Site icon Ostatnia Tawerna

Kim są bohaterowie „Czarnej Wdowy”?

Mimo pandemii kina wreszcie zostały otwarte, a to oznacza, że 9 lipca do polskich kin trafi wreszcie film Czarna Wdowa! W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć Wam jej najważniejszych bohaterów. No może poza samą Nataszą, bo jej chyba nikomu przedstawiać nie trzeba.

Yelena Belova

Yelena Fiodorowna Belova zadebiutowała w piątym numerze komiksu Inhumans w styczniu 1999 roku. Podobnie jak Natasza, także i ona przeszła trening w moskiewskiej szkole superszpiegów zwanej Czerwoną Komnatą. Jak sama twierdziła, jej wyniki były lepsze niż Romanoff, choć informacja ta nie została potwierdzona, ale nikt też nie zaprzeczył. Jedną z jej pierwszych misji było śledzenie słynnej Czarnej Wdowy podczas jej prób przejęcia od amerykanów serum znanego jako „Deathless Frenzy”. Choć już wcześniej obie panie za sobą nie przepadały, to wtedy stały się prawdziwymi rywalkami. Ostatecznie Natasza sprytnie oszukała Yelenę sfingując łasną śmierć i wykorzystując koleżankę po fachu, aby zmylić Rosjan i poznać dokładne plany generała Stalyenko. Niedługo później Belova została porwana przez S.H.I.E.L.D., a działania Czarnej Wdowy, Nicka Fury’ego oraz Daredevila sprawiły, że niemal oszalała. Później Natasza starała się wytłumaczyć szpieżce, jak bardzo są one wykorzystywane przez KGB, co jeszcze bardziej namieszało w głowie Belovej. Po śmierci jednego z jej przełożonych porzuciła swój zawód i zajęła się modelingiem. Stworzyła także własną markę bielizny, co przyniosło jej zysk w wysokości niemal pół miliona dolarów miesięcznie. Kobieta wprawdzie zadbała o własny luksus w postaci choćby wystawnego domu nad Zatoką Meksykańską, ale także zaczęła działać charytatywnie i  pomagać prostytutkom oraz osobom chorym na AIDS. Właśnie w tym okresie Natasza prowadziła akcję przeciwko przekrętom firmy medycznej Gynacom i została porwana podczas misji. Belova postanowiła ruszyć jej z pomocą. Razem z Daredevilem odbili Czarną Wdowę i był to moment, w którym obie panie porzuciły dawne żale oraz zaczęła rozwijać się między nimi przyjaźń. Bohaterka zaczęła także współpracować z Avengers. Podczas misji w Savage Land została ona jednak bardzo poważnie ranna. Sauron spalił jej górną część ciała. Gdy trafiła na OIOM, tajemniczy pracownik z A.I.M. zaszczepił w niej DNA Adaptoida, a przy okazji sprawił, że Yelena powróciła na ścieżkę zła. Dzięki uzyskaniu zdolności przejmowania mocy innych osób zaatakowała superbohaterów podczas ślubu Luke’a Cage’a i Jessiki Jones. Nie była jednak w stanie w pojedynkę pokonać wszystkich, a jej wcześniejszy „wybawca” deaktywował jej nowe umiejętności. Ona sama tymczasem zapadła w śpiączkę. Została obudzona dopiero przez Osborne’a. Jak się później okazało, Czerwona Komnata posiadała także jej kilka klonów, które wykorzystywała do szpiegowania i infiltracji S.H.I.E.L.D. Ostatecznie prawdziwa wersja została zabita przez Nataszę, aby było jasne, że każda kolejna Belova jest jedynie jej kopią.

Yelena, podobnie jak Natasza, była gimnastyczką na poziomie olimpijskim i mistrzynią sztuk walki wręcz oraz każdym rodzajem broni. Do tego cechowała ją bardzo wysoka inteligencja. Choć, nie licząc okresu, gdy miała w sobie moc Adaptoida, nie posiadała nadludzkich mocy, to potrafiła poradzić sobie nawet z superbohaterami. W filmie Czarna Wdowa w postać wcieliła się Florence Pugh, aktorka znana z takich produkcji jak Pasażer, Lady M., Midsommar. W biały dzień czy Małe kobietki.

