W programie projektu znalazły się nie tylko arcyciekawe spotkania autorskie, lecz również koncert, strefa wirtualnej rzeczywistości, tematyczne prelekcje, pokazowa sesja gier RPG, konkursy – literacki i plastyczny, planszowisko oraz pokazy filmowe dla dzieci i dla dorosłych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zaczyna się już 3 czerwca 2022, na ulicy Kościelnej 11 w Sosnowcu!
Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać rozmowy z pisarzem Pawłem Majką – o jego twórczości i o tym, w jaki sposób umieścił Polskę na mapie uniwersum Metro 2033. Obejrzą pokazową sesję RPG, w czasie której będą mieli realny wpływ na wydarzenia na scenie. Natomiast Zespół Gaijin Blues będzie w czasie swojego występu zacierał muzyczne granice między Wschodem a Zachodem. Na spytki wzięty zostanie również Krzysztof „Prosiak” Owedyk, który opowie o swojej komiksowej twórczości.
Dla głodnych wiedzy przygotowano dwie prelekcje – jedną o tym, jak Japończycy adaptują kulturę zachodnią na swój użytek, a drugą o różnicach między sztuką graficzną Wschodu i Zachodu, lub konkretniej, między mangą a komiksem europejskim. Możliwość przeniesienia się w prawdziwie fantastyczne krainy zapewni użytkownikom strefa VR oraz dwa seanse filmowe, w czasie których dorośli zostaną zaproszeni na pewną bardzo piaszczystą planetę, a dzieci wraz z dzielną wojowniczką wyruszą na poszukiwanie ostatniego przedstawiciela mitycznego gatunku.
Na specjalną uwagę zasługuje też planszowisko, czyli kilka godzin z dobrymi grami planszowymi, w otoczeniu fanów gotowych wyjaśnić zawiłości zasad i pomóc w wyborze odpowiedniej gry. Dla osób z kreatywnym zacięciem przygotowano dwa konkursy. Dla starszych – konkurs literacki, którego motywem przewodnim jest łączenie kultur Wschodu i Zachodu. Dla młodszych – konkurs plastyczny na ilustracje do smoczej encyklopedii (mini wystawa prac prezentowana będzie w Świecie Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki).
FANTASTYKA2022
Spotkanie autorskie z Pawłem Majką – autorem pierwszej polskiej powieści z uniwersum „Metro 2033”
Piątek 3 czerwca 2022, godz. 18.00
Pokazowa sesja RPG przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych grami wyobraźni
Sobota 4 czerwca 2022, godz. 11.30
Koncert zespołu Gaijin Blues, zacierającego granice między brzmieniami Wschodu i Zachodu
Niedziela 5 czerwca 2022, godz. 18:00
Spotkanie autorskie z Krzysztofem „Prosiakiem” Owedykiem – rysownikiem, twórcą komiksów, władcą Urłałcji
Poniedziałek 6 czerwca 2022, godz. 18.00
Prelekcja Różnie widziane – o sztuce graficznej Wschodu i Zachodu – Czym różni się komiks od mangi? Jakie różnice są mniej oczywiste niż wydaje się na pierwszy rzut oka?
Wtorek 7 czerwca 2022, godz. 11.00
Promień Japanizujący – prelekcja o tym, jak Japończycy adaptują kulturę zachodnią
Wtorek 7 czerwca 2022, godz. 17.00
Strefa VR – możliwość skorzystania z gogli VR i przeniesienia się do fantastycznych wirtualnych krain
Wtorek 7 czerwca 2022, godz. 11.00-17.00
Pokaz filmowej adaptacji najsłynniejszego dzieła Franka Herberta (reż. Denis Villeneuve, rok produkcji 2021)
Czwartek 9 czerwca 2022, godz. 18.00
Fantastyczny Film Familijny o dzielnej wojowniczce, która – aby powstrzymać nadciągające zło – musi odnaleźć ostatniego przedstawiciela zaginionej rasy (reż. Don Hall i Carlos López Estrada, rok produkcji 2021)
Sobota 11 czerwca 2022, godz. 11.00
Planszowisko – omówienie zalet i zasad wybranych gier, przykładowe rozgrywki, pomoc w wyborze gier najlepiej pasujących do preferencji uczestników
Sobota 11 czerwca 2022, godz. 9.00-14.30
Wschód i Zachód – konkurs literacki na opowiadanie łączące elementy kultury oraz popkultury Wschodu i Zachodu
15 maja – 5 czerwca 2022
Regulamin dostępny na: www.biblioteka.sosnowiec.pl
Smocza encyklopedia – konkurs plastyczny dla dzieci organizowany stacjonarnie w Świecie Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
23 maja – 5 czerwca 2022

Plakat pochodzi z materiałów od organizatora