RTL 7 to stacja telewizyjna, która swoje nadawanie rozpoczęła 6 grudnia 1996 by w 2002 roku zniknąć z ekranów. Przez te kilka lat zdążyła jednak wyemitować kilkanaście różnych seriali, które na zawsze zapadły nam w pamięci. Oto kilka z nich!
Dragon Ball
1 października 1999 r. odbyła się wielka, polska, telewizyjna premiera anime Dragon Ball. Cechą charakterystyczną tej serii był francuski dubbing, co miało związek z belgijskimi korzeniami koncernu RTL, a także faktem, że w latach 90. Dragon Ball w Europie był dystrybuowany wyłącznie przez francuski oddział AB Productions oraz polskim lektorem Zbigniewem Dobrzańskim. Seria ta początkowo miała swoją emisję od poniedziałku do piątku o godzinie 15:00 jednak wraz z ubogacaniem czasu antenowego RTL 7 godziny ulegały zmianie. W związku z ogromnym zainteresowanie anime stacja zdecydowała się na zakup serii pierwszej, „Z” oraz „GT”. Podwojeniu nastąpiła również liczba emitowanych dziennych odcinków. Popularność Dragon Ball w Polsce spowodowała również rozwój całego pasma animacji nadawanych w cyklu Odjazdowe kreskówki. Należy dodać, że dość późno „Smocze Kule” trafiły do Polski. Japońska premiera tego anime miała miejsce 26 lutego 1986 r. Ciekawostką jest, że około rok przed „Siódemką” starania o pozyskanie serii porzuciła stacja „Polsat” co jak się okazało niedługo później było „marketingowym strzałem w stopę”.
Dla młodzieży lat 90. w tym również i mnie pojawienie się Dragon Ball w telewizji to ważny i przełomowy moment w poznaniu czym może być inny rodzaj animacji. To nas różniło od rodziców wychowanych na grzecznych kreskówkach tj. Bolek i Lolek czy Reksio. Już wcześniej pojawiały się serie o herosach tj. He-Man i władcy wszechświata czy Kapitan Planeta i planetarianie jednak nie były one okraszone brutalnością jak szczególnie Dragon Ball Z. Ktoś mógłby powiedzieć, że to nie dla dzieci gdyż strumieniami lała się krew a wielki mistrz Goku, czyli Roshi był erotomanem. To argumenty według mnie osób, które Dragon Ball oglądały urywkami. Studio Toei Animation w ciekawy i niezwykle precyzyjny sposób przełożyło na ekran telewizyjny wielkie dzieło mangaki Akiry Toriyamy. Widz dojrzewa wraz z odcinkami „Smoczych Kul”. Akcja z początkowo gagowej, przechodzi w przygodę by ostatecznie odsłonić swoje mroczne arkana w tym walki na śmierć i życie. Po latach ktoś mógłby doczepić się do tłumaczenia imion głównych bohaterów tj. „Songo”, „Genialny Żółw” czy „Szatan Serduszko” ale na przełomie starego i nowego milenium absolutnie nam to nie przeszkadzało. Dragon Ball na zawsze pozostanie jednym z najważniejszych symboli lat 90. oraz flagowych serii stacji RTL 7.
Źródło: cbr.com
Rycerze Zodiaku
Rycerze Zodiaku to jedna z najpopularniejszych serii anime wszechczasów. Serial przybył do Polski w 1999 roku równolegle z pojawieniem się pasma Odjazdowe Kreskówki gdzie emitowany był przed Dragon Ball. Powszechnie seria jest znana pod nazwą Saint Seiya jednak stacja RTL 7 pozyskała wersję francuską stąd tłumaczenie Rycerze Zodiaku. Niestety wielokrotne tłumaczenia spowodowały, że część scen było niezrozumiałych a niektóre wątki ocenzurowane. Mimo wszystko dzięki charyzmatycznemu głosowi lektora Pawła Siedlika serial uratował swój pierwotny sens.
Anime pokazało świat pełen wartości, w którym najważniejszą rolę odgrywa honor, poświecenie dla innych, a także dotrzymywanie raz już danej przysięgi. Oglądając Rycerzy Zodiaku można uwierzyć, że nawet najodleglejsze cele są możliwe do osiągnięcia. Sama fabuła anime odnosi się do wszelakich mitów i legend greckich, nordyckich a nawet buddyzmu, co także umożliwia poszerzenie wiedzy na ich temat. Obraz postaci walecznych Rycerzy Ateny pomimo upływu lat nie zestarzał się. Wielu twórców anime ale również filmów przyznaje, że czerpało inspiracje z mangi Masamiego Kurumady. Dla twórców anime ze studia Toei Animation serial stał się przepustką do wielkiej kariery a dla stacji RTL 7 jednym z symboli ambitnej animacji, która również gościła na antenie.
