odświeżania: 240 hz
Rodzaj matrycy: TN
Powłoka ekranu: Matowa
Podświetlenie: W-LED
Regulacja pozycji ekranu: nachylenie przód tył w zakresie -5 / 21 stopni, regulacja wysokości 115 mm, obrót w poziomie 45 stopni w lewo, 45 stopni w prawo, pivot
Waga: 6,1 kg