Alexi Shostakov, czyli Red Guardian

Alexei Alanovich Shostakov pojawił się po raz pierwszy w komiksach Marvela już w roku 1967, w 43 numerze Avengers. Był on jednym z najlepszych i najbardziej doświadczonych pilotów Związku Radzieckiego. Za swoje dokonania został nawet odznaczony orderem i uznany za bohatera narodowego. Jego osoba przykuła uwagę KGB, które uznało, że doskonale nadaje się on na ich agenta. Stwierdzono także, że będzie tworzył idealny duet z Nataszą Romanoff i wkrótce zorganizowano ich ślub. Małżeństwo nie trwało jednak zbyt długo, ponieważ Alexi zginął podczas misji. Taką informację przekazano jego żonie, która – chcąc uczcić pamięć męża – sama postanowiła zostać szpiegiem i poddać się specjalnemu treningowi. W rzeczywistości śmierć Shostakova była sfałszowana. Jego przełożeni potrzebowali odpowiednika Kapitana Ameryki i do roli tej wybrali właśnie wspominanego bohatera. Otrzymał on niezbędne szkolenie, specjalny kostium i tarczę. Przy okazji wyprano jego mózg, przez co stał się bezwzględny, okrutny i ślepo posłuszny Mateczce Rosji. Tak oto powstał Red Guardian. Tymczasem na podbój Stanów Zjednoczonych zaczęli szykować się tzw. Czerwoni Chińczycy. Posiadali oni prototyp psychotronu, broni powodującej masowe halucynacje, jednak do jej użycia i przetransportowania  potrzebowali pomocy ZSRR. Sowieci wysłali więc Red Guardiana i generała Brushova, aby sprawdzili oni plany potencjalnych sojuszników. Na miejscu pojmali oni Hawkeye’a oraz Herculesa, a z misją ich odbicia ruszyli Avengers. Wtedy właśnie Czarna Wdowa, działająca już dla S.H.I.E.L.D., odkryła, że jej mąż żyje, a sam bohater stanął oko w oko z Kapitanem Ameryką. Z tego starcia obronną ręką wyszedł Steve Rogers. Pozbawił on swojego wroga przytomności, ale nie zabił go. Kilka godzin później Alexei uratował Kapitana przed śmiercią – jeden z Chińczyków mierzył do niego z pistoletu. Przy okazji spotkał się ze swoją małżonką i odżyły w nim dawne uczucia, co miało wpływ na sposób myślenia, który jeszcze do niedawna był spójny z wizją KGB. Ostatecznie jednak baza – w której rozgrywała się cała akcja – została zniszczona, a sam Alexi nie zdołał z niej uciec i został uznany za martwego. Radzieccy działacze przekonali jednak Nataszę, że mają w rękach jej męża i zmusili ją, aby znów dla nich szpiegowała. Na szczęście intryga została dość szybko odkryta przez S.H.I.E.L.D. Ostatecznie bohater został wskrzeszony przez Ponurego Żniwiarza i wykorzystany do walki przeciw Avengers. Później jego żona oraz Daredevila schwytali go i przekazali w ręce władz Stanów Zjednoczonych. Udało mu się jednak zbiec i wrócić do ZSRR. Po upadku Sowietów uznał, że nowy rząd jest zbyt słaby i postanowił go obalić. Tym samym stał się Roninem, a także przywódcą grupy terrorystycznej Dark Ocean Society, do której należeli m.in. Vostok, Crimson Dynamo czy Perun.

Jeśli chodzi o moce Red Guardiana, to został on znakomicie wyszkolony do walki wręcz, bronią białą oraz palną. Był on także znakomitym sportowcem. Serum znacznie zwiększyło jego zdolności fizyczne. Otrzymał także tarczę do rzucania oraz strój z magnesem, który sprawiał, że broń powracała do niego. W Czarnej Wdowie w rolę Alexieja wcielił się David Harbour, znany Wam z takich produkcji jak Tajemnica Brokeback Mountain, Green Hornet, Hellboy czy Stranger Things.