Źródło: themoviedb.org
Kacper
Była to pierwsza wyemitowana produkcja tuż po uruchomieniu stacji RTL 7, która w rytm piosenki zespołu Europe – The Final Countdown rozpoczęła z wielkim przytupem rewolucję programów rozrywkowych, seiali i animacji. Była to kreskówkowa kontynuacja wydarzeń ukazanych w wielkim kinowym przeboju Kacper z 1995 roku z Christiną Ricci i Billem Pullmanem w rolach głównych. Oryginalny tytuł to The Spooktacular New Adventures of Casper.
Serial opowiadał o przygodach przyjaznego duszka imieniem Kacper. Mieszkał on razem ze swymi trzema wujkami – Fatsem, Stinkiem i Stretchem, którzy traktowali swego podopiecznego niczym służącego. Kacper, w przeciwieństwie do swych wujków i innych duchów, nie lubił straszyć ludzi i dlatego był uważany za odmieńca. W serialu w jednych z głównych ról grali była miłość duszka Kat wraz z ojcem Dr Harveyem. Bezpośrednią kontynuacją serii był film z 1998 roku Kacper i Wendy opowiadający o przyjaźni duszka z młodą czarownicą. Mimo upływu lat dalej chętnie wracam do tej magicznej historii. Polecam na długie rodzinne seanse przed TV.
Źródło: amblin.com
Czy boisz się ciemności?
Choć ten serial dla młodzieży początkowo emitowany był na Canal+, to pewnie dla wielu kojarzyć się będzie przede wszystkim ze stacją RTL 7. Oczywiście dlatego, że na pierwszym z kanałów był on kodowany i tylko nieliczni mieli okazję go oglądać. Sama produkcja powstała dzięki współpracy kanadyjskich i amerykańskich filmowców i debiutowała w Haloween, 31 października 1995 roku. Opowiadała o grupce zwącej się „Stowarzyszenie ciemności”. Spotykali się oni wieczorami przy ognisku, by opowiadać sobie przerażające historie o różnego rodzaju zjawiskach paranormalnych czy z gatunku science-fiction. Widz oczywiście nie tylko słuchał samej historii, ale mógł ją w całości obejrzeć. Ostatecznie powstały 94 odcinki. Wystąpiło w nim kilku aktorów, którzy z czasem zrobili kariery w show-biznesie. Byli to m.in. Elisha Cuthbert, Jaoanna Garcia, Venessa Langies czy Rachel Blanchard. Bez wątpienia jednak największą gwiazdą, która zaczynała właśnie od Czy boisz się ciemności jest Ryan Gosling, który przez 4 lata wcielał się w postać Jamie’ego.
Źródło: digitalspy.com
Dziewczyna z komputera
Kiedy jesteś nielubiany przez rówieśników, którzy zwykle tobą gardzą lub ci dokuczają to co zrobisz? Najlepiej własną superdziewczyną! Tak przynajmniej postanowili Gary (Anthony Michael Hall) i Wyatt (Ilan Mitchell-Smith). Za pomocą komputera stworzyli superseksowną, superinteligentną i posiadającą magiczne moce Lisę (Kelly LeBrock). To z jej pomocą mieli zdobyć sympatię kolegów z klasy. Oczywiście nie zawsze wszystko szło tak, jakby chcieli.
Dziewczyna z komputera to serial, który powstał w 1985 roku, a w Polsce emitowany był właśnie na kanale RTL 7. To komedia skierowana do młodzieży, choć liczne podteksty seksualne i mocno eksponująca swoje wdzięki główna bohaterka zdecydowanie temu przeczyły. Choć w tamtych latach produkcja z pewnością bawiła, to w dzisiejszych czasach raczej razi niedociągnięciami, słabymi żartami i niezbyt udanymi efektami specjalnymi. Chyba więc lepiej ją tylko wspominać niż do niej wracać. Warto jednak wspomnieć, że pracowało przy niej kilka gwiazd. W rolach drugoplanowych mogliśmy zobaczyć m.in. Roberta Downeya Jr. czy Billa Paxtona, za reżyserię odpowiadał John Hughes, natomiast muzykę do serialu stworzył Danny Elfman.
Źródło: ianfarrington.wordpress.com
Rocky, Łoś Superktoś i przyjaciele
Rocky i Łoś Superktoś to bohaterowie, którzy w USA debiutowali już w 1959 roku. Stali się niezwykle popularni, dzięki czemu często możemy zobaczyć ich podobizny na różnego rodzaju paradach czy w sklepach z figurkami, a wzmianki o nich pojawiają się w amerykańskich filmach i serialach. W naszym kraju przez długi czas pozostawali jednak anonimowi. Dopiero stacja RTL 7 sięgnęła po ten duet i to właśnie tam mogliśmy ich poznać. Gdyby nie liczyć nakręconego na podstawie produkcji filmu (o którym może i tak lepiej zapomnieć), to po upadku kanału nigdy więcej nie widzieliśmy u nas latającej wiewiórki i niezbyt mądrego łosia szpiegowanych przez parę tajnych agentów z Rosji.
Źródło: intanibase.com