Już w przyszłym tygodniu zakończy się ważny etap podróży, która rozpoczęła się w 2008 roku. Na koniec trzeciej fazy, który jest jednocześnie początkiem czwartej, czekają tysiące, o ile nie miliony fanów marvelowskiego świata. W związku z tą jakże wyczekiwaną premierą, Ostatnia Tawerna przygotowała dla was czteroczęściową serię pt: „ Marvel: 10 lat w pigułce”, która podsumuje ostatnią dekadę w superbohaterskim uniwersum. Przywdziejcie swe peleryny, dobądźcie tarczy i młotów. Świąteczne przygotowania najwyższy czas zacząć!
3.) Iron Man 2 (2010)
Sequel sukcesu jakim okazał się Iron Man z 2008 roku, przedstawia nam kolejny etap podróży Toniego Starka. W historii pojawia się element EXPO naukowo-technologicznego jest wzorowane na wydarzeniu, które będziemy mieli okazję oglądać w pierwszej części Kapitana Ameryki, gdzie to ojciec Starka – Howard jest gospodarzem podobnego eventu. Fabuła filmu kręci się głównie wokół tematu zbroi superbohatera, która uważana jest za potencjalną broń i którą chce się Starkowi odebrać. Głównymi chętnym jest amerykańskie wojsko i kolejny producent broni Justin Hammer. W tym epizodzie wielką wagę przywiązuje się do więzi ojca i syna, faktu że Tony odziedziczył imperium po tacie i do ich relacji. Pojawia się Villan, syn współpracownika Starka seniora, współtwórcy reaktora łukowego – Ivan Vanko/Whiplash (Mikey Rourke), podejmuje on współprace z Hammerem (Sam Rockwell). Postanawia on pomścić deportowanego w czasach Zimnej Wojny ojca poprzez zniszczenie Toniego, który będąc synem Howarda został spadkobiercą długu życia, do którego rości sobie prawo Vanko.
W Iron Manie 2, rozwija się wątek uczuciowy pomiędzy Starkiem a Pepper Potts, która zostaje prezesem firmy żelaznego człowieka. Nastroje pomiędzy nimi psują się wraz z rozwojem fabuły. Sytuacja zostaje jednak uratowana w ostatnich kadrach produkcji. Postacią, o której nie można zapomnieć w przypadku tej części jest Natasha Romanoff (Scarlett Johansson), która pierwszy raz pojawia się w świecie filmowego Marvela. Chociaż nie zostaje jeszcze nazwana Czarną Wdową. Przedstawia się ją najpierw jako pracownika administracji, potem jako asystentkę Pepper, by w końcu wyjawić jej tożsamość agentki S.H.I.E.L.D, współpracującej z pojawiającym się też Nickiem Fury. W dokładniejszy sposób zostaje również ukazana postać War Machine – czyli Rhodey’a w jednej ze zbroi Starka, w której posiadanie wchodzi przy okazji hucznej imprezy, spowodowanej złym stanem psychicznym Toniego. Superbohater uświadamia sobie, że jego ciało nie wytrzyma fundowanej mu dawki palladu, co może prowadzić do śmierci. Jest to dla niego informacja wstrząsająca, ale też skłaniająca do przemyśleń. W poszukiwaniu ratunku, przy pomocy swojego ojca syntezuje nowy pierwiastek, który rozwiązuje jego problem. Iron Man 2 jest kolejnym odcinkiem w drodze rozwoju postaci Starka.
Jako że film jest superbohaterski, wszystko kończy się umiarkowanie dobrze (to nie Wojna bez granic), Stark „ratuje dzień” z pomocą Rhodney’a. Parka pokonuje Vanko, a przyjaciel bohatera nie oddaje mu swojej „pożyczonej” zbroi. Obydwoje zostają odznaczeni.
W sequelu, podczas wyścigu w Monako pojawia się Elon Musk we własnej osobie.
Reżyseria: Jon Favreau
Scenariusz: Justin Theroux
Ciekawostki:
- Al Pacino był brany pod uwagę do roli Justina Hammera, ostatecznie dostał ją Sam Rockwell.
- Fann Wong, Ziyi Zhang, Katrina Kaif, Priyanka Chopra i Deepika Padukone brały udział w castingu do roli Rumiko Fujikawy.
- Tim Robbins miał wystąpić w roli Howarda Starka.
Cameo Stana Lee:
Stark myli twórcę z Larrym Kingiem, wołając go po imieniu „Larry”.
Scena po napisach:
Już w filmie, w momencie największej próby dla Toniego, kiedy to musi zmierzyć się nie tylko ze sobą ale i własnym ojcem, wraz z Nickiem Fury i Natashą, pojawia się też Agent Coulson. Kiedy Tony jest bliski syntezy pierwiastka, Agent wyjaśnia, że został oddelegowany do Nowego Meksyku (występuje tu też zabawna scena, kiedy Tony podpiera konstrukcje swojego syntezatora prototypem tarczy Kapitana Ameryki). Wiąże się to bezpośrednio ze sceną po napisach tej właśnie części – jak już wiemy wysłany został on tam by sprawdzić nietypowe zjawisko, jakim był młot Thora – Mjölnir.
W tym artykule jest błąd. Trzecia faza nie kończy się na Avengers:Endgame, tylko na Spider-man:Far From Home (o czym jest nawet wzmianka na angielskiej wikii). Jak widzę, wszyscy wydają się o tym zapominać. Czwarta faza jest dopiero za rok.
Witam,
dwa pytania
– dlaczego w THOR napisane jest że źródłem mocy zimowych gigantów jest Tesseract, a nie Casket of Ancient Winters? Tesseract w asgardzie pojawia się dopiero w avengers
– W avengers napisano że berło było wyposażone w tesseract, co jest błędem bo wyposażone było w kamień umysłu
pozdrawiam
Masz rację, naniosę poprawki, dzięki 🙂