Tony Masters, czyli Taskmaster

Taskmaster to jeden z głównych złoczyńców komiksów Marvela. Przynajmniej do czasu, ale o tym za chwilę. Debiutował w 195 numerze Avengers z 1980 roku. Prawdopodobnie nazywa się Tony Masters, aczkolwiek nie mamy stuprocentowej pewności. Posiada on zdolność fotograficznej pamięci ruchowej, czyli automatycznego i precyzyjnego uczenia się i naśladowania widzianych ruchów. Jak sam stwierdził, tę moc odkrył jeszcze w dzieciństwie, kiedy to powtórzył wyczyny kowboja widzianego w jednym z westernów. W szkole średniej stał się jednym z najlepszych futbolistów, a to dzięki obejrzeniu zaledwie jednego meczu w telewizji. Chciał zostać superbohaterem, ale stwierdził, że woli stanąć po stronie zła. Nauczył się licznych sztuk walki, dokonał kilku włamań, jednak szybko został pokonany przez członków Avengers i założył tajny ośrodek szkoleniowy, w którym uczył przestępców. To właśnie wtedy stworzył kostium i maskę oraz przyjął imię Taskmaster. Szybko zainteresowała się nim Hydra, dla której kształcił m.in. Spider-Women.  Jego uczennica nie wykonała jednak misji zabicia Nicka Fury’ego, zbuntowała się przeciw niemu i niemal nie zabiła, przebijając go mieczem. Podczas gdy on dochodził do siebie, jego placówka została zdekonspirowana i zniszczona przez Mścicieli, ale sam Taskmaster zdołał zbiec. Później trenował m.in. Brocka Rumlowa (Crossbones), Rachel Leighton (Diamondback) i Sheoke Sanada (Snapdragon). Próbował także zniszczyć placówkę Fantastycznej Czwórki, ale i tam poniósł porażkę i znów musiał uciekać. Kolejne lata to głównie szkolenia rekrutów i ucieczki przed superbohaterami. Wreszcie ogłosił się najemnikiem, by wykonywać różnego rodzaju misje. Jednak i ta próba zakończyła się fiaskiem. Wziął udział w turnieju zwany Bloodsport, rozgrywanym w Madripoorze, gdzie dotarł do półfinału i uległ niejakiemu Mister X. Pracował też dla Agency X, dla której starał się odszukać zaginionego wówczas Deadpoola. Po Wojnie Bohaterów i ataku na Reeda Richardsa został aresztowany i wtrącony do więzienia. W ramach rekompensaty Rząd Stanów Zjednoczonych zaproponował mu objęcie posady trenera rekrutów w Camp Hammond, gdzie szkolił nowych superbohaterów. I to była praca, w której sprawdził się znakomicie.

Taskmaster do walki z wrogami wykorzystuje swoją fotograficzną pamięć. Stworzył kopie broni superbohaterów, których używał do walki z nimi. W jego arsenale znalazły się m.in. tarcza, łuk i strzały, laska, półksiężycowate ostrza, sai, katana, a nawet potrójne ostrze imitujące szpony Wolverine’a. Dzięki specjalnemu projektorowi zamieszczonemu na hełmie potrafi on zmieniać wygląd. Jego maska jest z kolei niczym lustro, co ma sprawić, że przeciwnik widzi w niej samego siebie. Warto także dodać, że przez kopiowanie innych bohater traci ponoć własną tożsamość. Dlatego nie jest pewne czy faktycznie nazywa się Tony Masters i czy jego wspomnienia z przeszłości są prawdziwe. Najwyraźniej twórcy filmu uznali, że skoro nie jest do końca jasne, kim jest Taskmaster, to i wodzowie nie będą tego wiedzieć. Na kilka dni przed premierą Czarnej Wdowy wciąż trudno znaleźć jakikolwiek potwierdzone informacje na temat tego, który aktor wcieli się w tego „bad guya”.

Melina Vostokoff

Melina Vladimirovna Vostokova, znana także jako Iron Maiden, w komiksach debiutowała w roku 1983, w serii Marvel Fanfare. To tajna agentka Związku Radzieckiego, szkolona w Czerwonej Komnacie i przez lata żyjąca w cieciu Czarnej Wdowy. Z tego powodu pała nienawiścią do Nataszy, a ostatecznie odchodzi ze służby, by zacząć działać na własną rękę. Pracując jako skrytobójca dla Damona Drana, zostaje wysłana do USA w celu zabicia Romanoff. I udałoby się jej to, gdyby w ostatniej chwili we wszystko nie wmieszał się Jimmy Woo, który ocalił życie Czarnej Wdowy. Później należała do Femizon, grupy przestępczej składającej się z samych kobiet i prowadzonej przez Superię. Ich celem było wysterylizowanie ludzkości i przejęcie władzy nad światem. Udało jej się wówczas pokonać i schwytać samego Kapitana Amerykę. Ostatecznie jednak spisek został zniweczony przez S.H.I.E.L.D.  Później służyła także dla M.O.D.A.M. i próbowała zabić szefa AIM, Alessandro Brannexa. W czasie Wojny Bohaterów starała się uciec do Kanady, jednak jej plany pokrzyżowali przedstawiciele Thunderbolts.

