Emocje niezgłębione
Tom 6. prezentuje historię Smerfa, który ciągle kłamie. Zdaje on sobie sprawę, że w Wiosce zamieszkanej przez niebieskich bohaterów każdy jest w czymś dobry (np. Osiłek jest wybitnym sportowcem, a Pracuś potrafi wszystko naprawić) i sam również pragnie mieć talent, chce być podziwiany. W tym celu zmyśla na potęgę i chwali się doświadczeniami, które nie są prawdziwe. Kłamstwo prowadzi Smerfa do wstydu, ponieważ prawda zawsze wychodzi na jaw. Autorzy tomu ironicznie pytają (na jego okładce), czy „ktoś taki może w jakikolwiek sposób okazać się przydatny w społeczności Smerfów”? Jesteśmy po lekturze tomu 4. – Smerfetka jest takim samym Smerfem jak inne – w którym była mowa o akceptacji niedoskonałości i inności; czy w tej sytuacji pytanie, które przywołałam, powinno pojawić się na okładce albumu? Rozważcie to we własnym zakresie. Tom 7. – Smerf, który był niecierpliwy – to natomiast opowieść o bezimiennym bohaterze, który ciągle się spieszy i wciąż myśli o czymś nowym. Niestety brakuje mu cierpliwości, a bez niej nie jest w stanie nic zrobić ani niczego się nauczyć. Co więcej, swoim zachowaniem krzywdzi on również innych mieszkańców Wioski. Niepowodzenia prowadzą jednak do refleksji nad istotą własnego jestestwa.
Z perspektywy psychologa
Albumy zawierają porady dla rodziców, jak rozmawiać z dzieckiem na temat emocji, a także opinię psycholożki dziecięcej, Sylwii Jatczak. Najmłodsi, którzy sięgną po kolejne tomy serii Smerfy i świat emocji, najpewniej – również za sprawą rodziców – zauważą, że opowiedziane historie mają swoje odzwierciedlenie również w życiu. Teksty są tak skonstruowane, że dziecko zapoznaje się z emocją poprzez przełożenie jej na uczucia bohatera. Smerf opisuje, opowiada i przeżywa, a odbiorca reaguje. Papa Smerf wciela się w komiksach w rolę terapeuty – wyjaśnia, szuka pomysłu na rozwiązanie sytuacji, uświadamia, jak przezwyciężyć lęki. Każdy album wzbogacony został o poradnik (na końcu tomu), który pomaga usystematyzować wiedzę; dzięki niemu również rodzice mogą z łatwością zainicjować rozmowę z dziećmi na temat emocji.
Seria dla przedszkolaków?
Bohaterowie, których historie poznajemy w tomach, są dobrze znani. To Smerfy – lubiane przez małych i dużych. Bez względu na to, czy dziecko czyta komiks samodzielnie czy z rodzicem Smerfy i świat emocji to wartościowa propozycja na rynku wydawniczym. Należy zauważyć, że nie chodzi tylko o samą historię, piękne ilustracje i wartość naddaną, ale i rolę terapeutyczną takiej literatury. Nauka empatii i uwrażliwienie dzieci na problemy innych mogą mieć ogromny wpływ na jednostkę, która poznaje świat i uczy się reagować na niepowodzenia. Seria z całą pewnością może też przyczynić się do zmniejszenia negatywnych emocji czytającego, który zauważy, że komunikacja może być smerfna.