Kiedy w 1993 roku na ekranach pojawił się Park Jurajski, natychmiast rozpoczął się szał na dinozaury. Wielkie gady były wszędzie: na koszulkach, skarpetkach, plecakach, czapkach piórnikach, w płatkach śniadaniowych. Można było je nabyć jako figurki czy maskotki. Modę wykorzystywała także telewizja, w której mogliśmy znaleźć mnóstwo seriali związanych z dinozaurami. Większość z nich była animowana i skierowana do dzieci. Przy okazji premiery Jurrasic World: Upadłe królestwo przypomnijmy sobie, jak to w latach 90’ z prehistorycznymi gadami było.
Flinstonowie
Choć serial o przygodach Flinstonów powstał już w latach 60′ i od tamtego czasu nie raz gościł na ekranach polskich telewizorów, to właśnie w 1993-1998 roku mogliśmy obejrzeć wszystkie odcinki przygód rodziny jaskiniowców. Wyświetlane były one w bloku Godzina z Hanna-Barbera. Dodatkowo w 1994 roku mogliśmy obejrzeć pełnometrażowy film Flinstonowie z Johnem Goodmanem i Rickiem Moranisem w rolach głównych. Chyba nie ma nikogo, kto nie znałyby Freda, jego żony Willmy, sąsiadów Barney’a oraz Betty Rubble’ów, a także „psa” Dino. A nasze dinozaury? Dla mieszkańców Bedrock były zwierzątkami domowymi, ale także maszynami i sprzętami RTV czy AGD. U Flinstonów możemy więc zobaczyć, jak gady służą za dźwig, koparkę, antenę satelitarną, lampkę czy nawet kosz na śmieci.
Denver, ostatni dinozaur
Jeszcze zanim Park Jurajski doczekał się premiery, w telewizji mogliśmy poznać ostatniego dinozaura, czyli Denvera. Serial miał premierę w 1988 roku, jednak polscy widzowie znają go od 1991. Tytułowy bohater jest korytozaurem. Został znaleziony przez grupę współczesnych nastolatków z Kalifornii, z którymi zaprzyjaźnił się, zaczęli więc więc oni ukrywać go przed resztą świata. Gad jest zdecydowanie mniejszy od przedstawicieli swego gatunku. Za to całkiem nieźle posługuje się ludzką mową, a także jeździ na deskorolce czy gra na gitarze. Posiada też magiczny kamień, dzięki któremu może pokazać swym przyjacielom, jak wyglądało życie dinozaurów.
Diplodo
Diplodo to kolejna produkcja, która swoją premierę miała jeszcze przed Parkiem Jurajskim, a dokładnie w 1987 roku. Polacy znają ją natomiast od 1992. Jest to japońsko-amerykańsko-francuski serial animowany. Opowiada on o mieszkańcach planety Diplodorianrex, którzy przybywają na Ziemię, aby pomóc ją ocalić przed Wielkim Magiem i armią Zauradian. Przybysze są dinozaurami, które przez lata wyewoluowały. Osiągnęły ludzkie rozmiary, nauczyły się chodzić na dwóch nogach i mówić, ale przede wszystkim posiadają kosmiczną technologię, taką jak ultra nowoczesne statki czy niesamowite komputery. Produkcja jest skierowana do najmłodszych dzieci. Wiecie, bohaterowie walczą za pomocą baniek mydlanych oraz taśmy klejącej.
Straszliwe Gromozaury
Straszliwy Gromozaury nie miały własnego serialu. Były „dodatkiem” do Kota Ika!. Nie można jednak ich pominąć. Produkcję mogliśmy oglądać w latach 1992-1997. Tak jak w wielu innych animacjach, również tu dinozaurom nadano ludzkie cechy – potrafiły mówić, posiadały nowoczesną technologię i mieszkały w domach ze wszystkimi wygodami. Mimo wysoko rozwiniętej inteligencji, nie potrafiły zniszczyć dwójki pierwszych na świecie ludzi, czyli Billa i Scootera.
Dinusie
Dinusie to serial animowany, emitowany w latach 1994-1996. Polscy widzowie kojarzą go jako wieczorynkę. Była to produkcja skierowana do najmłodszych. Opowiadała o dzieciach-dinozaurach. Kilkoro z nich chodziło nawet w pieluchach! Bohaterowie przeważnie przebywali w przedszkolu na drzewie i opowiadali sobie znane nam bajki. Tyle, że z udziałem dinozaurów. Mieliśmy więc nową wersję chociażby Jasia i Małgosi, Śpiącej Królewny czy Jasia i magicznej fasoli.
Niebezpieczne dinozaury
Niebezpieczne Dinozaury były produkcją skierowaną do młodzieży, a nawet niektórzy dorośli mogli się nią zachwycić. Emitowany w latach 1997-1998 serial rozpoczynał się mocnym, rockowym intrem. Opowiadał o antropomorficznych dinozaurach – tyranozaurze, stegozaurze, triceratopsie i pteranodonie – które dzięki kapsule kriogenicznej przetrwały do czasów współczesności. Ich celem było powstrzymanie trójki raptorów, również żyjących w naszych czasach, przed doprowadzeniem do globalnego ocieplenia i przywróceniem Ziemi do czasów mezozoiku. Ich walki na ulicach miast Stanów Zjednoczonych są naprawdę spektakularne, a bohaterowie nadawaliby się do produkcji Marvela.
Zaginiony ląd
Zaginiony ląd, znany też jako Zaginiony świat, to remake serialu z 1974 roku. Na ekranach polskich telewizorów pojawił się po raz pierwszy w 1994. Opowiada on o rodzinie Porterów, którzy podczas rodzinnej wycieczki wpadają w dziurę i lądują w czasach prehistorycznych. Tam spotykają dinozaury, a także Tashę – kobietę z dżungli. Choć widać, że serial „źle się zestarzał”, to trzeba mu przyznać, że w swoim czasie imponował. Nie brakowało w nim wielkich gadów, które momentami wyglądały jak żywcem wyjęte z Parku Jurajskiego.
Wędrówki z dinozaurami
Choć Wędrówki z dinozaurami w Polsce debiutowały w roku 2000, to swoją premierę miały rok wcześniej. Produkcja stacji BBC nie była serialem, a dokumentem przyrodniczym składającym się z czternastu odcinków. Przedstawiała codzienne życie wielkich gadów w erze mezozoicznej. Historie oparte są głównie na spekulacjach, domysłach i odkryciach archeologicznych. Lektorem oryginalnej wersji jest Kenneth Branagh. W wersji polskiej możemy natomiast usłyszeć głos Macieja Gudowskiego i Janusza Szydłowskiego.
Jak widać, w latach 90′ w telewizji nie brakowało produkcji z dinozaurami w roli głównej.. Wielkie gady były na topie. Film Stevena Spielberga jeszcze bardziej wzmógł szał na prehistoryczne stowrzenia. Jednak wiele seriali powstało jeszcze przed Parkiem Jurajskim. Być może reżyser, widząc zainteresowanie dinozaurami, nakręcił swój film po prostu w idealnym momencie. A ten tylko wzmógł dino-szaleństwo.
Diplodo…
Kilka dni mi chodziło po głowie jak nazywała się ta bajka.