Dzięki szkoleniu w Czerwonej Komnacie Melina biegle włada wszelkimi rodzajami broni oraz świetnie walczy wręcz. Jest także mistrzynią kamuflażu. Ponadto biegle posługuje się kilkunastoma językami. W jej ciało wszczepiono także exo-szkielet, który chroni ją przed obrażeniami fizycznymi i energetycznymi. W filmie Czarna Wdowa w rolę Iron Maiden wcieli się Rachel Weisz, aktorka znana z takich produkcji jak Mumia, Wróg u bram, Constantine, Nostalgia anioła czy Światło między oceanami.

I inni!

W Czarnej Wdowie zobaczymy jeszcze kilka postaci dobrze znanych fanom komiksów Marvela. Wśród nich znajdzie się Tony Stark/Iron Man (w tej roli Robert Downey Jr.), dla którego zapewne będzie to już ostatni występ w MCU i raczej nie powinniśmy się tu spodziewać jakiejś wielkiej roli.

Powrót zanotuje także Thaddeus „Thunderbolt” Ross (William Hurt). Dotychczas wiedzieliśmy go w takich produkcjach jak: Incredible Hulk, Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, Avengers: Wojna bez granic oraz Avengers: Koniec gry. Dla przypomnienia jest on sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych i generałem amerykańskiej armii. W komiksach był początkowo zagorzałym przeciwnikiem Hulka, którego starał się zgładzić, choć wcześniej sam przyczynił się do napromieniowania Bruce’a Bannera. Ostatecznie jednak stał się jego sojusznikiem i konsultantem do spraw związanych z Zielonym Olbrzymem. Warto także dodać, że przez pewien czas był on Red Hulkiem.

W filmie poznamy za to agenta S.H.I.E.L.D. Ricka Masona (O. T. Fagbenie). To znakomity wojownik, świetnie posługujący się współczesnymi rodzajami broni. Jest on także językoznawcą i szpiegiem, posiadającym kontakty w niemal każdym zakątku świata. Bliski przyjaciel i współpracownik Nataszy, w której potajemnie się podkochiwał. Warto też wspomnieć, że jego ojcem był Phineas „Tinkerer” Mason, geniusz i wybitny naukowiec, projektujący bronie i pancerze dla superprzestępców.

W produkcji nie zabraknie także Rosjan, w tym generała Dreykova (Ray Winstone), człowieka, który zabrał Nataszę z sierocińca i oddał do Czerwonej Komnaty. Z tego też powodu Loki nazwał kiedyś Czarną Wdowę „córką Dreykova”. Z kolei David Harbour zapowiedział, że na ekranie zobaczymy także Winter Guard, czyli rosyjską drużynę będącą odpowiednikiem Avengers. W komiksach w jej skład wchodzili wspomniany już Red Guardian, który tym razem przyjął imię Vanguard, Anton Vanko znany też jako Crimson Dynamo – geniusz i wynalazca superzbroi pozwalającej latać, strzelać oraz zyskiwać nadludzką siłę, wykorzystująca energię  Darkforce i potrafiąca fruwać oraz teleportować się Darkstar, słowiańscy bogowie Perun i Czarnobóg oraz potrafiący zmieniać się w niedźwiedzia o nadludzkiej sile i odporności Ursa Major.

Oczywiście przedstawiliśmy Wam komiksowe wersje bohaterów, których mamy zobaczyć w najnowszym filmie MCU. Nie wiemy, w jakim stopniu ich filmowe losy będą się pokrywać z tymi przedstawionymi w zeszytach, ale le z pewnością teraz będziecie już wiedzieć o nich nieco więcej!

Źródło: marvel.fandom.com

Exit mobile version