Edycja z ulubionymi bohaterami
Produkty Disneya sprzedają się naprawdę dobrze. Przez lata naszą sympatię zyskały filmy o dalmatyńczykach (101 dalmatyńczyków), kotach i psach (Arystokraci, Zakochany kundel), zwierzętach leśnych (Bambi) i egzotycznych (Dumbo, Księga dżungli), stworach z kosmosu (Lilo i Stich), a także zwyczajnych-nadzwyczajnych postaciach ludzkich (Alicja w krainie czarów, Pinokio). Dziś możecie podziwiać bohaterów na kartach Cortex – tych wspomnianych i nie tylko!
Co tam w środku? I na zewnątrz?
W średniej wielkości pudełku znajduje się 90 kwadratowych i całkiem dużych kart: 74 karty testów, 6 kart wyzwań, 10 kart faktur z wytłoczeniami, a ponadto 6 układanek z obrazkiem mózgu, co daje łącznie 24 części. Gra rozpoczyna się od rozłożenia faktur na stole. Przez około 30 sekund wszyscy uczestnicy rozgrywki je oglądają i dotykają, następnie owe karty są zakrywane i odkładane na bok. Po przetasowaniu kart testów i kart wyzwań należy ułożyć z nich zakryty stos pośrodku stołu. Na ich rewersach można dostrzec ikonę testu, jaki znajduje się na danej karcie.
Najmłodszy z graczy odwraca kartę znajdującą się na wierzchu głównego stosu, pozostali uczestnicy rozgrywki oglądają jej treść i starają się rozwiązać ukazany na niej test. Ten, kto zna odpowiedź, zakrywa kartę dłonią, podaje odpowiedź i odsłania kartę. W jednej rundzie gracz może podać tylko jedną odpowiedź. Celem gry jest rywalizacja polegająca na rozwiązaniu 8 rodzajów testów, rozwijających różne funkcje ludzkiego mózgu. Za swoją aktywność gracze mogą uzbierać cztery części mózgu.
O testach
Cortex zawiera osiem rodzajów testów – odbicie (zakryj kartę dłonią i powiedz, która z postaci pasuje idealnie do odbicia w lustrze), lasso (powiedz, w którym lasso znajduje się najwięcej postaci), pamięć (zakryj kartę dłonią i wymień 4 postacie, które na niej widnieją), labirynt (pomóż postaci widocznej w lewym górnym rogu karty odnaleźć drogę do celu), niepasujący element (zakryj kartę dłonią i określ, która z postaci nie pasuje do pozostałych), para (zakryj kartę dłonią i powiedz, który z obrazków się na niej powtarza), częstotliwość (zakryj kartę dłonią i określ, który obrazek występuje na karcie najczęściej) oraz wyzwanie (rozpoznaj fakturę na karcie jedynie za pomocą zmysłu dotyku). Początkujących graczy może martwić fakt, że przedstawionych na kartach bohaterów jest niezwykle dużo i nie wszystkie są im znane. Spieszę z wyjaśnieniem – tylko w teście niepasujący element nieznajomość bohaterów może utrudnić wygraną, w innych – możecie nawet nie znać animacji.
Okiem recenzentki
Do pudełka i jego zawartości nie mam większych zastrzeżeń. Zadbałabym może jedynie o dołączenie do gry niewielkiej foliowej torebki / woreczka strunowego, w której można by było przechowywać części układanek mózgów. Ku naszemu rozczarowaniu wpadają one w dziurki w pudełku i aby je wydostać, musimy specjalnie rozkładać pudełko.
Pomimo że recenzowana karcianka Cortex Disney jest przeznaczona dla dzieci od szóstego roku życia, również młodsi adepci sobie poradzą – możemy przecież uprościć zasady albo wybrać tylko łatwiejsze testy dla milusińskich. Twórcy rekomendują grę w składzie 2-6 uczestników rozgrywki. Tutaj sprawdzi się złota zasada: im nas mniej, tym łatwiej zaklepać kartę; im więcej, tym ciężej. Średnio partia trwa około 15 minut, co daje nam duże możliwości – Cortex umili nam czas nie tylko w domu, ale i w podróży. Niemniej, liczba wariantów jest ograniczona i po pewnym czasie większość łamigłówek odtworzymy z pamięci. Podsumowując, polecam karciankę każdemu, kto chce pogimnastykować swój umysł! Jeśli dodatkowo lubicie świat Disneya, Cortex to dla Was idealny wybór!